Hrvatska u finalu
Svjetskog prvenstva!

11.07.2018.
Hrvatska u finalu Svjetskog prvenstva!

Vatreni su u polufinalu u Moskvi pobijedili Englesku 2:1 u produžecima i po prvi puta u povijesti izborili finale Svjetskog prvenstva!

HRVATSKA - ENGLESKA 2:1 (1:1, 0:1)
SP 2018., polufinale.
Stadion Lužnjiki, Moskva.

Sudac: C. Cakir (Turska)

Strijelci: 0:1 - Trippier (5'), 1:1 - Perišić (68'), 2:1 - Mandžukić (109')

Žuti kartoni: Mandžukić (48'), Walker (54'), Rebić (96')

Hrvatska: Subašić, Strinić (95' Pivarić), Vida, Lovren, Vrsaljko, Brozović, Rakitić, Perišić, Modrić (119' Badelj), Rebić (101' Kramarić), Mandžukić (115' Ćorluka). Izbornik: Z. Dalić.

Engleska: Pickford, Walker (112' Vardy), Maguire, Stones, Young (91' Rose), Lingard, Henderson (97' Dier), Alli, Trippier, Sterling (74' Rashford), Kane. Izbornik: G. Southgate.

Hrvatska nogometna reprezentacija igrat će u finalu Svjetskog prvenstva u Rusiji! U polufinalu je nakon produžetaka pobijedila Englesku 2:1 te će se s Francuskom boriti za naslov svjetskog prvaka.

Engleska je, međutim, vrlo rano stigla do vodstva. Već u petoj minuti Trippier je sjajno izveo slobodni udarac i pogodio Subašićeve rašlje za 1:0.

Hrvatska do poluvremena pokušala zaprijetiti tek dalekometnim pokušajima Perišića i Rebića, dok su Englezi imali vrlo izgledne šanse Kanea i Lingarda, a ni početkom nastavka nisu dopuštali da se razvije igra Vatrenih.

Ipak, u 68. minuti Vrsaljko je uspio ubaciti za Perišića, koji uspijeva reagirati ispred svog čuvara i pogurnuti loptu u mrežu za izjednačenje.

Taj je pogodak dao krila Dalićevim izabranicima, koji su preuzeli kontrolu, imali vratnicu Perišića, prigode Mandžukića i još jednom Perišića, no naposljetku se otišlo u još jedne produžetke, treće zaredom.

Nakon što je Vrsaljko uspio izbaciti Stonesov udarac glavom s gol-crte, a Pickford obraniti pokušaj Mandžukića iz blizine, dogodio se odlučujući trenutak.

Perišić je u 109. minuti jednu odbijenu loptu glavom spustio prema Mandžukiću, koji rutinski matira engleskog vratara i donosi Hrvatskoj pobjedu (2:1).

Finale Svjetskog prvenstva igra se u nedjelju, 15. srpnja, s početkom u 17:00 sati, također na moskovskom Lužnjikiju.

Vatreni, čestitamo!

11.07.2018., , Moskva. Gledatelja: 78011
Suci: Cuneyt Cakir (TUR), Bahattin Duran (TUR), Taik Ongun (TUR)
Četvrti sudac: BJorn Kuipers (NED)
2
Engleska
1
23Danijel Subašić1Jordan Pickford
7Ivan Rakitić2Kyle Walker
54'
112'
10Luka Modrić
119'
5John Stones
2Šime Vrsaljko6Harry Maguire
6Dejan Lovren7Jesse Lingard
18Ante Rebić
96'
101'
8Jordan Henderson
97'
4Ivan Perišić
68'
9Harry Kane
3Ivan Strinić
95'
10Rahaeem Sterling
74'
17Mario Mandžukić
48'
109'
115'
12Kieran Trippier
5'
21Domagoj Vida18Ashley Young
91'
11Marcelo Brozović20Dele Alli
1Dominik Livaković13Jack BUtland
12Lovre Kalinić23Nick Pope
14Filip Bradarić3Danny Rose
91'
9Andrej Kramarić
101'
4Eric Dier
97'
8Mateo Kovačić11Jamie Vardy
112'
5Vedran Ćorluka
115'
14Danny Welbeck
15Duje Ćaleta-Car15Gary Cahill
13Tin Jedvaj16Phil Jones
20Marko Pjaca17Fabian Delph
22Josip Pivarić
95'
19Marcus Rashford
74'
19Milan Badelj
119'
21Ruben Loftus-Cheek
22Trent Alexander-Arnold
Zlatko DalićGareth Southgate

Hrvatska nogometna reprezentacija u srijedu igra svoje drugo polufinale Svjetskog prvenstva u povijesti. Nakon Francuske '98, slijedi Engleska '18.

Hrvatska - Engleska
SP 2018., polufinale
11. srpnja 2018., 20:00 CET

Nakon 20 godina, Vatreni će ponovno zaigrati u polufinalu svjetske smotre. U Rusiji su izabranici Zlatka Dalića izborili plasman među četiri najbolje momčadi zahvaljujući pobjedama nad Nigerijom (2:0), Argentinom (3:0) i Islandom (2:1) u Skupini D te prolascima na jedanaesterce protiv Danske (1:1) i Rusije (2:2), a slijedi im okršaj s bivši svjetskim prvakom Engleskom.

Engleska je na putu do polufinala svladala Tunis (2:1) i Panamu (6:1) te ubilježila poraz od Belgije (0:1), da bi potom izbacila Kolumbiju na jedanaesterce (1:1) i Švedsku (2:0). Osim toga, u svojim redovima ima i vodećeg strijelca Svjetskog prvenstva (Kane, šest pogodaka).

"Čeka nas drugačija utakmica u odnosu na Island, Dansku i Rusiju. To moramo prihvatiti, tako se pripremiti, što nam možda i više odgovara, no prije svega moramo paziti na prekide. Nemamo razloga biti nervozni ili opterećeni. Igramo bez pritiska. Došli smo igrati nogomet, veseliti se i ne zanima nas previše tko stoji s druge strane, pa rezultat neka bude kakav bude", poručio je izbornik Dalić prije utakmice.

Engleski izbornik Gareth Southgate potvrdio je da su u njegovom sastavu svi spremni za nastup, dok se u hrvatskom taboru čeka konačna odluka o Vrsaljkovom zdravstvenom stanju, s obzirom na manji problem s koljenom.

Hrvatska i Engleska sastale su se u sedam navrata, a Englezi imaju četiri pobjede: prijateljsku iz 2003. godine (3:1), na Europskom prvenstvu u Portugalu godinu dana poslije (4:2) te dvije u kvalifikacijama za Svjetsko prvenstvo u Južnoafričkoj Republici (4:1, 5:1). Prvi je međusobni ogled završio bez pobjednika (prijateljska utakmica 1996. godine na Wembleyju, 0:0), a Hrvatska je slavila dva puta - u Zagrebu 2:0 i na Wembleyju 3:2, oba puta u pamtljivim kvalifikacijama za Europsko prvenstvo u Austriji i Švicarskoj. Tada je Englezima zatvorila vrata završnog turnira i omogućila vizu - Rusiji.

"Bit će teško, ali i zanimljivo, za obje momčadi. Znamo koje su njihove kvalitete i ne treba na njih trošiti puno riječi. Nije samo Kane prijetnja. No, budemo li spremni i budemo li sve pokrivali kao protiv Argentine, mislim da neće biti problema", najavio je dobar poznavatelj engleskih nogometnih prilika, hrvatski branič Liverpoola Dejan Lovren.

Pravdu će na moskovskom stadionu Lužnjiki - gdje će se u nedjelju igrati i finale - dijeliti turski sudac Cuneyt Cakir.

Pobjednik polufinalnog ogleda Hrvatske i Engleske za najveći će se nogometni trofej boriti protiv Francuske, koja je u prvom polufinalu svladala Belgiju 1:0.