Slavlje u Litvi

pobjedom otvorile
kvalifikacije za EP

29.08.2019.

U prvoj utakmici kvalifikacijske Skupine H za odlazak na Europsko prvenstvo, hrvatska ženska nogometna reprezentacija pobijedila je u gostima Litvu rezultatom 2:1.

LITVA - HRVATSKA 1:2 (0:1)
Kvalifikacije za EP, Skupina H.
Šiauliai, Litva.

Sutkinja: L. Rapp (Švedska)

Strijelci: 0:1 - Dujmenović (37'), 0:2 - Šundov (48'), 1:2 - Gailevičiute (86')

Žuti kartoni: Imanalijeva (57'), Gailevičiute (90+3'), Šundov (90+3')

Litva: Lukjančuke, Vaitukaityte, Jonušaite (65' Vaičiulaityte), Mikutaite (89' Toropovaite), Gailevičiute, Veličkaite, Karasiovaite, Neverdauskaite, Liužinaite, Gedgaudaite (59' Ruzgute), Imanalijeva. Izbornik: R. Viktoravičius.

Hrvatska: Bačić, Žigić, Dujmenović (71' Pezelj), Balog, Nevrkla, Bošnjak, Lojna (90+2' Horvat), Landeka, Bukač, Šundov, Dujmović (79' Pedić). Izbornik: M. Prskalo.

Izabranice Mate Prskala uspješno su započele novi kvalifikacijski ciklus, za odlazak na europsku smotru 2021. godine Engleskoj.

Na gostovanju kod Litve povele su u 37. minuti pogotkom Dujmenović, a Šundov je tu prednost udvostručila na početku drugog poluvremena.

Domaće su igrače tek u završnici uspjele smanjiti rezultat i ublažiti poraz na konačnih 2:1, a vrijedi istaknuti kako su hrvatske reprezentativke imale 15 pokušaja prema suparničkim vratima i čak 20 udaraca iz kuta.

Hrvatice sljedeću utakmicu igraju već 3. rujna, a ponovno idu u goste - Belgiji. Utakmica u Louvainu na rasporedu je u 20:30 sati.

Uz Hrvatsku, Litvu i Belgiju, u Skupini H natječu se još Švicarska i Rumunjska.

29.08.2019., Šiauliai Central Stadium, . Gledatelja: 423
Suci: Laura Rapp (SWE), Emelie Elfstrand (SWE), Jilan Taher (SWE)
Četvrti sudac: Linn Andersson (SWE)
Litva
1
2
12Greta Lukjančukė1Doris Bačić
18Oksana Imanalijeva
57'
11Kristina Šundov
48'
90'+3'
13Vestina Neverdauskaite19Sandra Žigić
14Milda Liužinaitė10Iva Lažeta
7Dovile Gaileviciute
86'
93'+3'
5Kristina Nevrkla
10Simona Velickaite4Leonarda Balog
11Samanta Karasiovaite17Izabela Lojna
90'+2'
4Algimante Mikutaite
89'
15Iva Bukač
17Gabija Gedgaudaitė
59'
2Isabella Dujmenovic
37'
71'
2Liucija Vaitukaitytė7Ana Dujmovic
79'
3Rimantė Jonušaitė
65'
8Matea Bošnjak
1Klaudija Savickaitė12Laura Fiket
22Meda Šeškutė3Ana Jelenčić
20Kamilė Vaičiulaitytė
65'
14Antonia Dulčić
8Laura Ruzgute
59'
16Petra Pezelj
71'
21Lolita Žižytė18Ivana Stanić
5Paulina Sarkanaitė13Helena Spajić
16Anika Kyžaitė6Mihaela Horvat
90'+2'
19Paulina Narbutaitė20Tea Pedić
79'
23Loreta Rogačiova
15Ugnė Lazdauskaitė
6Gabija Toropovaitė
89'
(-)Nenad Gračan

Izbornik Mate Prskalo objavio je popis igračica pozvanih na okupljanje ženske reprezentacije u kolovozu.

Ženska reprezentacija okuplja se 26. kolovoza kako bi započela novi ciklus kvalifikacija za Europsko prvenstvo. Prve dvije gostujuće utakmice u skupini odigrat će protiv Litve 29. kolovoza te protiv Belgije 3. rujna. Hrvatske reprezentativke u skupini će se suočiti i s Rumunjskom i Švicarskom, a kvalifikacijski ciklus za Europsko prvenstvo traje do rujna 2020. - dok će se završni turnir održati o Engleskoj u srpnju 2021. godine.

Izbornik Mate Prskalo pozvao je 20 igračica za ovo okupljanje:

"To su, vjerujem, najbolje nogometašice na koje u ovom trenutku možemo računati. Raduje me što su Split i Osijek podigli razinu rada, pa očekujemo da djevojke dođu spremne na okupljanje. Vjerujemo da će u dobrom stanju biti i djevojke koje igraju u inozemstvu, i da ćemo biti u pravoj formi za predstojeće utakmice."

Susret s Litvom je trenutno u fokusu stručnog stožera:

"Koncentrirali smo se na utakmicu s Litvom jer nam je važan dobar start, a to je utakmica u kojoj imamo pravo tražiti pozitivan rezultat. Dobar nastup u Litvi bio bi nam odličan poticaj za utakmicu s Belgijom, o kojoj ne moram puno govoriti - to su sve profesionalke protiv kojih nam neće biti lako. Uz požrtvovan pristup i maksimalno fizičko zalaganje, pokušat ćemo nadoknaditi objektivnu razliku u tehničkom i taktičkom dijelu."

Uz Litvu i Belgiju, hrvatsku reprezentaciju čekaju ogledi s Rumunjskom i Švicarskom.

"Švicarska i Belgija su objektivno veliki favoriti u ovim utakmicama, dok s Rumunjskom i Litvom možemo biti konkurentni. Ponavljam, važno nam je dobro krenuti u kvalifikacije i stoga smo fokusirani na utakmicu u Litvi", zaključuje izbornik Prskalo.

Na popisu izbornika Mate Prskala za prvo okupljanje u novom kvalifikacijskom ciklusu pronašle su se Doris Bačić, Leonarda Balog, Matea Bošnjak, Iva Bukač, Petra Pezelj, Ana Dujmović, Isabella Dujmenović, Mihaela Horvat, Ana Jelenčić, Iva Landeka, Izabela Lojna, Laura Fiket, Antonia Dulčić, Kristina Nevrkla, Tea Pedić, Ivana Rudelić, Helena Spajić, Kristina Šundov, Sandra Žigić te Ivana Stanić.