Belgija svladala Hrvatsku, osigurala prvo mjesto

Dvoboj Hrvatske i Belgije u sklopu kvalifikacija za svjetsku smotru u Brazilu, odigran u Zagrebu, pripao je momčadi pod vodstvom Marca Wilmotsa.

Strijelci: 0:1 - Lukaku (15'), 0:2 - Lukaku (38'), 1:2 - Kranjčar (84')

Žuti kartoni: Mandžukić (32'), Vrsaljko (40'), Ćorluka (45'), Fellaini (65'), Modrić (87')

Hrvatska: Pletikosa, Strinić, Lovren, Ćorluka, Vida, Kovačić (od 65' Vukojević), Modrić, Rakitić (od 76' Kranjčar) , Vrsaljko, Perišić (od 46' Kalinić), Mandžukić. Izbornik: I. Štimac.

Belgija: Courtois, Alderweireld, Van Buyten, Lombaerts, Vertonghen, Witsel, Defour (od 84' Dembele), De Bruyne (od 65' Mirallas), Hazard, Fellaini, Lukaku (od 68' Chadli). Izbornik: M. Wilmots.

U svom posljednjem domaćem susretu u Skupini A kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo 2014. godine, Hrvatska je na zagrebačkom stadionu Maksimir ugostila Belgiju. Gosti su s dva postignuta pogotka odnijeli sva tri boda i potvrdili prvo mjesto na tablici te osigurali svoju "vizu" za Brazil.

Iako je Hrvatska dobro otvorila utakmicu te propustila nekoliko poluprilika, u 15. minuti povela je Belgija. Na proigravanje Defoura sam je pred Pletikosu izašao Lukaku i matirao ga za 1:0.

Pletikosa je nakon pola sata igre odlično obranio pokušaj Fellainija, ali u 38. minuti hrvatskoj je obrani ponovno pobjegao Lukaku te udvostručio prednost Belgije. S druge se strane istaknuo i belgijski vratar Courtois, obranivši udarac Mandžukića glavom tik prije odlaska na odmor.

Na samom su početku drugog poluvremena izabranici Igora Štimca opet uspjeli stvoriti nekoliko gužvi pred belgijskim vratima, no bez smanjenja rezultata. Pletikosa je desetak minuta prije kraja ponovno uspio obraniti udarac Fellainija, nespretno je potom reagirao Courtois, a precizan nije bio ni Vida.

Mreže se nisu tresle sve do 84. minute, kada je odbijenu loptu silovito iza Courtoisa pospremio Kranjčar, no do drugog, izjednačujućeg pogotka Hrvatska više nije stigla.

U posljednjem kolu, koje je na rasporedu u utorak, 15. listopada, Hrvatska gostuje u Škotskoj, a Belgija na svom terenu čeka Wales.

11.10.2013., Stadion Maksimir, Zagreb. Gledatelja: 13000
Suci: Howard Webb (ENG), Michael Mullarkey (ENG), Darren Cann (ENG)
4Ivan Perišić
46'
3Daniel Van Buyten
6Dejan Lovren4Nicolas Lombaerts
7Ivan Rakitić
76'
5Jan Vertonghen
10Luka Modrić
87'
6Axel Witsel
5Vedran Ćorluka
45'+1'
7Kevin De Bruyne
65'
11Šime Vrsaljko
41'
8Marouane Fellaini
61'
17Mario Mandžukić
32'
9Romelu Lukaku
16'
38'
68'
20Mateo Kovačić
66'
10Eden Hazard
21Domagoj Vida16Steven Defour
84'
12Dario Krešić21Koen Casteels
3Igor Bubnjić12Simon Mignolet
9Nikica Jelavić11Kevin Mirallas
65'
13Gordon Schildenfeld13Guillaume Gillet
14Nikola Kalinić
46'
14Dries Mertens
15Alen Halilović15Sebastien Pocognoli
16Josip Pivarić17Thomas Vermaelen
18Ivica Olić18Timmy Simons
19Niko Kranjčar
84'
76'
19Moussa Dembele
84'
22Eduardo Alves Da Silva20Zakaria Bakkali
23Ivan Vargić22Nacer Chadli
68'
8Ognjen Vukojević
66'
23Laurent Ciman
Igor Štimacmarc Wilmots

Sraz drugoplasirane Hrvatske i prvoplasirane Belgije na Maksimiru u petak bit će po svemu sudeći jedna od pravih kvalifikacijskih nogometnih poslastica.

Hrvatska - Belgija
Kvalifikacije za Svjetsko prvenstvo 2014.
11. listopada 2013., 18:00
Zagreb, stadion Maksimir

Prodaja ulaznica
Na blagajnama stadiona: od 7. listopada

Na zagrebačkom stadionu Maksimir hrvatska nogometna reprezentacija u petak igra svoju posljednju domaću utakmicu u kvalifikacijskoj Skupini A za odlazak na Svjetsko prvenstvo u Brazil 2014. godine. Gost će biti vodeća momčad na tablici, reprezentacija Belgije.

Belgiji je dovoljan i bod u Zagrebu kako bi osigurala prvo mjesto i izravni plasman na svjetsku smotru, ali izabranici Igora Štimca idu po pobjedu, koja bi ih matematički ostavila u igri do zadnjeg kola i gostovanja u Škotskoj. Belgija će u posljednjih 90 minuta odmjeriti snage s nogometašima iz Walesa.

"Šanse su nam za osvajanje prvog mjesta u skupini male, no nećemo se predati i idemo prvo pobijediti Belgiju", sažeo je Luka Modrić, hrvatski reprezentativac iz Real Madrida, koji je ujedno pozvao navijače na bodrenje tijekom cijele utakmice.

Izbornik Štimac nije otkrivao ni sastav ni sustav igre prije početka utakmice, a Hrvatska protiv Belgije neće moći računati na kapetana Darija Srnu, koji ima žute kartone, kao ni na Josipa Šimunića, koji je isključen u Beogradu protiv Srbije. Belgiji, koja u svojim redovima ima brojne kvalitetne igrače, zbog ozljeda će nedostajati Vincent Kompany, također kapetan, te napadač Christian Benteke. Kapetansku vrpcu Hrvatske nosit će Vedran Ćorluka.

"Cilj nam je pobjeda, a više nam je igrača u dobroj formi nego uoči prošlogodišnjeg susreta s Belgijom. Protiv rastrčane Belgije želimo pokazati da imamo tehničke kvalitete", najavio je Štimac.

U prvom susretu ovih momčadi, Belgija i Hrvatska remizirale su 1:1, a pogotke su postigli Ivan Perišić i Guillaume Gillet.

Utakmicu će suditi engleski sudac Howard Webb.