svladali Grčku 4:1
uoči uzvrata

09.11.2017.
Sjajni Vatreni svladali Grčku 4:1 uoči uzvrata

U četvrtak navečer na Maksimiru je odigran prvi dvoboj Hrvatske i Grčke u dodatnim kvalifikacijama za odlazak na Svjetsko prvenstvo u Rusiji, a Vatreni su pružili odličnu partiju i ubilježili veliku pobjedu.

HRVATSKA - GRČKA 4:1 (3:1)
Doigravanje za SP 2018., prva utakmica.
Stadion Maksimir, Zagreb.

Sudac: G. Rocchi (Italija)

Strijelci: 1:0 - Modrić (13' - 11m), 2:0 - N. Kalinić (19'), 2:1 - Papastathopoulos (30'), 3:1 - Perišić (33'), 4:1 - Kramarić (49')

Žuti kartoni: Karnezis (11'), Zeca (21'), Bakasetas (79')

Hrvatska: Subašić, Strinić, Lovren, Vida, Vrsaljko, Brozović, Rakitić, Perišić, Modrić (od 89' Pašalić), Kramarić (od 82' Vlašić), N. Kalinić (od 76' Rebić). Izbornik: Z. Dalić.

Grčka: Karnezis, Tzavellas, Papadopoulos, Papastathopoulos, Maniatis (od 46' Retsos), Tziolis, Samaris (od 62' Tachtsidis), Zeca, Fortounis, Stafylidis (od 71' Bakasetas), Mitroglou. Izbornik: M. Skibbe.

Hrvatska i Grčka sastale su se po sedmi put, u prvoj utakmici doigravanja za svjetsku smotru idućeg ljeta, a pred punim Maksimirom Vatreni su odradili odličan posao.

Izabranici Zlatka Dalića bolji početak vjerojatno nisu mogli ni zamisliti, s obzirom da je nakon 11 minuta grčki vratar Karnezis prekršajem zaustavio N. Kalinića, a kapetan Modrić mirno je realizirao kazneni udarac za 1:0.

Samo šest minuta poslije Strinić je prizemnom loptom s lijeve strane pronašao N. Kalinića, koji sjajnom reakcijom petom iz blizine šalje loptu u mrežu za 2:0.

Hrvatska je imala i šanse Lovrena i Perišića, da bi u 29. minuti Vida je pogrešku hrvatske obrane uspio u zadnji tren izbaciti u korner. Fortounis je ubacio, a najviši u skoku bio je Papastathopoulos za smanjenje rezultata na 2:1.

Vatreni su uzvratili na najbolji mogući način: u 33. minuti Vrsaljko je centrirao s desne strane, a Perišić na drugoj vratnici glavom "zakucao" za 3:1. Unatoč novim prigodama za Hrvatsku i dobrim obranama Karnezisa na udarce Kramarića i N. Kalinića, te Rakitićevom pokušaju iz daljine, s tim se rezultatom otišlo na odmor.

No, već u 49. minuti hrvatska je prednost porasla na 4:1. Tada su Vrsaljko i strijelac Kramarić kaznili veliku pogrešku grčke obrane.

Krenuli su Vatreni i po peti pogodak, ali je Karnezis vrlo dobrim intervencijama Kramarića pa Rakitića, a dvije su se lijepe šanse otvorile i Perišiću, no mreža se ipak nije zatresla.

S druge strane, Mitroglou je u tri navrata pokušao svladati hrvatskog čuvara mreže, ali se Subašić nije dao iznenaditi, a posebno se istaknuo sjajnom obranom u 90. minuti.

U drugoj večerašnjoj utakmici doigravanja, Švicarska je slavila 1:0 na gostovanju kod Sjeverne Irske, a uzvratna utakmica Grčke i Hrvatske na rasporedu je u Pireju u nedjelju, 12. studenoga, s početkom u 20:45 po hrvatskom vremenu.

09.11.2017., Stadion Maksimir, Zagreb. Gledatelja: 330013
Suci: Gianluca Rocchi (ITA), Elenito Di Liberatore (ITA), Mauro Tonolini (ITA)
Četvrti sudac: Luca Banti (ITA)
4
Grčka
1
23Danijel Subašić1Orestis-Spyridon Kanezis
12'
9Andrej Kramarić
49'
82'
2IOannis Maniatis
46'
7Ivan Rakitić3Georgios Tzavellas
10Luka Modrić
13'
89'
5Kyriakos Papadopoulos
2Šime Vrsaljko6Alexandros Tziolis
6Dejan Lovren8Jose Goncalves Rodrigues
21'
4Ivan Perišić
33'
10Konstantinos Fortounis
3Ivan Strinić11Konstantinos Mitroglou
21Domagoj Vida19Sokratis Papastathopoulos
30'
11Marcelo Brozović21Konstantinos Stafylidis
71'
16Nikola Kalinić
19'
76'
22Andreas Samaris
62'
1Dominik Livaković12Stefanos Kapino
12Lovre Kalinić13Ioannis Anestis
18Filip Bradarić4Panagiotis Retsos
46'
5Matej Mitrović14Anastasios Bakasetas
79'
71'
20Mario Pašalić
89'
17Panagiotis Tachtsidis
62'
22Josip Pivarić7Lazaros Christodoulopoulos
17Mario Mandžukić9Dimitrios Diamantakos
15Marko Rog15Vasileios Torosidis
13Zoran Nižić16Dimitrios Kourmpelis
8Nikola Vlašić
82'
18Ioannis Gianniotas
14Ante Rebić
76'
20Charalampos Lykogiannis
19Marin Leovac23Marios Oikonomou
Zlatko DalićMichael-Heinz Skibbe

O težini ishoda ždrijeba dodatnih kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo u Rusiji svjedoči i podatak kako u dosadašnjih šest utakmica s Grčkom Hrvatska ima - negativan skor.

Hrvatska - Grčka
Dodatne kvalifikacije za SP 2018.
9. studenoga 2017., 20:45
Ulaznice

Vatreni su, naime, protiv grčke nogometne reprezentacije igrali četiri puta u kvalifikacijskim okršajima te dva puta u prijateljskima, a pobijedili su samo jednom. Zbilo se to krajem travnja 1997. godine na vrućem gostovanju u Solunu, u jednom od ključnih ogleda za odlazak na "brončano" Svjetsko prvenstvo u Francuskoj.

Tada su u susretu samo za one čeličnih živaca mreže mirovale sve do 74. minute, kada se "ukazao" neumoljivi Davor Šuker i donio Hrvatskoj sva tri, zlata vrijedna boda (1:0). Šest mjeseci ranije u Zagrebu, Grčka je čak i vodila na Maksimiru od devete minute zahvaljujući Nikolaidisu, a Šukerov pogodak netom prije odlaska na odmor osigurao je neriješenih 1:1.

Ipak, Ćirini sinovi uspjeli su završiti kvalifikacije ispred Grčke, uz Schmeichelov doprinos u posljednjem kolu, te izboriti doigravanje s Ukrajinom, a ostalo je povijest.

Uslijedile su dvije prijateljske utakmice. U ožujku 1999. godine u Ateni Giannakopoulos je donio Grcima prednost 2:0, da bi Vlaović i Šuker u 68. i 80. minuti poravnali na 2:2. No, nekoliko minuta prije kraja opet se pojavio Nikolaidis te su domaćini po prvi puta svladali Vatrene (3:2).

U travnju 2001. godine iste je aktere ugostio Varaždin, a Grčka je ponovno imala dvostrukog strijelca za vodstvo 2:0 - tada je precizan bio Alexandris. Za poravnanje su se u 67. i 90. minuti pobrinuli Vlaović i Rapaić, a na semaforu je naposljetku ostalo neriješenih 2:2.

Novi kvalifikacijski ogledi na rasporedu su bili u borbi za odlazak na Europsko prvenstvo u Poljskoj i Ukrajini. Pod vodstvom izbornika Bilića, u rujnu 2010. u Zagrebu Hrvatska nije uspjela probiti grčki blok (0:0), a uzvratno gostovanje u grotlu pirejskog Karaiskakisa ne pamti se po dobrome.

Samaras i Gekas zabili su konačnih 2:0 između 71. i 79. minute te pripremili Grčkoj teren za izravan plasman na europsku smotru, a Hrvatska je morala u doigravanje s Turcima, u kojemu se ipak pokazala u najboljem svjetlu te također osigurala željenu vizu. S ukupno jednom pobjedom, tri remija i dva poraza, uz gol-razliku 6:8, Hrvatska uoči novog sraza s Grcima mora biti na oprezu, ali sigurno će pokušati ovaj negativan skor okrenuti u - pozitivan.