pobjedom nad
Nigerijom

16.06.2018.
Hrvatska otvorila SP pobjedom nad Nigerijom

U svom prvom nastupu na Svjetskom prvenstvu u Rusiji, Hrvatska se u Kalinjingradu sastala s Nigerijom i osvojila vrijedna tri boda.

HRVATSKA - NIGERIJA 2:0 (1:0)
Svjetsko prvenstvo, Skupina D, 1. kolo.
Stadion Kalinjingrad, Kalinjingrad.

Sudac: S. Ricci (Brazil)

Strijelci: 1:0 - Etebo (32' - ag), 2:0 - Modrić (72' - 11m)

Žuti kartoni: Rakitić (30'), Ekong (70'), Brozović (89')

Hrvatska: Subašić, Strinić, Vida, Lovren, Vrsaljko, Modrić, Rakitić, Perišić, Kramarić (60' Brozović), Rebić (78' Kovačić), Mandžukić (86' Pjaca). Izbornik: Z. Dalić.

Nigerija: Uzoho, Shehu, Balogun, Ekong, Idowu, Ndidi, Etebo, Mikel (88' Nwankwo), Moses, Iwobi (62' Musa), Ighalo (73' Iheanacho). Izbornik: G. Rohr.

Hrvatska nogometna reprezentacija po prvi je puta nakon 1998. godine pobijedila u svojoj prvoj utakmici na Svjetskom prvenstvu. U Kalinjingradu je nadjačala reprezentaciju Nigerije rezultatom 2:0.

Perišić i Kramarić otvorili su susret dobrim udarcima tik iznad i pored gola, a do vodstva su Vatreni stigli u 32. minuti. Modrić je izveo korner, Mandžukić pokušao glavom, a Etebo skrenuo loptu u vlastitu mrežu. Prije odmora još je jednu priliku imao Kramarić, također glavom.

Početkom drugog poluvremena Nigerija je krenula po izjednačenje, no hrvatski je blok u nekoliko navrata dobro reagirao, a nigerijskim je napadačima nedostajalo preciznosti.

Igrala se 70. minuta kada je Mandžukić izborio kazneni udarac, a kapetan Modrić mirno matirao Uzoha za udvostručenje hrvatske prednosti.

Do kraja susreta Nigerija je zaprijetila preko Baloguna i Ighala, a u samoj završnici veliku je priliku za treći pogodak Hrvatske imao Kovačić, no Uzoho je obranio.

U drugoj utakmici prvog kola Skupine D Argentina i Island odigrali su bez pobjednika (1:1), a u drugom se kolu sastaju Argentina - Hrvatska (21. lipnja, Nižnji Novgorod, 20:00) te Nigerija - Island (22. lipnja, Volgograd, 17:00).

SP, Skupina D:
1. Hrvatska 3
2. Argentina 1
3. Island 1
4. Nigerija 0

16.06.2018., , Kalinjingrad. Gledatelja: 31136
Suci: Sandro Ricchi (BRA), Emerson De Carvalho (BRA), Marcelo Van Gasse (BRA)
Četvrti sudac: Antonio Mateu (ESP)
2
Nigerija
0
23Danijel Subašić23Francis Uzoho
9Andrej Kramarić
60'
2Bryan Idowu
7Ivan Rakitić
30'
4Wilfred Ndidi
10Luka Modrić
71'
5William Ekong
70'
2Šime Vrsaljko6Leon Balogun
6Dejan Lovren8Oghenekaro Etebo
32'
18Ante Rebić
78'
9Odion Ighalo
72'
4Ivan Perišić10John Obi MIkel
88'
3Ivan Strinić11VIctor Moses
17Mario Mandžukić
86'
12Abdullahi Shehu
21Domagoj Vida18Alex Iwobi
62'
1Dominik Livaković1Ikechukwu Ezenwa
12Lovre Kalinić16Daniel Akpeyi
14Filip Bradarić3Elderson Echiejile
8Mateo Kovačić
78'
7Ahmed Musa
62'
5Vedran Ćorluka13Simeon Nwankwo
88'
15Duje Ćaleta-Car14Kelechi Iheanacho
72'
13Tin Jedvaj15Joel Obi
20Marko Pjaca
86'
17Ogenyi Onazi
22Josip Pivarić19John Ogu
19Milan Badelj20Chidozie Awaziem
11Marcelo Brozović
89'
60'
21Tyronne Ebuehi
16Nikola Kalinić22Kenneth Omerou
Zlatko DalićGernot Rohr

Hrvatska nogometna reprezentacija u subotu kreće u još jedno Svjetsko prvenstvo, svoje peto po osamostaljenju.

Hrvatska - Nigerija
16. lipnja 2018., 21:00.

Trećeg dana Svjetskog prvenstva u Rusiji na teren će izaći i najbolji hrvatski nogometaši, kako bi odmjerili snage s nacionalnom selekcijom Nigerije, svojim prvim suparnikom u Skupini D svog ukupno desetog velikog natjecanja.

Na dosadašnje četiri svjetske smotre, Hrvatska je u prvim kolima igrala s Jamajkom (3:1), Meksikom (0:1) te dva puta Brazilom (0:1, 1:3), a izabranike Zlatka Dalića na ruskim travnjacima čekaju još Argentina (21. lipnja, Nižnji Novgorod) te Island (26. lipnja, Rostov na Donu).

Hrvatska u okršaj s Nigerijcima ulazi u punom sastavu, bez ozlijeđenih i suspendiranih igrača, a izbornik Dalić potvrdio je dan uoči utakmice kako je sve spremno za početak utakmice:

"Znam prvi sastav, što i kako ćemo igrati. Hrvatska ima svoj stil i mora ga se mora držati, s tehnički savršenim posjedom lopte. imamo sjajnu generaciju i možemo do velikog rezultata, moramo pokazati svoju kvalitetu"

Protiv Nigerije, jedne od najboljih i najatraktivnijih afričkih reprezentacija, Vatreni još nisu igrali, a momčad njemačkog izbornika Gernota Rohra trenutačno zauzima 48. poziciju na Fifinoj ljestvici najboljih. Ofenzivci poput Mosesa, Iheanacha, Iwobija, ili kapetana Mikela koji dirigira veznim redom, dobro su poznati svjetskoj nogometnoj javnosti.

"Poznamo njihove kvalitete, igraju brz i okomit nogomet, imaju vrlo brze napadače. U prvim utakmicama nema velikih favorita, bit će to dosta izjednačeno i tako ćemo se postaviti. Međutim, dobar smo spoj mladosti i iskustva te s pravom nacija ima velika očekivanja. I sami očekujemo mnogo od sebe, možete biti sigurni da je tako", poručio je hrvatski kapetan Luka Modrić.

Pravdu će u Kalinjingradu dijeliti brazilski sudac Sandro Ricci, a u drugoj utakmici Skupine D sastat će se Argentina i Island, koji svoj dvoboj započinju u 15:00 sati po hrvatskom vremenu u Moskvi.