Hrvatska nadjačala
Švicarsku

28.03.2021.
Prva pobjeda na završnicama EP-a: Hrvatska nadjačala Švicarsku

Izabranici Igora Bišćana na najbolji su način reagirali na uvodni poraz od Portugala, nadjačavši reprezentaciju Švicarske, ubilježivši tako prvu pobjedu Hrvatske na završnim turnirima Europskog prvenstva.

U-21: HRVATSKA - ŠVICARSKA 3:2 (1:0)
Europsko prvenstvo U-21, Skupina D.
Stadion Bonifika, Koper.

Sudac: D. Higler (Nizozemska)

Strijelci: 1:0 - Ivanušec (8'), 2:0 - Moro (61' - 11m), 3:0 - Vizinger (64'), 3:1 - Imeri (79' - 11m), 3:2 - Kulenović (89' - ag)

Žuti kartoni: Babec (6'), Sidler (45'), Franjić (45+2'), Vizinger (45+3'), Van der Werff (48'), Lotomba (61'), Kulenović (90+1')

Hrvatska: Kotarski, Bradarić, Erlić (25' Vušković), Šverko, Ivanušec, Babec, Moro (76' Žaper), Bistrović, Franjić (75' Krizmanić), Špikić (75' Čolina), Vizinger (85' Kulenović). Izbornik: I. Bišćan.

Švicarska: Racioppi, Sidler (60' Rüegg), Zesiger, Van der Werff, Lotomba, Toma, Domgjoni (66' Jankewitz), Sohm (60' Imeri), Pušić (60' Ndoye), Zeqiri (66' Mambimbi), Guillemenot. Izbornik: M. Lustrinelli.

Mlada hrvatska nogometna reprezentacija prekinula je niz od deset utakmica bez pobjede na završnicama Europskog prvenstva u drugom kolu europske smotre u Mađarskoj i Sloveniji. Pobijedila je Švicarsku rezultatom 3:2 i tako ostala u igri za plasman u četvrtfinale.

Hrvatska je povela već u osmoj minuti dvoboja, kada je Ivanušec odličnim udarcem kaznio loše ispucavanje švicarskog vratara Racioppija, no ostatak je prvog poluvremena pripao Švicarcima, koji su imali nekoliko izglednih prilika za izjednačenje.

Ipak, dobre intervencije hrvatskog čuvara mreže Kotarskog i švicarska nepreciznost omogućili su da se na odmor ode s 1:0. Kotarski se na početku nastavka sjajnom obranom iskupio i za vlastiti propust.

Vizinger je potom propustio stopostotnu priliku za 2:0, no uskoro je Hrvatska stekla ključnu prednost. Kapetan Moro bio je precizan s bijele točke u 61. minuti, a samo tri minute poslije izvrsnim je proigravanjem asistirao Vizingeru, koji matira Racioppija za 3:0.

Međutim, desetak minuta prije kraja Imeri realizira kazneni udarac za smanjenje zaostatka, dok je autogol Kulenovića u 89. minuti omogućio Švicarskoj ulazak u dramatične posljednje minute. U sudačkoj nadoknadi Kotarski je odličnom obranom sačuvao pobjedu.

U drugoj utakmici drugog kola Skupine D u večernjem se terminu sastaju Portugal i Engleska, a Hrvatska će natjecanje u grupnoj fazi zaključiti dvobojem s Englezima, u srijedu 31. ožujka u Koperu, s početkom u 18:00 sati.

EP U-21, Skupina D:
1. Portugal 3 (1)
2. Hrvatska 3 (2)
3. Švicarska 3 (2)
4. Engleska 0 (1)

28.03.2021., Bonifika, Koper. Gledatelja: 0
Suci: Dennis Higler (NED), Joost van Zuilen (NED), Johan Balder (NED)
Četvrti sudac: Horatiu Fesnic (ROU)
3
Švicarska
2
12Dominik Kotarski21Anthony Racioppi
2Marin Šverko2Jasper Van Der Werff
48'
3Hrvoje Babec
6'
3Silvan Sidler
45'
59'
5Martin Erlić
25'
5Cédric Zesiger
7Luka Ivanušec
8'
6Toni Domgjoni
66'
8Nikola Moro
61'
76'
8Bastien Toma
11Domagoj Bradarić9Jérémy Guillemenot
14Dario Vizinger
45'+3'
64'
85'
10Petar Pusic
59'
16Bartol Franjić
45'+2'
75'
11Andi Zeqiri
66'
17Kristijan Bistrović16Simon Sohm
59'
21Dario Špikić
75'
23Jordan Lotomba
60'
1Adrian Šemper1Philipp Köhn
23Ivan Nevistić12Timothy Fayulu
4David Čolina
75'
4Jan Bamert
6Darko Nejašmić7Kevin Rüegg
59'
9Sandro Kulenović
89'
90'+1'
85'
13Fabian Rieder
10Lovro Majer14Dan Ndoye
59'
13Mihael Žaper
76'
15Leonidas Stergiou
15Krešimir Krizmanić
75'
17Kastriot Imeri
79'
59'
18Marko Divković18Filip Stojilković
19Matej Vuk19Felix Mambimbi
66'
20Petar Musa20Miro Muheim
22Mario Vušković
25'
22Alexandre Jankewitz
66'
Igor BišćanMauro Lustrinelli (Switzerland)

Izbornik Igor Bišćan i reprezentativac Luka Ivanušec najavili su sutrašnju utakmicu drugog kola Skupine D Europskog prvenstva U-21 protiv Švicarske.

Igor Bišćan

"Svjesni smo da s porazom u prvoj utakmici imamo znatno manje šansi za prolazak skupine i manje opcija. Nastojat ćemo pobijediti Švicarsku, makar nas i neriješeno ostavlja u igri, pa ćemo biti pametniji kada vidimo i rezultat druge utakmice. Švicarska je protiv Engleske pokazala da je ozbiljna. čvrsta momčad, ravnopravno su se nosili s njima, a u nekim su se segmentima i nametnuli. Nisam očekivao da će toliko limitirati Engleze. Bit će promjena igrača i sustava u našoj momčadi, moramo se drugačije postaviti. Dečki su mentalno u redu, nije bilo razloga tragično doživjeti poraz od Portugala, oni su dali sve od sebe kako bi ispunili plan. Nismo bili deklasirani od igrača iz vrhunskih klubova, a igrači su svjesni da imamo šansu za pobjedu protiv Švicarske"

Luka Ivanušec

"Previše smo se povukli protiv Portugala i dali im loptu, trebali smo biti hrabriji. Imali smo plan odigrati protunapad kada uzmemo loptu, imali smo situacija gdje smo to mogli bolje odraditi i valjda ćemo biti bolji u drugoj utakmici. Portugal je jedna od najboljih momčadi prvenstva i poraz neće utjecati na naše samopouzdanje, znamo da imamo kvalitetu proći skupinu. Švicarska je jako dobra, agresivna momčad i vidjet ćemo što ćemo odlučiti za tu utakmicu. Moramo krenuti napadački, bez pobjede ne možemo do četvrtfinala i moramo se vaditi na Švicarcima i Englezima, koliko god to teško bilo"