Hrvati, 5:0 protiv
Lihtenštajna

13.08.2013.
Uvjerljivi mladi Hrvati, 5:0 protiv Lihtenštajna

U Lihtenštajnu je hrvatska selekcija U-21 započela kvalifikacijski put prema europskoj smotri. Ostvarena je sigurna pobjeda momčadi Nike Kovača, s pet lopti u domaćoj mreži, čime su osvojena su prva tri boda.

U-21: LIHTENŠTAJN - HRVATSKA 0:5 (0:1)

Kvalifikacije za EP 2015., 1. kolo.
Stadion Rheinpark, Vaduz, Lihtenštajn.

Sudac: Mads-Kristoffer Kristofferson (Danska).

Strijelci: 0:1 - Brozović (23'), 0:2 - Brozović (56'), 0:3 - Petković (62'), 0:4 - Mišić (67'), 0:5 - Zimmermann (76', autogol)

Žuti kartoni: Mikanović (6'), Datković (21')

Lihtenštajn U-21: Lo Russo, Malin, Zimmermann, Eberle, Sele, Kühne (od 90' C. Marxer), Flatz, Wegmann (od 77' Kollmann), Brändle, Ospelt, Kieber (od 86' Maag). Izbornik: Heinz Fuchsbichler.

Hrvatska U-21: Zelenika, Vrsaljko, Datković, Mikanović, Bubnjić, Radošević, Brozović, Šitum (od 46' Oršić), Miličević (od 61' Caktaš), Mišić, Petković (od 75' Kiš). Izbornik: Niko Kovač.

U prvom kvalifikacijskom dvoboju za odlazak na Europsko prvenstvo 2015. godine u Češkoj, Hrvatska U-21 ubilježila je i prvu pobjedu. U Vaduzu su uvjerljivo svladani vršnjaci iz Lihtenštajna, rezultatom 5:0, a četiri su pogotka pala u drugom poluvremenu. Susret su pratili i izbornik seniorske reprezentacije Igor Štimac i njegov pomoćnik Mišo Krstičević, te izvršni predsjednik Damir Vrbanović, direktor reprezentacija Zorislav Srebrić i predsjednik stručne komisije Romeo Jozak.

Hrvatska je povela iz svoje prve prave prilike na utakmici. U 23. minuti Petković je dao povratnu loptu za Brozovića, koji je pucao, a lopta se odbila i prevarila domaćeg vratara. Samo osam minuta poslije Miličević je pokušao s dvadesetak metara, ali zaustavila ga je prečka, te se na odmor otišlo s minimalnom prednošću izabranika Nike Kovača.

Igrala se 56. minuta kada je Hrvatska udvostručila vodstvo. Strijelac je ponovno bio Brozović, koji je ostao sam na rubu kaznenog prostora i mirno plasirao loptu u lihtenštajnsku mrežu.

Na 3:0 povisio je Petković, rutinskom realizacijom glavom nakon ubačaja Oršića - koji je dobio šansu u drugom dijelu umjesto Šituma - s desne strane terena, u lijepo izrađenoj situaciji mladih Hrvata. Četvrti je pogodak bio djelo Mišića u 67. minuti, nakon što je ušao u šesnaesterac Lihtenštajna i prizemnim udarcem pogodio suprotni kut domaćeg gola.

Konačnih 5:0 postavio je Zimmermann, kada je u 76. minuti poslao loptu u vlastitu mrežu poslije centaršuta Oršića.

Uz dobro obavljen posao u Lihtenštajnu, Hrvatska U-21 može se okrenuti svom drugom kvalifikacijskom dvoboju, koji se igra 9. rujna u Ukrajini.

13.08.2013., Rheinpark, Vaduz. Gledatelja: 488
Suci: MAds-Kristoffer Kristoffersen (DEN), LArs Hummelgaard (DEN), Niels Hog (DEN)
4Samuel Zimmermann
81'
4Niko Datković
21'
3Mathias Sele6Josip Radošević
5Fabian Eberle7Mario Šitum
51'
6Philipp Ospelt8Marcelo Brozović
23'
61'
7Simon Kuhne10Hrvoje Milićević
66'
8Vinzene Flatz13Dino Mikanović
13'
9Sandro Wegmann
82'
17Petar Mišić
72'
10Niklas Kieber
85'
21Igor Bubnjić
11Daniel Brandle20Bruno Petković
62'
75'
12Pirmin Marxer12Simon Sluga
13Nicola Kollmann
82'
11Mislav Oršić
51'
15Stefan Maag
85'
18Mijo Caktaš
66'
17Constantin Marxer19Tomislav Kiš
75'
14Pascal Foser5Dario Župarić
16Joel Scherrer14Toni Gorupec
18Alexander Marxer16Ivan Tomičić
Niko Kovač

Reprezentativci uzrasta do 21 godine, pod izborničkom palicom Nike Kovača, u utorak u Lihtenštajnu kreću u bitku za prve bodove na putu prema Europskom prvenstvu.

Mlada hrvatska nogometna reprezentacija, do 21 godine starosti, u utorak 13. kolovoza započinje novi kvalifikacijski ciklus, za Europsko prvenstvo koje se 2015. godine održava u Češkoj.

Pod vodstvom izbornika Nike Kovača, prva je utakmica na rasporedu na gostovanju u Lihtenštajnu, koji je već odigrao jedan susret u kvalifikacijskoj Skupini 5. Poražen je od Latvije, na gostujućem terenu, rezultatom 4:0. U skupini se osim Hrvatske, Latvije i Lihtenštajna nalaze još reprezentacije Švicarske i Ukrajine, a naredni je okršaj Kovačevih izabranika zakazan za 9. rujna, protiv Ukrajine u Lvivu.

"Odradili smo pet prijateljskih utakmica, no kvalifikacije su nešto drugo. Jedna doza nervoze sigurno je prisutna. Na papiru smo sigurno favoriti, no znam kao igrač dosta utakmica gdje smo bili favoriti, a na kraju izgubili. Mi respektiramo protivnika, moramo ući s maksimalnom ozbiljnošću jer će bez toga biti vrlo teško. Uvjeren sam da će naši momci biti maksimalno spremni fizički i psihički kako bismo jednim dobrim rezultatom ušli u kvalifikacije", najavio je Niko Kovač.

U doigravanje za nastup na završnom turniru u Češkoj plasirat će se pobjednici deset kvalifikacijskih skupina te četiri najbolje drugoplasirane reprezentacije.

Pripreme za susret s Lihtenštajnom odrađene su na visokoj razini, ističe Kovač: "Stožer i igrači gledali su DVD-e i dobro su proučili protivnika. Želimo što ranije postići pogodak kako se ne bismo doveli u probleme".

"Meni je kao izborniku ovo termin za prijateljske utakmice i imamo samo 48 sati vremena za pripreme, a odnos s izbornikom seniorske reprezentacije Igorom Štimcem oko pojedinih igrača je za pet, u odličnoj smo komunikaciji", dodao je.

Susret mladih reprezentacija Lihtenštajna i Hrvatske igra se u 17 sati na stadionu Rheinpark u Vaduzu, a sudit će Danac Mads-Kristoffer Kristoffersen.