Hrvatska sigurno do
velike pobjede!

22.03.2013.
Hrvatska sigurno do velike pobjede!

Pred prepunim tribinama maksimirskog stadiona hrvatska nogometna reprezentacija svladala je Srbiju s 2:0.

Sjajan napadački duet Ivica Olić-Mario Mandžukić slomio je kičmu srpske reprezentacije i s dva pogotka u prvom poluvremenu poveo Hrvatsku do nove važne pobjede u kvalifikacijama za odlazak na Svjetsko prvenstvo 2014. u utakmici koja se iščekivala još od ždrijeba, i to ne samo u ove dvije zemlje.

Hrvatska je tako došla do 13 bodova u skupini A i praktički iz igre eliminirala Srbe koji su nakon pet utakmica ostali na tek četiri boda.

Izbornik Igor Štimac odlučio se za napadačku varijantu u sredini terena, s odličnim debitantom Mateom Kovačićem uz bok Luki Modriću u srcu terena i s Kranjčarom i Rakitićem na bokovima.

Na krilima fantastične atmosfere Hrvatska je krenula napadački, iako nije uspjela tu želju pretvoriti u nizanje ozbiljnijih šansi pred Brkićem. Tribine su poskočile u 15. minuti kada je Mandžukić zatresao protivničku mrežu, no pogodak opravdano nije priznat zbog zaleđa.

No, Srbija ipak nije izdržala nalet Hrvatske. Pogriješio je jedan od iskusnijih, Aleksandar Kolarov, Ivica Olić pobjegao je po lijevoj strani i nesebično poslužio Marija Mandžukića koji je ove sezone u predobroj golgeterskoj formi da bi propustio tako dobru šansu. Mandžo i 1:0 za ogromno slavlje crveno-bijelih tribina!

Srbija nije imala ozbiljan odgovor na igru Hrvatske, igralo se onako kako se otprilike i očekivalo - bez previše prilika, ali s hrvatskom kontrolom zbivanja na travnjaku kakva i priliči reprezentaciji kalibra svjetskog Topa 10.

U 37. minuti Hrvatska je povela 2:0. Kolarov je skrivio prekršaj, Srna je ubacio, a Ivica Olić pokazao formu iz proteklih bundesligaških tjedana - na pravom mjestu u pravo vrijeme za novu erupciju oduševljenja.

Drugo poluvrijeme donijelo je zatvoreniju igru Hrvatske koja je uglavnom uvjerljivo čuvala ugodnu prednost. Istina, bilo je neugodno na samom startu kada je Stipe Pletikosa izvrsno obranio prodor Kolarova. Nakon propuštenih šansi Olića, Rakitića i Kranjčara, Srbija je u 78. minuti imala odličnu priliku učiniti utakmicu zanimljivijom. No, Stipe Pletikosa opet se istaknuo i 101. nastup u dresu s kvadratićima okrunio odličnim obranama Đuričiću i Đorđeviću.

Još 10-ak minuta kontrole i Hrvatska je došla do sjajne, velike pobjede pa je zajedničko veliko slavlje tribina i igrača uz pjesmu moglo početi.

No, novi izazov slijedi već u utorak kada Hrvatska gostuje kod Walesa - u Swanseaju treba napraviti novi korak prema Brazilu.

U tom stilu je i izjava izbornika Štimca za službene stranice HNS-a: "Nema opuštanja! Rekli smo da ćemo ovo zaboraviti čim završi. Idemo po nova tri boda, tek smo na pola puta."