boda: Norveška pala
na Maksimiru

28.03.2015.
Pet golova za tri boda: Norveška pala na Maksimiru

Hrvatska nogometna reprezentacija upisala je četvrtu pobjedu u svom petom nastupu u kvalifikacijama za EP. Na Maksimiru je uvjerljivim rezultatom svladala Norvešku.

HRVATSKA - NORVEŠKA 5:1 (1:0)
Kvalifikacije za EP, Skupina H.
Zagreb, stadion Maksimir.

Sudac: C. Vellasco Carballo (Španjolska)

Strijelci: 1:0 - Brozović (30'), 2:0 - Perišić (54'), 3:0 - Olić (66'), 3:1 - Tettey (81'), 4:1 - Schildenfeld (87'), 5:1 - Pranjić (90+3')

Žuti kartoni: Linnes (32'), Nordtveit (36'), Elyounoussi (36'), Ćorluka (68', 74'), Samuelsen (82')

Crveni karton: Ćorluka (74')

Hrvatska: Subašić, Srna, Vida, Ćorluka, Pranjić, Brozović, Modrić, Perišić, Rakitić (od 76' Schildenfeld), Olić (od 70' Kramarić), Mandžukić (od 88' Badelj). Izbornik: N. Kovač.

Norveška: Nyland, Linnes, Nordtveit, Forren, Hogli, Skjelbred (od 19' Samuelsen), Tettey, Johansen, Daehli (od 61' Nielsen), Odegaard, Elyounoussi (od 80' Abdellaoue). Izbornik: P.M. Hogmo.

Izabranici Nike Kovača ispunili su pred 25.000 navijača na Maksimiru i uz podršku predsjednice Grabar-Kitarović željeni cilj i protiv Norveške na domaćem terenu ubilježili nova tri boda te napravili novi važan korak prema plasmanu u Francusku.

Norveški otpor, međutim, nije bilo lako slomiti. Od prve su minute gosti bili vrlo disciplinirani i rastrčani te onemogućavali razvoj hrvatske igre, a tek je dva puta udarcima s ruba kaznenog prostora uspio zaprijetiti Marcelo Brozović.

Norvežani su u nekoliko navrata došli pred Danijela Subašića, no raspoloženi je Domagoj Vida redovito dobro intervenirao, da bi Brozović napokon uspio u svojem naumu nakon pola sata igre. Ivica Olić ostavio mu je loptu na udarac malo izvan šesnaesterca, a vezni igrač Intera izvrsno je naciljao donji kut Orjana Nylanda za vodstvo Hrvatske, rezultat s kojim se otišlo na poluvrijeme.

Desetak minuta nakon početka nastavka, sličnim se, vrlo lijepim pogotkom nakon akcije s Ivanom Rakitićem nadovezao Ivan Perišić, da bi uporni i spretni Ivica Olić - koji je uoči početka dobio još jedno priznanje za svojih 100 nastupa u hrvatskom dresu - povisio na 3:0 u 66. minuti.

No, ubrzo je Norveška dobila priliku s 11 metara, ali je Tarik Elyounoussi pogodio vratnicu, da bi Subašić i Srna zajedničkim snagama potom blokirali Samuelsena. Najveći problem za Hrvatsku, pokazalo se, bilo je isključenje Vedrana Ćorluke zbog drugog žutog kartona u 74. minuti. Branič Lokomotiva morat će propustiti dvoboj s Talijanima u Zagrebu.

Norvežani su tada pokušali pritisnuti i zadali su Subašiću novi posao, koji je hrvatski vratar odlično odradio, da bi hrvatsku pobjedu naposljetku potvrdili Gordon Schildenfeld, glavom nakon Srninog kornera, te iz drugog pokušaja Danijel Pranjić u sudačkoj nadoknadi. Obojici su to bili prvijenci u dresu nacionalne selekcije.

Azerbajdžan Roberta Prosinečkog pobijedio je Maltu 2:0, a Bugarska je odigrala 2:2 s Italijom.

28.03.2015., Stadion Maksimir, Zagreb. Gledatelja: 23920
Suci: Carlos Velasco Carballo (ESP), Roberto Alonso Fernandez (ESP), Juan Carlos Yuste Jimenez (ESP)
Četvrti sudac: Pau Cebrian Devis (ESP)
5
Norveška
1
23Danijel Subašić12Orjan Haskjold Hyland
66'
18Ivica Olić
65'
70'
2Tom Hogli
3Danijel Pranjić
90'+4'
5Alaxander Banor Tettey
80'
7Ivan Rakitić
75'
6Havard Hordtveit
35'
10Luka Modrić8Stefan Marius Johansen
5Vedran Ćorluka
68'
74'
10Tarik Elyounoussi
35'
79'
4Ivan Perišić
53'
11Martin Odegaard
17Mario Mandžukić
87'
15Per Ciljan Skjelbred
19'
11Darijo Srna17Martin Linnes
31'
21Domagoj Vida20Mats Moller Daehli
61'
14Marcelo Brozović
30'
21Vegard Forren
12Lovre Kalinić1Andre Hansen
1Ivan Vargić23Sten Grytebust
9Andrej Kramarić
70'
9Mohammed Abdellaoue
79'
8Alen Halilović13Jone Samuelsen
81'
19'
2Šime Vrsaljko18Havard Kallevik Nielsen
61'
19Milan Badelj
87'
3Even Hovland
16Anas Sharbini4Lunan Ruben Gabrielsen
6Gordon Schildenfeld
87'
75'
7Markus Henriksen
13Marko Pjaca16Eggen Vegar Hedenstad
15Ante Rebić19Harmeet Singh
20Matej Mitrović22Anders Agnes Konradsen
22Marin Leovac
Niko KovačPer-Mathias Hogmo

U svom petom kvalifikacijskoj susretu u Skupini H, Hrvatska u subotu na maksimirskom stadionu dočekuje reprezentaciju Norveške.

Hrvatska - Norveška
Kvalifikacije za Europsko prvenstvo 2016.
28. ožujka 2015., 18:00
Zagreb, stadion Maksimir

Izabranici Nike Kovača odradit će prvi susret u 2015. godini protiv gostiju sa sjevera Europe, u dvoboju koji može učvrstiti hrvatski put prema Europskom prvenstvu, ali i omogućiti Norveškoj da se u potpunosti zakomplicira borbu za prve dvije pozicije u kvalifikacijskoj skupini.

"Znamo koliki je ulog u ovoj utakmici za obje reprezentacije, veselimo se tom izazovu. Imali smo planove ovisno o ozljedama, ali sada znamo kako krenuti", najavio je Niko Kovač.

Na raspolaganju neće imati samo Interovog veznjaka Matea Kovačića, koji nije stigao na vrijeme zaliječiti svoje probleme s koljenom. Oporavljeni Modrić i Vida bit će spremni za nastup od prve minute, kao i Mario Mandžukić.

Hrvatska je u jesenskom dijelu kvalifikacija bila vrlo učinkovita i ostavila dobar dojam na terenu te "ne treba puno eksperimentirati". Norveška je u dosadašnjim utakmicama kod kuće poražena od Italije (0:2) i pobijedila je Bugarsku (2:1), dok je u gostima slavila kod Malte (3:0) i Azerbajdžana (1:0).

"Smatram da će se Norveška prije povući nego nas napasti. Nama bi odgovaralo da nas napadnu, no vjerojatnije je da će biti kompaktni, neće mijenjati ono u čemu su uspješni", kaže izbornik.

Hrvatska i Norveška sastale su se već tri puta, ali sva tri puta u prijateljskim utakmicama. Obje utakmice na domaćem tlu Vatreni su dobili 2:1, dok je posljednja utakmica, u Oslu 2012. godine, završena bez pobjednika, 1:1. U kvalifikacijama za europske smotre Hrvatska još nije poražena na svom terenu - u 28 utakmica ima 21 pobjedu i i sedam poraza.

"Na dobrom smo putu za Francusku, želimo napraviti još jedan korak. Znam da će nam biti teško, i Norveška želi na EP, a čvrsta je i mlada momčad. No, želimo napasti od prve minute", zaključio je hrvatski kapetan Darijo Srna.

Pravdu će dijeliti španjolska sudačka postava na čelu s Carlosom Vellascom Carballom, a svi se u hrvatskom taboru nadaju bučnoj potpori s tribina, kako bi na tim krilima krenuli po vrlo važan uspjeh.

U preostalim se subotnjim susretima sastaju Azerbajdžan i Malta, odnosno Bugarska i Italija.