Danske do
četvrtfinala!

01.07.2018.
Hrvatska na jedanaesterce preko Danske do četvrtfinala!

U osmini finala Svjetskog prvenstva u Rusiji, Hrvatska je snage odmjerila s Danskom i nakon dramatičnog susreta te izvođenja jedanaesteraca ostala u turniru.

HRVATSKA - DANSKA 4:3 (1:1, 1:1 - 11m)
SP 2018., osmina finala.
Stadion Nižnji Novgorod, Nižnji Novgorod.

Sudac: N. Pitana (Argentina)

Strijelci: 0:1 - M. Jorgensen (1'), 1:1 - Mandžukić (4')

Jedanaesterci: Eriksen - Subašić brani, Badelj - Schmeichel brani, 1:2 - Kjaer, 2:2 - Kramarić, 2:3 - Krohn-Dehli, 3:3 - Modrić, Schöne - Subašić brani, Pivarić - Schmeichel brani, N. Jorgensen - Subašić brani, 4:3 - Rakitić

Žuti kartoni: M. Jorgensen (115')

Hrvatska: Subašić, Strinić (81' Pivarić), Vida, Lovren, Vrsaljko, Brozović (71' Kovačić), Rakitić, Perišić (97' Kramarić), Modrić, Rebić, Mandžukić (108' Badelj). Izbornik: Z. Dalić.

Danska: Schmeichel, Kjaer, Knudsen, Christensen (46' Schöne), M. Jorgensen, Dalsgaard, Delaney (98' Krohn-Dehli), Eriksen, Braithwaite (106' Sisto), Poulsen, Cornelius (66' N. Jorgensen). Izbornik: A. Hareide.

Hrvatska nogometna reprezentacija plasirala se u četvrtfinale Svjetskog prvenstva pobjedom na jedanaesterce protiv Danske te će se 7. srpnja u Sočiju sastati s domaćinom Rusijom.

Početak u Nižnjem Novgorodu nije mogao biti uzbudljiviji: na isteku prve minute M. Jorgensen je iz gužve u hrvatskom šesnaestercu poslao loptu ispod Subašića za 1:1, a već u četvrtoj Mandžukić je odbijenu loptu u danskom šesnaestercu proslijedio u mrežu za 1:1.

No, potom je ritam zbivanja usporen i do poluvremena su obje momčadi imale tek nekolicinu prigoda (Perišić, Braithwaite, Rakitić, Rebić, Lovren, Eriksen), a u nastavku su vratari posla imali tek u završnih petnaestak minuta, ali niti jedna momčad nije mogla do pobjedničkog pogotka.

U produžecima je Danska bila opasniji suparnik, no najveća se šansa otvorila Vatrenima u 115. minuti. Modrić je sjajno proigrao Rebića, koji u stopostotnoj prigodi iznuđuje kazneni udarac, ali Schmeichel je zaustavio pokušaj hrvatskog kapetana s 11 metara.

Pristupilo se stoga izvođenju jedanaesteraca, a Subašić je obranio udarce Eriksena, Schönea i N. Jorgensena. Za Dance su pogađali Kjaer i Krohn-Dehli, a za Hrvatsku Kramarić, Modrić i u posljednjoj seriji Rakitić za veliko slavlje i ostanak na Svjetskom prvenstvu.

Čestitamo!

01.07.2018., , Nižnji Novgorod
Suci: Nestor Pitana (ARG), Henan Maidana (ARG), Juan Pablo Bellati (ARG)
2Šime Vrsaljko6Andreas Christensen
46'
6Dejan Lovren8Thomas Delaney
1'
98'
18Ante Rebić10Christian Eriksen
4Ivan Perišić
97'
11Martin Braithwaite
106'
3Ivan Strinić
81'
13Mathias Jorgensen
115'
17Mario Mandžukić
4'
108'
14Henrik Dalsgaard
21Domagoj Vida20Yussuf Yurary Poulsen
11Marcelo Brozović
71'
21Andreas Cornelius
66'
1Dominik Livaković16Jonas Lossl
12Lovre Kalinić22Frederik Ronnow
14Filip Bradarić2Michael Krohn-Dehli
98'
9Andrej Kramarić
97'
3Jannik Vestergaard
8Mateo Kovačić
71'
7William Kvist
5Vedran Ćorluka9Nicolai Jorgensen
66'
15Duje Ćaleta-Car12Kasper Dolberg
13Tin Jedvaj15VIktor Fischer
20Marko Pjaca17Jens Stryger Larsen
22Josip Pivarić
81'
18Lukas Lerager
19Milan Badelj
108'
419Lasse Schone
46'
23Pione Sisto
106'
Zlatko DalićAge Hareide

U osmini finala Svjetskog prvenstva u Rusiji hrvatska će nogometna reprezentacija u nedjelju igrati protiv nacionalne selekcije Danske.

Hrvatska - Danska
SP 2018., osmina finala
1. srpnja 2018., 20:00 CET
Stadion Nižnji Novgorod, Nižnji Novgorod

Po vrlo uspješnom nastupu u Skupini D i osvajanju prvog mjesta, Vatreni natjecanje na svjetskoj smotri najboljih nastavljaju utakmicom protiv drugoplasirane momčadi Skupine C, Danske.

Izabranici Zlatka Dalića iza sebe imaju pobjede protiv Nigerije (2:0), Argentine (3:0) i Islanda (2:1), a nogometaši pod vodstvom Agea Hareidea u grupnoj su fazi pobijedili Peru (1:0) te remizirali s Australijom (1:1) i prvim četvrtfinalistom Francuskom (0:0).

Danska je u sjajnom nizu od 18 utakmica bez poraza, a predvode je vratar Schmeichel, kapetan Kjaer, pouzdani Christensen, kreativni Eriksen te brzi Sisto i Poulsen.

"Disciplinirani su, uredni, u svakom trenutku znaju svoju formaciju i čeka nas teška utakmica. Moramo biti oprezni, igrati bez srljanja, i potrebno će nam biti mnogo strpljenja dok budemo čekali svoju šansu. Ne kažem da nećemo napasti i tražiti pogodak, nego da moramo paziti da nas suparnik ne kazni zbog pogreške u posjedu lopte", najavio je izbornik Dalić.

Hrvatskoj su na raspolaganju svi prisutni igrači, a kapetan Modrić uvjeren je da u njegovom taboru postoji dovoljno kvalitete i odlučnosti za još jedan korak više na Svjetskom prvenstvu, plasman u četvrtfinale.

"Pokazali smo kompaktnost, zajedništvo, dišemo kao jedan. Samopouzdani smo i smatram da možemo nastaviti igrati kao i u skupini. Vrijeme je da ova generacija prođe ovu prepreku i vjerujem da smo za to sposobni", poručio je dan uoči utakmice.

S Dancima su se Vatreni u svojoj povijesti susretali pet puta, a najpamtljiviji je prvi okršaj - na Europskom prvenstvu 1996. godine u Sheffieldu bilo je 3:0 za Ćirine sinove, koji su nadigrali tadašnjeg europskog prvaka uz prekrasan Šukerov lob.

Uslijedila su dva ogleda u kvalifikacijama za Francusku '98, pri čemu su Danci uzeli bod u Splitu (1:1) te pobijedili u Kopenhagenu (3:1). Prijateljska utakmica u Splitu 1999. godine pripala je Dancima (1:0), a ona 2004. godine u Kopenhagenu Hrvatima (2:1).

Pravdu će u Nižnjem Novgorodu dijeliti argentinski sudac Nestor Pitana, a pobjednik ovog susreta osmine finala u četvrtfinalu će u Sočiju igrati protiv boljeg iz ogleda Španjolska - Rusija.