osvojili drugo
mjesto, sačuvali nadu
za EP

17.11.2020.

Mlada hrvatska nogometna reprezentacija uvjerljivo je pobijedila Litvu u posljednjem kvalifikacijskom kolu, osvojila drugo mjesto u skupini te zadržala šansu za plasman na Europsko prvenstvo.

U-21: HRVATSKA - LITVA 7:0 (3:0)
Kvalifikacije za EP U-21, Skupina 4.
Stadion Aldo Drosina, Pula.

Sudac: I. McNabb (Sjeverna Irska)

Strijelci: 1:0 - Špikić (13'), 2:0 - Musa (29'), 3:0 - Šverko (36'), 4:0 - Šutalo (57'), 5:0 - Musa (66'), 6:0 - Moro (70'), 7:0 - Moro (76')

Žuti kartoni: Kružikas (21'), Jankauskas (41'), Musa (44'), Krapikas (58'), Paulauskas (63')

Crveni karton: Paulauskas (72')

Hrvatska: Kotarski, Štefulj, Šverko (83' Krizmanić), Vušković, Šutalo, Moro (77' Đurasek), Bistrović, Vuk (46' Ivanušec), Špikić (83' Bogojević), Divković (77' Dolček), Musa. Izbornik: I. Bišćan.

Litva: Krapikas, Milašius, Uzela, Kloniunas, Stočkunas, Antanavičius, Megelaitis, Jankauskas (46' Dubickas), Čyžas (85' Šešplaukis), Petkevicius (61' Banevičius), Kružikas (46' Paulauskas). Izbornik: D. Vencevičius.

Izabranici Igora Bišćana visokom su domaćom pobjedom završili kvalifikacijski ciklus za odlazak na Europsko prvenstvo 2021. godine u Sloveniji i Mađarskoj.

Hrvatska je sve dileme oko pobjednika u Puli uklonila već u prvom poluvremenu utakmice, kada je stekla tri pogotka prednosti.

Mrežu gostiju iz Litve načeo je Špikić lijepim, odmjerenim udarcem nakon 13 minuta igre, a u 29. minuti Musa iz blizine koristi prizemni ubačaj Divkovića za udvostručenje vodstva. Ubrzo je precizan glavom bio Šverko, također na asistenciju Divkovića.

Odnos snaga nije se promijenio ni u drugom poluvremenu, a Hrvatska je do novog pogotka stigla u 57. minuti. Ponovno je ubacio Divković, a nakon gužve u petercu najbolje reagira Šutalo za 4:0. Već u 66. minuti, nakon dobre akcije Špikića, Musa se postavlja na pravo mjesto za peti hrvatski pogodak.

Nekoliko minuta poslije udarcem iz daljine kapetan Moro povisuje na 6:0, a Litva je završnicu dvoboja odigrala bez isključenog Paulauskasa, koji je u kratkom razdoblju zaradio dva žuta kartona. Konačnih 7:0 također je potpisao Moro - njegov je ubačaj iz 76. minute odsjeo u litavskoj mreži.

Zahvaljujući pobjedi nad Litvom te povoljnom rezultatu iz Atene, gdje je Grčka pobijedila Škotsku 1:0, Hrvatska je kvalifikacije zaključila na drugom mjestu te čeka rasplet u drugim skupinama kako bi saznala nalazi li se među pet najboljih drugoplasiranih momčadi.

17.11.2020., Aldo Drosina, Pula. Gledatelja: 0
Suci: Ian McNabb (NIR), Georgios Argyropoulos (NIR), Andrew Nethery (NIR)
Četvrti sudac: Lee Philip Tavinder (NIR)
7
Litva
0
1Dominik Kotarski12Titas Krapikas
58'
2Marin Šverko
36'
83'
4Ernestas Stočkūnas
3Daniel Štefulj7Eligijus Jankauskas
40'
46'
4Boško Šutalo
57'
9Domantas Antanavičius
5Mario Vušković11Svajūnas Čyžas
85'
7Dario Špikić
13'
83'
13Ignas Kružikas
21'
46'
8Nikola Moro
70'
76'
77'
14Karolis Uzėla
9Petar Musa
29'
44'
66'
17Titas Milašius
17Kristijan Bistrović18Edvinas Kloniūnas
18Marko Divković
77'
21Nauris Petkevicius
61'
22Matej Vuk
46'
23Linas Mėgelaitis
23Ivan Nevistić1Vincentas Šarkauskas
10Luka Ivanušec
46'
2Džiugas Raudonius
13Ivan Dolček
77'
3Deividas Malžinskas
14Neven Đurasek
77'
6Vilius Armalas
15Marko Đira8Martynas Vasiliauskas
16Bruno Bogojević
83'
10Edgaras Dubickas
46'
19Josip Mitrović15Renatas Banevičius
61'
20Dion Drena Beljo19Deividas Šešplaukis
85'
21Krešimir Krizmanić
83'
20Gytis Paulauskas
63'
72'
46'
Igor BišćanDonatas Vencevičius (Lithuania)

Mlada hrvatska nogometna reprezentacija u utorak u Puli igra posljednji kvalifikacijski susret za Europsko prvenstvo 2021. godine.

Nakon neriješenih 2:2 u Škotskoj, Hrvatska U-21 propustila je priliku za osvajanje prvog mjesta u svojoj kvalifikacijskoj skupini za europsku smotru, no u zadnjem kolu još ima priliku osvojiti drugo mjesto, koje nudi mogućnost ostvarenja željenog cilja.

U tu je svrhu potrebna domaća pobjeda nad Litvom, uz uvjet da Škotska u istom terminu ne pobijedi na gostovanju u Grčkoj, a potom i dočekati rasplete ostalih skupina.

"Najvažnije je odraditi svoj dio posla, dati maksimum do zadnje minute i ostvariti rezultat koji nam daje šansu. Moraju se poklopiti i rezultati iz drugih skupina, ali sve dok imamo šansu plasirati se, nadat ćemo se da je to moguće", sažeo je kapetan mladih Vatrenih Nikola Moro.

Unatoč dobrim partijama, reprezentativci tako ipak nisu u potpunosti uspjeli nadoknaditi domaće poraze od Škotske i Češke u prvom dijelu kvalifikacija.

"Ne ovisimo sami o sebi, no na nama je da pobijedimo Litvu, a onda kako bude. Sve bih dao da sam mogao pomoći momčadi u Škotskoj, jako mi je žao što nisam mogao nastupiti. Kroz kvalifikacije smo pokazali da smo bolji od nekih suparnika, ali naposljetku se to nije vidjelo u rezultatu i za time možemo žaliti. Bilo je lijepih trenutaka, momčad je super, i dok postoji nada vjerovat ćemo da možemo proći. Ne odemo li na EP, bit će to veliki neuspjeh za ovu generaciju", smatra Luka Ivanušec.

Mlade hrvatske nade pozorno prate nastupe seniorske nacionalne selekcije, koja također u utorak izlazi na teren - protiv europskog prvaka Portugala tražit će rezultat vrijedan ostanka u elitnoj skupini Lige nacija.

"Gledamo svaku utakmicu Vatrenih, kvalitetu imamo i previše se piše u negativnim tonovima, a nije sve tako negativno. Ipak smo mi doprvaci svijeta, to ne može nestati preko noći. Radi se nova selekcija igrača, dolaze mlađi i sve će se posložiti i doći na svoje", zaključio je Ivanušec.