prevencija navijačkog
nasilja - 27. kolo

15.04.2013.
HHO: Izravna prevencija navijačkog nasilja - 27. kolo

U sklopu projekta "Izravna prevencija navijačkog nasilja", promatrači HHO-a pratili su utakmice 27. kola Prve HNL i zabilježili sljedeća događanja:

RNK Split-HNK Rijeka 3:1

Utakmica odigrana u petak, 12. 04. 2013. u 18.00 sati u Splitu na stadionu Park mladeži pred oko 1000 navijača, među kojima se našlo 100-njak pripadnika navijačke skupine Armada (HNK Rijeka). Utakmica je odigrana u mirnoj navijačkoj atmosferi, bez uporabe priotehničkih sredstava.

Takvo je ozračje narušeno Armadinim skandiranjem u 40. minuti uzvicima "Tovarske pičke", da bi potom uslijedilo "Mrzim purgera, mrzim tovara, riječka Armada! Mrzim Dinamo, mrzim Hajduka, riječka Armada!".  U 77. minuti čuje se već uobičajeno i neizbježno "HNS pederi, nogomet ste sjebali!".

NK Osijek-NK Zadar  1:0

Utakmica je odigrana u subotu, 13.04.2013. u 16.00 sati u Osijeku na stadionu Gradski vrt, pred oko 2500 gledatelja. Okupilo se tu i oko 500 pripadnika Kohorte, navijača NK Osijek, koji upravo  slave 25-godišnjicu svoga osnivanja.

U 26. minuti Kohorta je svoj 25. rođendan obilježila upalivši desetak dimnih baklji. Isto su ponovili u 73. minuti, a u 82.-oj  Kohorta skandira: "Tovare mi mrzimo i uvijek ih guzimo!".

HNK Hajduk-HNK Cibalia 2:1

Utakmica odigrana u subotu, 13.04.2013. u 19.00 sati na stadionu Poljud pred oko 4000 gledateljameđu kojima je bilo 700-800 pripadnika Torcide (navijačka skupina HNK Hajduk), te 40-ak pripadnika Ultrasa (HNK Cibalia). U 16. minuti Torcida pali prvu dimnu baklju, a u 59.-oj slijedi još 7-8 dimnih baklji, te 5 bengalki. U 43. minuti navijači Cibalie skandiraju: "HNS pederi, nogomet ste sjebali!"

GNK Dinamo-NK Inter-Zaprešić  2:0

Utakmica je odigrana u  nedjelju, 14.04.2013. u 19.00 sati na stadionu Maksimir pred oko 1000 gledatelja. Među njima se našlo oko 300 pripadnika Bad Blue Boysa (GNK Dinamo).

BBB u 20. minuti pale prvu baklju, a u 36. minuti jedna je bačena na tartan stazu maksimirskog stadiona. U 55. minuti skandiraju " Mamiću cigane, odlazi iz svetinje." . U 70. minuti počinje  "bakljada". Bačeno je desetak baklji od kojih je pada na tartan stazu, a druga na samo igralište.

Iako je u posljednjim kolima Prve HNL primjetan pad rasističkih ispada, HHO smatra da valja i  nadalje pozivati sve klubove i njihove navijače, a pogotovo organizirane navijačke skupine, da, u skladu s      Akcijskim planom HNS-a,  na početku utakmice, a i prilikom incidentnih situacija za vrijeme nadmetanja, upozore navijače kako na sportskim terenima nema mjesta rasizmu, seksizmu, etničkim i drugim oblicima netolerancije i divljaštva, te ih pozovu na primjereno sportsko navijanje.

Mogućem "smirivanju strasti?"pridonijela je,vjerojatno i činjenica da se hrvatsku nogometnu vrsta, po rezultatskoj uspješnosti, popela na četvrto mjesto u svijetu, čime se na svoj način demantira i pokazuje  apsurdnost skandiranja protiv vodstva HNS-a i vrijeđanje njegovih čelnika počam od predsjednika Davora Šukera do izbornika reprezentacije Igora Štimca