Maksimalna Hrvatska
ide na Dansku!

26.06.2018.
Tri od tri: Maksimalna Hrvatska ide na Dansku!

Hrvatska nogometna reprezentacija sa savršenim učinkom odlazi u ranije izboreni drugi krug Svjetskog prvenstva. Pobjeda nad Islandom 2:1 osigurala je prvo mjesto u Skupini D i ogled s Danskom.

ISLAND - HRVATSKA 1:2 (0:0)
SP 2018., Skupina D, 3. kolo.
Rostov Arena, Rostov na Donu.

Sudac: A. Mateu Lahoz (Španjolska)

Strijelci: 0:1 - Badelj (53'), 1:1 - G. Sigurdsson (76' - 11m), 1:2 - Perišić (90')

Žuti kartoni: Pjaca (14'), Hallfredsson (59'), Finnbogason (64'), Jedvaj (83'), Saevarsson (84')

Island: Halldorsson, Saevarsson, Ingason, R. Sigurdsson (70' Sigurdarson), Magnusson, Gunnarsson, Hallfredsson, G. Sigurdsson, J. Gudmundsson, Bjarnason (90' Traustason), Finnbogason (85' A. Gudmundsson). Izbornik: H. Hallgrimsson.

Hrvatska: L. Kalinić, Pivarić, Ćaleta-Car, Ćorluka, Jedvaj, Badelj, Kovačić (81' Rakitić), Perišić, Modrić (65' Bradarić), Pjaca (70' Lovren), Kramarić. Izbornik: Z. Dalić.

Vatreni su u svom trećem nastupu u Skupini D Svjetskog prvenstva u Rusiji svladali reprezentaciju Islanda 2:1 te potvrdili prvo mjesto s maksimalnim učinkom i osigurali sraz s Dancima u osmini finala.

Islanđani su, doduše, u završnih petnaestak minuta prvog dijela bili bliže vodstvu, s obzirom na opasne udarce Magnussona, Sigurdssona, Bjarnassona, Finnbogasona i Gunnarssona. Zahvaljujući njihovoj nepreciznosti te odličnim reakcijama hrvatskog bloka i raspoloženog L. Kalinića, na odmor se otišlo s 0:0.

Početkom nastavka, na scenu je stupio Badelj te u 51. minuti sjajnim udarcem pogodio okvir gola, da bi dvije minute poslije Pivarićev prodor po lijevoj strani izvrsnom reakcijom pretvorio u hrvatsko vodstvo.

No, Island je odmah nastavio pritiskati, pri čemu je Ingason također zatresao prečku, a trud im se isplatio u 76. minuti. Tada je Lovren igrao rukom u šesnaestercu, a Sigurdsson je bio neumoljivi realizator.

U uzbudljivim završnim minutama Perišić i Rakitić bili su nakon slobodnih udaraca blizu drugom hrvatskom pogotku, a "točku na i" stavio je Perišić, nakon oduzete lopte i asistencije igrača utakmice Badelja. Perišić je silovitim udarcem s lijeve strane zaključio akciju za 2:1.

Utakmicu osmine finala protiv Danske Hrvatska će igrati u nedjelju, 1. srpnja, u Nižnjem Novgorodu, s početkom u 20:00 sati po hrvatskom vremenu.

SP 2018., Skupina D:
1. Hrvatska 9
2. Argentina 4
3. Nigerija 3
4. Island 1

26.06.2018., , Rostov na Donu. Gledatelja: 43472
Suci: Antonio Mateu (ESP), Pau Cebrian (ESP), Roberto Diaz (ESP)
Četvrti sudac: John Pitti (PAN)
Island
1
2
1Hannes Halldorsson12Lovre Kalinić
2BIrkir Saevarsson
84'
9Andrej Kramarić
5Sverrir Ingason10Luka Modrić
65'
6Ragnar Sigurdsson
70'
8Mateo Kovačić
81'
7Johann Gudmundsson5Vedran Ćorluka
8BIrkir Bjarnason
90'
15Duje Ćaleta-Car
10Gylfi Sigurdsson
76'
13Tin Jedvaj
83'
11Alfred Finnbogason
64'
85'
20Marko Pjaca
14'
70'
17Aron Gunnarsson22Josip Pivarić
18Hordur Magnusson4Ivan Perišić
90'
20Emil Hallfredsson
59'
19Milan Badelj
53'
12Frederik Schram1Dominik Livaković
13Runar Runarsson23Danijel Subašić
3Samuel Fridjonsson14Filip Bradarić
65'
4Albert Gudmundsson
85'
7Ivan Rakitić
81'
9Bjorn Sigurdarson
70'
2Šime Vrsaljko
14Kari Arnason6Dejan Lovren
70'
15Holmar Eyjolfsson18Ante Rebić
16Olafur Skulason3Ivan Strinić
19Rurik Gislason17Mario Mandžukić
21Arnor Traustason
90'
21Domagoj Vida
22Jon Bodvarsson11Marcelo Brozović
23Ari Skulason
Heimir HallgrimssonZlatko Dalić

U svom trećem, posljednjem nastupu u Skupini D Svjetskog prvenstva u Rusiji Hrvatska će snage odmjeriti s dobrim poznanikom, Islandom.

Island - Hrvatska
26. lipnja 2018., 20:00 CET

S dvije pobjede iz prve dvije utakmice u Skupini D, protiv Nigerije (2:0) i protiv Argentine (3:0), Hrvatska u sraz s Islanđanima ulazi s osiguranim plasmanom u osminu finala ovogodišnje svjetske smotre.

Island je u prvom kolu remizirao s Argentincima (1:1), a potom je poražen od Nigerije (0:2) te drži treće mjesto na tablici, a za prolazak u drugi krug treba mu isključivo pobjeda protiv Vatrenih, uz povoljan rezultat dvoboja Argentine i Nigerije.

U hrvatskom se taboru ne opterećuju kalkulacijama o raspletu Skupine D, kao niti Skupine C, iz koje će doći sljedeći suparnik izabranika Zlatka Dalića.

"Mi smo se pripremali za Island kao i za prve dvije utakmice. Došli smo u Rostov pobijediti, ne primiti pogodak i osvojiti tri boda te tako potvrditi da smo zaslužili prvo mjesto. I da možemo birati suparnike, to ne bismo činili. Kalkuliranje nikada nije dobro i to se uvijek nekako vrati", poručio je Dalić.

Za Hrvatsku neće nastupiti kartonirani Marcelo Brozović, a izbornik će priliku dati nekim igračima koji u prva dva susreta nisu bili u prvom planu, kako bi reprezentacija što spremnija dočekala susret osmine finala.

Nacionalne selekcije Islanda i Hrvatske dobro su se upoznale tijekom proteklih godina, u kvalifikacijama za Svjetska prvenstva 2006., 2014. i 2018. godine. Hrvatska ima četiri pobjede, jedan je susret završio neriješeno, a posljednji je ogled - prošlog ljeta u Reykjaviku - pripao Islanđanima.

"Ostavljamo dojam smirenosti jer uistinu jesmo smireni. Mislim da nismo zaneseni ovim pobjedama, nego smo svjesni svoje snage. Raduje me utakmica s Islandom, i vjerujem da ćemo naći način za pobjedu i iskupiti se za prošlogodišnji poraz", rekao je Milan Badelj.

Susret Islanda i Hrvatske sudit će Španjolac Antonio Mateu Lahoz, a susret Nigerije i Argentine počinje u isto vrijeme u St. Peterburgu.