Australije

07.06.2014.
Nikica Jelavić za slavlje protiv Australije
  • Najava

Hrvatska nogometna reprezentacija susrela se u Salvadoru s Australcima te šest dana prije početka Svjetskog prvenstva došla do nove prijateljske pobjede.

HRVATSKA - AUSTRALIJA 1:0 (0:0)
Prijateljska utakmica.
Stadion Governador Roberto Santos, Salvador.

Sudac: Francisco Carlos do Nascimento (Brazil)

Strijelci: 1:0 - Jelavić (58')

Žuti kartoni: Vida (44'), Mandžukić (64'), Srna (84')

Hrvatska: Pletikosa, Pranjić (od 25' Vrsaljko), Lovren, Vida, Srna, Brozović, Modrić (od 59' Rakitić), Kovačić (od 59' Sammir), Perišić (od 67' Rebić), Eduardo (od 77' Olić), Jelavić (od 59' Mandžukić). Izbornik: N. Kovač.

Australija: Ryan, Franjić, Špiranović, Davidson, Wilkinson, Jedinak (od 74' Holland), Vidošić (od 55' Halloran), Milligan (od 81' McKay), Cahill (od 66' Bresciano), Oar (od 81' Troisi), Leckie (od 85' Taggart). Izbornik: A. Postecoglou.

Nakon pobjede protiv Malija u Osijeku (2:1), Hrvatska je svladala i Australiju u sklopu priprema za Svjetsko prvenstvo. U brazilskom Salvadoru presudio je jedan pogodak, onaj Nikice Jelavića.

Australija je protiv Hrvatske nastupila u skladu s najavama, prilično čvrsto, te su hrvatske prilike u uvodnim minutama svedene na opasan ubačaj Modrića iz prekida te kasniju pogrešku vratara Ryana, koji ju je stigao ispraviti.

Najbolju hrvatsku šansu prvog dijela propustio je Eduardo, kojemu je Ryan obranio udarac poslije dodavanja Jelavića, a sredinom poluvremena igru je zbog ozljede morao napustiti Pranjić.

U nastavku je Hrvatska ipak uspjela doći do vodećeg, a pokazalo se i pobjedonosnog pogotka. Igrala se 58. minuta kada je u prodor krenuo Modrić, a lopta je stigla do Jelavića u srcu kaznenog prostora, koji je šalje u mrežu.

Potom je Kovač dao priliku Rakitiću, Sammiru, Rebiću, Oliću te Mandžukiću, koji je također zaradio udarac zbog kojega mu je morala biti ukazana liječnička pomoć. No, rezultat se više nije mijenjao.

Hrvatsku 12. lipnja u Sao Paulu očekuje otvaranje turnira, protiv domaćina Brazila.

06.06.2014., Estadio Governardor Roberto Santos, Salvador. Gledatelja: 8000
Suci: Francisco Carlos do Nascimento (BRA), Alessandro Alvaro Rocha Matos (BRA), Cleriston Cley Rios (BRA)
Četvrti sudac: MArielson Alves Silva (BRA)
1
Australija
0
1Stipe Pletikosa1Mat Ryan
3Danijel Pranjić
25'
2Ivan Franjic
10Luka Modrić
60'
3Jason Davidson
20Mateo Kovačić
60'
4Tim Cahill
66'
6Dejan Lovren5Mark Milligan
81'
4Ivan Perišić
66'
6Matthew Spiranovic
22Eduardo Alves Da Silva
77'
7Matthew Leckie
9Nikica Jelavić
58'
59'
11Tommy Oar
81'
11Darijo Srna
85'
15Mile Jedinak
74'
21Domagoj Vida
44'
20Dario Vidosic
55'
14Marcelo Brozović25Alex Wilkinson
12Oliver Zelenika8Oliver Bozanic
23Danijel Subašić9Adam Taggart
18Ivica Olić
77'
10Ben Halloran
55'
7Ivan Rakitić
60'
12Mitch Langerak
5Vedran Ćorluka13Bailey Wright
2Šime Vrsaljko
25'
14James Troisi
81'
19Ante Rebić
66'
16James Holland
74'
8Ognjen Vukojević17Matthew McKay
81'
17Mario Mandžukić
64'
59'
18Eugene Galekovic
16Jorge Sammir Cruz Campos
60'
19Ryan McGowan
21Massimo Luongo
23Mark Bresciano
66'
Niko KovačAnge Postecoglou

Posljednju provjeru uoči otvaranja Svjetskog prvenstva izabranici Nike Kovača imat će u petak protiv nacionalne selekcije Australije.

Hrvatska - Australija
Prijateljska utakmica
6. lipnja 2014., 20:00 (01:00 po hrvatskom vremenu)

Šest dana prije nastupa u Sao Paulu, u prvoj utakmici nadolazeće svjetske smotre, Hrvatska će svoju formu testirati protiv Australaca, koji će zaigrati u skupini s finalistima iz Južnoafričke Republike, Španjolskom i Nizozemskom, te Čileom.

Na najnovijoj Fifinoj ljestvici Australija zauzima 62. poziciju, no pod vodstvom izbornika Angelosa Postecogloua nipošto nije neopasan protivnik.

"Australija igra lijepo, okomito i agresivno te sigurno može iznenaditi na Svjetskom prvenstvu", upozorio je hrvatski izbornik Niko Kovač, "ali težimo pozitivnom rezultatu".

Kovač će u današnjoj utakmici tražiti odgovore na još jedno ili dva pitanja oko sastava za Brazil: "Uvijek postoji mogućnost ozljede, ali postoji i na treningu. Taj smo susret tražili prvenstveno radi klime jer jedno je trenirati u Austriji i igrati u Osijeku, a drugo je igrati protiv ozbiljnog protivnika u Brazilu."

Hrvatska je već igrala protiv Australije u sklopu priprema za Svjetsko prvenstvo, 1998. godine - također 6. lipnja - kada je u Zagrebu pobijedila visokih 7:0. S Australcima se susrela i na samom Svjetskom prvenstvu, 2006. godine u Njemačkoj. Tada je Australija poslije vrlo uzbudljivih 2:2 prošla u drugi krug natjecanja.

Utakmica se igra na stadionu Governador Roberto Santos u Salvadoru, s početkom u 20:00 sati po lokalnom vremenu, odnosno u 01:00 po hrvatskom vremenu.

Pravdu će dijeliti brazilski sudac Francisco Carlos do Nascimento.

"Svaka pobjeda donosi nam samopouzdanje, ali najvažnije je da se nitko ne ozlijedi i da ne bude poteškoća", sažeo je hrvatski čuvar mreže Stipe Pletikosa.