Neizvjestan rasplet skupine

iz Škotske donijela
bod

12.11.2020.

Mlada hrvatska nogometna reprezentacija remizirala je u Edinburghu s domaćinom Škotskom, premda je na poluvremenu imala dva pogotka prednosti.

U-21: ŠKOTSKA - HRVATSKA 2:2 (0:2)
Kvalifikacije za EP U-21, Skupina 4.
Tynecastle, Edinburgh.

Sudac: M. Fabbri (Italija)

Strijelci: 0:1 - Moro (20'), 0:2 - Bistrović (25'), 1:2 - Middleton (54'), 2:2 - McLennan (70')

Žuti kartoni: Johnston (43'), Reading (50'), McCrorie (65'), Porteous (77'), Šverko (84')

Crveni kartoni: Sosa (56'), Gilmour (72')

Škotska: Doohan, Reading (63' McLennan), Harvie, Porteous, Johnston, Campbell, Patterson (46' Middleton), Hornby, Maguire, Ferguson (63' Gilmour), McCrorie. Izbornik: S. Gemmill.

Hrvatska: Šemper, Sosa, Vušković, Gvardiol, Šutalo, Šverko, Nejašmić (77' Špikić), Moro (81' Đurasek), Bistrović (81' Franjić), Majer (68' Musa), Kulenović (68' Čolina). Izbornik: I. Bišćan.

Pod vodstvom izbornika Igora Bišćana, Hrvatska U-21 otputovala je u Edinburgh po pobjedu kojom bi stigla na korak do plasmana na Europsko prvenstvo. Zahvaljujući odličnim rezultatima nakon lošijeg ulaska u kvalifikacije, mladi su Vatreni imali sve u svojim rukama.

U Škotskoj su poveli lijepim pogotkom kapetana More iz 20. minute, koji je pogodio bliži kut, a ubrzo je fantastičnim udarcem izvan kaznenog prostora na 2:0 povisio Bistrović.

Tim se rezultatom otišlo na odmor, da bi škotska pričuva Middleton u 54. minuti smanjila zaostatak. Dvije minute poslije isključen je Sosa, a brojčanu je prednost u 70. minuti iskoristio još jedan igrač s klupe, McLennan.

Škotska je u 72. minuti također ostala s desetoricom, kada je isključen Gilmour, no do kraja utakmice niti jedna momčad nije pronašla put do pobjedonosnog pogotka.

Uz preostalu utakmicu Hrvatske, 17. studenoga u Puli protiv Litve, u Skupini 4 još će biti odigrane utakmice Litva - San Marino (13. studenoga), Grčka - Češka (13. studenoga) i Grčka - Škotska (17. studenoga). Hrvatskoj za prvo mjesto treba pobjeda, uz dva povoljna raspleta iz Grčke.

12.11.2020., Tynecastle, . Gledatelja: 132
Suci: Michael Fabbri (ITA), Giorgio Peretti (ITA), Valerio Colarossi (ITA)
Četvrti sudac: Gianpaolo Calvarese (ITA)
Škotska
2
2
12Ross Doohan1Adrian Šemper
20Ross Mccrorie
65'
3Borna Sosa
56'
3Daniel Harvie8Nikola Moro
20'
81'
2Patrick Reading
50'
63'
9Sandro Kulenović
68'
9Fraser Hornby10Lovro Majer
68'
4Ryan Porteous
77'
4Boško Šutalo
7Nathan Patterson
46'
2Marin Šverko
84'
5George Johnston
43'
13Mario Vušković
6Allan Campbell6Darko Nejašmić
77'
19Lewis Ferguson
63'
17Kristijan Bistrović
25'
81'
15Barry Maguire5Joško Gvardiol
21Robby Mccrorie12Dominik Kotarski
16Thomas Mcintyre14Neven Đurasek
81'
11Glen Middleton
54'
46'
19David Čolina
68'
18Connor McLennan
70'
63'
7Dario Špikić
77'
17Stephen Welsh15Bartol Franjić
81'
22Lewis Mayo22Matej Vuk
10Billy Gilmour
71'
63'
16Bruno Bogojević
8Lewis Fiorini11Petar Musa
68'
14David Turnbull21Krešimir Krizmanić
(-)Bišćan Igor

Nakon lošeg ulaska u kvalifikacije za EP, mlada hrvatska reprezentacija ima sve u svojim rukama te u četvrtak u Edinburghu traži pobjedu koja će je dovesti na prag željenog ostvarenja.

Pred mladim Vatrenima dva su posljednja izazova u turbulentnom kvalifikacijskom ciklusu za europsku smotru koja će iduće godine biti održana u Mađarskoj i Sloveniji. Prvi od njih gostovanje je u Škotskoj, koja je u prvom kolu odnijela sva tri boda iz Hrvatske.

"Škotska igra vrlo jednostavno, bez previše dodira, filozofije i kombinatorike, najbržim putem izravno prema naprijed. Istureni napadač fizički je dominantan i svi se okupljaju oko njega kako bi se približili suparničkom golu. Ako to ne uspiju, postave čvrsti blok i teško ih je probiti. Strpljivo se brane, a primili su svega dva pogotka u kvalifikacijama. Dakle, očekuje nas težak posao", analizirao je izbornik Igor Bišćan.

Europsko prvenstvo bit će odigrano u dvije faze, a Hrvatska zaslužuje mjesto među elitom, smatra napadač Sandro Kulenović.

"Bez obzira na format, želimo na Europsko prvenstvo kako bismo pokazali svoju kvalitetu. Mnogi se naši igrači znaju iz prijašnjeg ciklusa, i već su igrali na Europskom prvenstvu, i sada možemo napraviti i korak dalje te proći skupinu".

U odnosu na početak kvalifikacija, hrvatska je u boljoj formi te na višoj razini zajedništva, neophodno za ostvarivanje željenih rezultata.

"Idemo po obje pobjede i prolaz. Neće biti lako, ali mislim da smo sposobni za to, da smo najkvalitetniji u skupini. U prvom ogledu sa Škotima nismo bili u najboljoj pojedinačnoj formi, i bili smo daleko od timskog duha koji nas krasi danas. Spremni smo", najavio je Lovro Majer.

U petak se sastaju Litva - San Marino te Grčka - Češka, a u slučaju pobjede u Škotskoj, Hrvatska će prvo mjesto i plasman na Europsko prvenstvo moći potvrditi u utorak, 17. studenoga, u Puli protiv Litve.