zaključila Elitno
kolo s Portugalom

21.03.2016.
Hrvatska U-17 zaključila Elitno kolo s Portugalom

U svom posljednjem nastupu u Elitnom kolu, Hrvatska U-17 poražena je od pobjednika skupine, Portugala.

U-17: HRVATSKA - PORTUGAL 2:4 (1:2)
UEFA Elitno kolo U-17, Pula.

Sudac: D. Ates Bitnel (Turska)

Strijelci: 0:1 - Almeida (27'), 0:2 - Dju (31'), 1:2 - Špikić (35'), 2:2 - Javorčić (47' - 11m), 2:3 - Joao Filipe (54' - 11m), 2:4 - Dju (69')

Žuti kartoni: Quina (25'), Ćuže (53'), Kulenović (66')

Hrvatska: Kotarski, Čolina, Budalić, Briški, Đira (od 41' Babec), Špikić, Javorčić, Kulenović, Rakić (od 60' Tolić), Lišnić, Ćuže (od 59' Knežević). Izbornik: D. Bašić.

Portugal: Maximiano, Dalot (od 73' Fernandes), Silva, Filipe, Luis, Quina, Dju, Leite, Correia (od 77' Santos), Lameira, Almeida (od 68' Gomes). Izbornik: H. Sousa.

U ponešto izmijenjenom sastavu zbog ozljeda i kartona, izabranici Darija Bašića zaključili su Elitno kolo porazom od portugalskih vršnjaka, koji su već ranije osigurali prvo mjesto, dok su mladi Vatreni nakon uvodnih poraza od Walesa i Švedske bili bez šanse za plasman na EP.

Portugal je poveo u 27. minuti, kada je Dalot ubacio za Almeidu, koji koristi propust hrvatskog vratara za pogodak. Samo četiri minute poslije tu je prednost udvostručio Dju.

Hrvatska je smanjila u 35. minuti, nakon lijepe akcije Ćužea i strijelca Špikića, koji je iz kaznenog prostora pogodio u bliže rašlje. Špikić je na kraju prvog i početku drugog dijela propustio izgledne prilike za izjednačenje, no ono je stiglo u 47. minuti. Tada je dosuđen kazneni udarac za Hrvatsku zbog igranja rukom, a Javorčić je bio precizan za 2:2.

No, svoju je priliku s 11 metara u 54. minuti dobio i Portugal nakon prekršaja Lišnića, a Filipe je zabio za 3:2. Ćuže je potom imao sjajnu prigodu za novo poravnanje, da bi u 69. minuti Dju ostao sam u protunapadu i postavio konačnih 4:2.

Posljednju šansu za Hrvatsku propustio je Kulenović u situaciji jedan-na-jedan, a drugo je mjesto u skupini naposljetku osvojila Švedska zahvaljujući pobjedi protiv Walesa 1:0. Jedini je strijelac bio Isak.

UEFA Elitno kolo, Skupina 5:
1. Portugal 9
2. Švedska 6
3. Wales 3
4. Hrvatska 0

21.03.2016., Aldo Drosina, Pula
Suci: Bitnel Deniz Ates (TUR), Ersoy Kerem (TUR), Neemlaid Neeme (EST)
Četvrti sudac: Frischer Juri (EST)
2
Portugal
4
12Dominik Kotarski12Luis Maximiano
3David Čolina2Diogo Dalot
73'
4Bruno Budalić4Luis Silva
5Mihael Briški7Joao Filipe
54'
6Marko Đira
41'
8Miguel Luis
7Dario Špikić
35'
10Quina
25'
10Duje Javorčić
47'
11Mesaque Dju
31'
69'
11Sandro Kulenović
66'
13Diogo Leite
15Josip Rakić
60'
15Thierry Correia
77'
16Filip Lišnić
53'
16Joao Lameira
17Mario Ćuže
59'
18Mickael Almeida
27'
68'
8Tom Alen Tolić
60'
1Diogo Costa
13Hrvoje Babec
41'
3Diogo Queirós
14Hrvoje Ilić5Rúben Vinagre
18Tomislav Knežević
59'
6Gedson Fernandes
73'
9José Gomes
68'
14Luis Florentino
17Nuno Santos
77'
Dario BašićHélio Sousa ((POR))

U posljednjoj utakmici Elitnog kola hrvatsku U-17 reprezentaciju u Puli očekuje dvoboj s Portugalom.

Posljednji susreti Uefa U-17 Elitnog kola odigrat će se ovoga ponedjeljka u Puli i Rovinju. U istome terminu Hrvatska će na Aldo Drosini u Puli snage odmjeriti s Portugalom, a Wales u Rovinju sa Švedskom.

Iza izabranika Darija Bašića dva su poraza u Elitnom kolu. U prvome susretu u Rovinju Hrvatska je poražena od Walesa 0:2, dok je u petak na istom stadionu pretrpjela poraz 1:2 od Švedske. Unatoč velikoj borbi i dobrim prilikama na terenu, koje su na koncu ostale neiskorištene, mladi Hrvati nisu uspjeli ostvariti pobjedu u drugome susretu te su tako ostali bez šanse za plasman na Europsko prvenstvo u Azerbajdžanu koje će osigurati pobjednici skupine elitnih kola te sedam najboljih drugoplasiranih momčadi. Međutim, ponedjeljak i dvoboj s Portugalom Hrvatskoj donose priliku za oproštaj od Elitnog kola u pozitivnom svjetlu i uz dobro izdanje na terenu.

Hrvati su Elitno kolo osigurali zaigravši u kvalifikacijskoj skupini 7 u Lihtenštajnu u kojoj su zauzeli drugu poziciju uz sedam bodova, a svladali su Gibraltar 4:1 i domaćina 2:0 da bi s Češkom odigrali 2:2. Portugal je kao domaćin kvalifikacijske skupine 9 osigurao nastup na Elitnom kolu u Hrvatskoj, a kod kuće je također zauzeo drugo mjesto uz sedam osvojenih bodova. Slavio je nad Armenijom 7:0, nad San Marinom 5:0 te je s Engleskom odigrao 1:1, dok je u Puli na Elitnom kolu slavio nad Švedskom 2:0 da bi potom minimalno svladao Wales.

Uoči susreta s Portugalom izbornik Hrvatske Bašić kazao je:

"Portugal je sigurno najkvalitetniji u skupini, a nama će to biti motiv, pobijediti ga. Igra standardno 4-3-3, s puno kratkih dodavanja i kombinatorike. Budemo li igrali kao protiv Švedske, možemo očekivati dobru utakmicu. Porazgovarat ćemo s igračima i vratiti ih u život, nije im ovo bila zadnja utakmica. Cilj je sazrijevanje, kroz team building dići ćemo glave."

"Očekuje nas teška utakmica protiv Portugala. Dobro smo izanalizirali protivnika, nadam se da ćemo ponoviti dobru igru iz utakmice sa Švedskom te da ćemo opravdati povjerenje izbornika i stručnog stožera. Iako utakmica nije od rezultatskog značaja, mi imamo mnogo motiva i uz malo sreće smatram da bi mogli ostvariti dobar rezultat kako bi se od Elitnog kola i domaće publike oprostili u najboljem svjetlu i najboljoj atmosferi", izjavio je za hns-cff.hr Josip Maganjić.

Susret Elitnog kola U-17 reprezentacija između Hrvatske i Portugala u Puli je na stadionu Aldo Drosina na rasporedu u 15:30 sati.