Vatreni ponovno
nadjačali Wales

08.06.2019.
Povratak pobjedama: Vatreni ponovno nadjačali Wales

Izabranici Zlatka Dalića upisali su u Osijeku nova tri boda na putu prema Europskom prvenstvu, svladavši na Gradskom vrtu Velšane rezultatom 2:1.

HRVATSKA - WALES 2:1 (1:0)
Kvalifikacije za EP 2020., Skupina E.
Stadion Gradski vrt, Osijek.

Sudac: I. Kovacs (Rumunjska)

Strijelci: 1:0 - Lawrence (17' - ag), 2:0 - Perišić (48'), 2:1 - Brooks (77')

Žuti kartoni: Brekalo (28'), Bale (49'), Jedvaj (50'), Lovren (54'), Vida (69'), Brozović (90+2')

Hrvatska: Livaković, Barišić, Vida, Lovren, Jedvaj, Brozović, Modrić, Perišić (90+3' Škorić), Kovačić (76' Badelj), Brekalo (67' Pašalić), Kramarić. Izbornik: Z. Dalić.

Wales: Hennessey, Davies, Lawrence, Mepham, Roberts, Smith (65' Brooks), Allen, James (79' Matondo), Vaulks (66' Ampadu), Wilson, Bale. Izbornik: R. Giggs.

Nakon dva puta po 2:0 u osječkim susretima s Walesom 2010. i 2012. godine, Hrvatska je još jednom protiv istog suparnika došla do pobjede na Gradskom vrtu, a ove je subote na semaforu naposljetku pisalo 2:1.

Pred 17.000 gledatelja, utakmica je započela minutom šutnje za bivšeg predsjednika Uefe Lennarta Johanssona te dvije djevojke tragično preminule u prometnoj nesreći kod Novske.

U uvodnim je minutama Hrvatska preuzela kontrolu, pokušavali su Perišić i Kramarić, no za vodstvo svjetskih doprvaka pobrinuo se velški branič Lawrence, koji je u 17. minuti u vlastitu mrežu skrenuo prizemni ubačaj Perišića.

Prije odlaska na odmor još je jednom odmjerenim udarcem pokušao Kramarić, a na samom isteku prvog poluvremena Livaković je sačuvao svoja vrata ispred opasnih pokušaja Vaulksa i Daviesa.

Na samom početku drugog dijela Hennessey je zaustavio Brekala, Kovačiću je pogodak na odbijenu loptu poništen zbog zaleđa, ali već u sljedećoj akciji novu odbijenu loptu u hrvatsku prednost 2:0 pretvara Perišić.

Potom je Bale imao tri obećavajuće prilike za goste, no njegova nepreciznost i dobre Livakovićeve intervencije nisu dopustile promjenu rezultata, sve do 77. minute. Tada je Brooks pucao, a lopta se od Vide odbila iza Livakovićevih leđa za smanjenje na 2:1.

U samoj završnici Kramarić je imao veliku prigodu zapečatiti pobjedu Vatrenih, dok je u protunapadu Livaković uspio zaustaviti pokušaj Brooksa za izjednačenje.

Mađarska je u kasnijem terminu pobijedila u Azerbajdžanu 3:1, a u preostalim lipanjskim dvobojima Skupine E sastaju se Azerbajdžan - Slovačka i Mađarska - Wales. Hrvatska će u utorak, 11. lipnja, odigrati prijateljsku utakmicu s Tunisom u Varaždinu.

08.06.2019., Stadion Gradski vrt, Osijek
Suci: Kovacs Istvan (ROU), Marinescu Vasile Florin (ROU), Artene Mihai Ovidiu (ROU)
4Ivan Perišić
48'
90'+3'
5Chris Mepham
6Dejan Lovren
54'
7Joe Allen
7Josip Brekalo
28'
67'
8Matthew Smith
65'
8Mateo Kovačić
76'
10Harry Wilson
9Andrej Kramarić11Gareth Bale
49'
10Luka Modrić14Connor Roberts
11Marcelo Brozović
90'+2'
15James Lawrence
17'
16Tin Jedvaj
50'
20Daniel James
79'
21Domagoj Vida
69'
23Will Vaulks
66'
12Lovre Kalinić12Danny Ward
23Simon Sluga21Adam Davies
2Dario Melnjak2Chris Gunter
5Duje Ćaleta-Car3Neil Taylor N. Taylor
13Mile Škorić
90'+3'
6Ashley Williams A. Williams
14Filip Benković9Sam Vokes
15Mario Pašalić
67'
13Dylan Levitt
17Alen Halilović16David Brooks
77'
65'
18Mijo Caktaš17Rabbi Matondo
79'
19Milan Badelj
76'
18Ethan Ampadu
66'
20Bruno Petković19Tom Lawrence
22Karlo Bartolec22Tom Lockyer
Zlatko Dalic ((CRO))Ryan Giggs ((WAL))

Hrvatska nogometna reprezentacija, u svom trećem nastupu u kvalifikacijama za Europsko prvenstvo 2020. godine, u Osijeku dočekuje Wales.

Hrvatska - Wales
Kvalifikacije za EP 2020., Skupina E
8. lipnja 2019., 15:00
Stadion Gradski vrt, Osijek

Nakon uvodne pobjede protiv Azerbajdžana u Zagrebu te poraza na gostovanju kod Mađarske u Budimpešti, aktualni svjetski doprvaci odmjerit će i snage s Walesom u Osijeku, u sklopu Skupine E kvalifikacija za odlazak na europsku smotru najboljih sljedećeg ljeta.

Vatreni su se okupili već krajem svibnja te odradili i revijalnu utakmicu u Omišu, a izbornik Zlatko Dalić kombinira sastav s obzirom na veći broj izostanaka. Uz ranije ozlijeđene Vrsaljka, Pivarića, Strinića i Pjacu, za ovu su akciju prvo otpali dokapetan Rakitić te Rebić, a potom još i Vlašić, Rog te Bradarić. Reprezentaciji se stoga naknadno priključio i kapetan Hrvatske U-21 Alen Halilović.

"Napravili smo sedam dobrih treninga, radili i na obrani i napadu. Igramo kod kuće, nemamo pravo čekati i braniti se, nego moramo tražiti šansu kroz posjed lopte. To krije mnoge opasnosti te moramo biti koncentrirani i odgovorni. Posjed ćemo dobiti - htjeli ili ne htjeli - a zbog vrućine nećemo moći igrati presing. Na Hrvatskoj uvijek postoji pritisak, pogotovo nakon lošeg rezultata u Mađarskoj", poručio je izbornik dan uoči dvoboja.

Velšani su u Osijek doputovali s maksimalnim učinkom - jednom pobjedom iz svog jedinog dosadašnjeg susreta. Pred domaćom su publikom svladali Slovačku, a hrvatski kapetan Luka Modrić potvrđuje da najveća opasnost dolazi u liku Garetha Balea.

"Igre u klubu i reprezentaciji ne moraju imati poveznicu, a znam koliko mu znači igranje za nacionalnu selekciju. Manjak klupskih minuta neće utjecati na njega, očekujem ga u punoj formi i nadam se da ćemo ga zaustaviti, da ne pokaže svu svoju kvalitetu", kaže.

Momčad Ryana Giggsa trenutačno zauzima 19. mjesto na Fifinoj ljestvici, a na prošlom je Europskom prvenstvu - 2016. godine u Francuskoj, pod vodstvom Chrisa Colemana - senzacionalno izborila plasman u polufinale.

Hrvatska se s Velšanima susrela četiri puta: dva puta u prijateljskima i dva puta u natjecateljskim utakmicama te upisala tri pobjede i jedan remi. Zanimljivo, dvije su pobjede ubilježene upravo u Osijeku, oba puta po 2:0 (2010. i 2012. godine).

U Skupini E u subotu se sastaju još Azerbajdžan i Mađarska, a pravdu će u Osijeku dijeliti rumunjski sudac Istvan Kovacs.

Dalićeve izabranike nakon sraza s Walesom očekuje još prijateljska utakmica s Tunisom, u utorak, 11. lipnja u Varaždinu.