Škotska ponovno
nadjačala Hrvatsku

15.10.2013.
Škotska ponovno nadjačala Hrvatsku

Na samom kraju nastupa u kvalifikacijskoj Skupini A za Svjetsko prvenstvo 2014. godine Hrvatska je u Glasgowu poražena 2:0.

ŠKOTSKA - HRVATSKA 2:0 (1:0)
Kvalifikacije za SP 2014., 15. listopada 2013.
Hampden Park, Glasgow.

Sudac: Ovidiu Hategan (Rumunjska)

Strijelci: 1:0 - Snodgrass (28'), 2:0 - Naismith (73')

Žuti kartoni: Vukojević (46'), Morrison (55')

Škotska: McGregor, Hutton, Mulgrew, Martin, Hanley, Bannan (od 89' Burke), Brown, Morrison, Naismith, Snodgrass (od 82' McArthur), Anya (od 77' Dorrans). Izbornik: G. Strachan.

Hrvatska: Pletikosa, Strinić, Lovren, Ćorluka, Vida, Kranjčar (od 69' Perišić), Vukojević, Modrić, Srna, Mandžukić (od 80' Jelavić), Kalinić (od 59' Eduardo). Izbornik: I. Štimac.

Na Hampden Parku u Glasgowu nastavljen je škotski niz nepobjedivosti protiv Hrvatske. Momčad pod vodstvom Igora Štimca po drugi je puta u kvalifikacijama za odlazak na svjetsku smotru u Brazil morala potpisati poraz od momčadi pod vodstvom Gordona Strachana.

Hrvatska je reprezentacija dominirala u posjedu lopte u uvodnim minutama te imala nekoliko akcija pred škotskim golom, no domaćini su sredinom poluvremena uspostavili ravnotežu.

Nakon propuštene prilike Mandžukića, Škotska je povela. U 28. minuti, na ubačaj Mulgrewa, Snodgrass je nadskočio Lovrena i glavom zabio za 1:0. Samo tri minute poslije, Pletikosa je novi udarac Snodgrassa skrenuo u vratnicu.

Igrala se 65. minuta kada je Hrvatska bila vrlo blizu izjednačenju. Kranjčar je proigrao Eduarda, ali nakon što je zaobišao škotskog vratara McGregora nije uspio poslati loptu u mrežu.

Konačna odluka o pobjedniku pala je u 73. minuti, poslije starta Vide na Anyi u kaznenom prostoru. Pletikosa je obranio udarac Bannana s 11 metara, no natrčao je Naismith i povisio vodstvo Škotske na 2:0.

U preostale dvije utakmice u skupini, Srbija je uvjerljivo pobijedila Makedoniju rezultatom 5:1, a Belgija je odigrala neriješenih 1:1 s Walesom.

U dodatne kvalifikacije, u kojima će nastupiti i Hrvatska, plasirali su se još Grčka, Island, Portugal, Rumunjska, Švedska, Ukrajina i Francuska. Ždrijeb parova bit će održan 21. listopada u Zürichu.

15.10.2013., Hampden Park, Glasgow. Gledatelja: 30172
Suci: Ovidiu Hategan (ROM), Cristian Nica (ROM), Octavian Sovre (ROM)
Četvrti sudac: Constantin Coltescu (ROM)
5Grant Hanley8Ognjen Vukojević
46'
6Barry Bannan
89'
10Luka Modrić
7Scott Brown11Darijo Srna
8James Morrison
55'
14Nikola Kalinić
59'
9Steven Naismith
73'
17Mario Mandžukić
80'
10Robert Snodgrass
28'
82'
19Niko Kranjčar
68'
11Ikechi Anya
77'
21Domagoj Vida
12David Marshall12Dario Krešić
21Matt Gilks23Ivan Vargić
13Steven Hammell3Josip Pivarić
14James McArthur
82'
4Ivan Perišić
68'
15Chris Burke
89'
9Nikica Jelavić
80'
16Charlie Adam13Gordon Schildenfeld
17Graham Dorrans
77'
16Arijan Ademi
18Leigh Griffiths18Ivica Olić
19Ross McCormack20Mario Maloča
20George Boyd22Eduardo Alves Da Silva
59'
22Gordon Greer
23Criag Bryson
Gordon Strachan (SCO)Igor Štimac

Gostovanjem kod škotske nacionalne selekcije Hrvatska će dovršiti svoj nastup u skupini te čekati dodatne kvalifikacije za svjetsku smotru 2014. godine.

Škotska - Hrvatska
Kvalifikacije za Svjetsko prvenstvo 2014.
15. listopada 2013., 21:00

Na Hampden Parku u Glasgowu Hrvatska će zaključiti svoj nastup u kvalifikacijskoj Skupini A za odlazak na Svjetsko prvenstvo. Sa 17 osvojenih bodova, uz pet pobjeda, dva neriješena rezultata i dva poraza, nacionalnu selekciju čeka još drugi ogled s reprezentacijom Škotske. U prvoj utakmici, u lipnju u Maksimiru, Škotska je slavila rezultatom 1:0, a jedini je pogodak postigao Robert Snodgrass u 26. minuti.

"Imamo priliku eksperimentirati, no nećemo podcijeniti protivnika, pogotovo ne onoga koji nas je pobijedio u Zagrebu. Moramo vratiti samopouzdanje", riječi su hrvatskog izbornika Igora Štimca dan prije susreta. Hrvatska će kao druga u skupini put prema Brazilu tražiti kroz dodatne kvalifikacije i fokus stručnog stožera već je usmjeren prema studenome.

Hrvatska će biti jača za kapetana Darija Srnu, koji se nakon odrađene kazne zbog žutih kartona vraća u konkurenciju za nastup. No, neće biti Ivana Rakitića, koji je otpao zbog ozljede, dok su Mateo Kovačić, Šime Vrsaljko i Igor Bubnjić prepušteni mladoj reprezentaciji, koja je u ponedjeljak pobijedila u Švicarskoj 2:0.

Stoga je izbornik Štimac za utakmicu sa Škotskom pozvao Dinamovog Arijana Ademija i Hajdukovog Marija Maloču.

"Mi svoju šansu imamo, trebamo je iskoristiti na najbolji mogući način. Gostovanje u Škotskoj mnogo znači, možemo okrenuti javnost na svoju stranu. Svi igrači sa žutim kartonima žele nastupiti protiv Škotske, a to dovoljno govori", istaknuo je hrvatski kapetan Srna.

Pravdu će u Glasgowu dijeliti rumunjski sudac Ovidiu Hategan.

U posljednjem kolu Srbija će ugostiti Makedoniju, a Belgija će svoj osigurani plasman na Svjetsko prvenstvo slaviti pred svojim navijačima protiv Walesa.