osigurala prvo mjesto
i doigravanje za EP

03.09.2014.
Hrvatska U-21 pobijedila u Latviji, osigurala prvo mjesto i doigravanje za EP

Pobjedom 3:1 u Jelgavi mlada je hrvatska nogometna reprezentacija osvojila prvo mjesto u Skupini 5 kvalifikacija za odlazak na Europsko prvenstvo te će nastupiti u doigravanju.

U-21: LATVIJA - HRVATSKA 1:3 (0:0)
Kvalifikacije za EP, Skupina 5.
Zemgales, Jelgava.

Sudac: Peter Kralović (Slovačka)

Strijelci: 0:1 - Bagarić (48'), 0:2 - Rebić (52' - 11m), 1:2 - Gutkovskis (55'), 1:3 - Župarić (70')

Žuti kartoni: Vorobjovs (34'), Gorupec (36'), Župarić (37'), Barinovs (52'), Bagarić (61'), Rebić (85'), Pavičić (90+3')

Latvija U-21: Čižovs, Flaksis, Barinovs, E. Šlampe, Klimaševičs, Kazačoks (od 79' Rei), Ulimbaševs (od 77' Kirilins), J. Ikaunieks, D. Ikaunieks (od 49' Jermolajevs), Vorobjovs, Gutkovskis. Izbornik: D. Kazakevičs.

Hrvatska U-21: Zelenika, Gorupec, Župarić, Datković, Galović, Milić, Pavičić, Caktaš (od 62' Ćorić), Bagarić, Perica (od 74' Rog), Rebić (od 89' Mišić). Izbornik: N. Gračan.

U kvalifikacijskom ciklusu koji je započeo sadašnji izbornik seniorske reprezentacije, Niko Kovač, a dovršio Nenad Gračan, hrvatska nacionalna selekcija do 21 godine starosti osvojila je prvo mjesto u svojoj kvalifikacijskoj skupini i tako osigurala doigravanje za odlazak na europsku smotru 2015. godine u Češkoj.

Posljednja je tri boda Hrvatska osvojila na gostovanju kod Latvije, u Jelgavi, znajući da pobjeda osigurava vrh skupine.

U prvom poluvremenu pogodaka nije bilo, no mladi su Hrvati domaću mrežu načeli već u 48. minuti, kada je Bagarić pogodio na asistenciju Rebića.

Samo četiri minute kasnije, Rebić se upisao u listu strijelaca s bijele točke, nakon što je Barinovs prekršajem zaustavio Župarića u kaznenom prostoru.

Međutim, Latvija je brzo uzvratila i u 55. minuti smanjila rezultat preko Gutkovskisa te tako vratila rezultatsku neizvjesnost, ali samo do 70. minute. Tada je na konačnih 3:1 povisio Župarić, uz još jednu Rebićevu asistenciju.

Utakmice doigravanja za Europsko prvenstvo na rasporedu su od 8. do 14. listopada, a koga će Hrvatska dobiti u jednom od sedam parova bit će poznato u petak, 12. rujna ove godine.

03.09.2014.. Gledatelja: 460
Suci: Peter Kralovic (SVK), Miroslav Benko (SVK), Michal Tomcik (SVK)
Četvrti sudac: Pavol SUniar (SVK)
Latvija
1
3
12Georgijs Cizovs1Oliver Zelenika
3REinis Flaksis2Toni Gorupec
36'
4Vitalijs Barinovs3Antonio Milić
7Davis Ikaunieks
49'
4Dario Župarić
36'
70'
8Jevgenijs Kazačoks
79'
5Niko Datković
9Daniil Ulimbaševs
51'
77'
6Nino Galović
10Janis Ikaunieks9Stipe Perica
74'
11Sergejs Vorobjovs
34'
7Domagoj Pavičić
90'+3'
14Endijs Slampe10Mijo Caktaš
62'
17Vladislavs Gutkovskis
55'
11Ante Rebić
52'
85'
89'
18Dmitrijs Klimaševičs
52'
16Dražen Bagarić
48'
61'
1Raivo Varazinskis12Dominik Livaković
2Nikita Berenfelds15Marko Rog
74'
5Edgars Jermolajevs
49'
17Petar Mišić
89'
6Andrejs Kirilins
77'
18Ante Ćorić
62'
16Igors Denis Rei
79'
8Josip Mišić
13Elvis Stuglis13Herdi Prenga
15Ilja Sadcins14Dario Čanađija
Dainis KazakevičsNenad Gračan

Pred mladom hrvatskom nogometnom reprezentacijom posljednji je ispit u kvalifikacijskoj skupini za odlazak na Europsko prvenstvo u Češkoj.

Izabranici Nenada Gračana u srijedu gostuju u Latviji, u svojoj završnoj utakmici kvalifikacija za europsku smotru igrača do 21 godine.

Eventualna pobjeda potvrdila bi osvajanje prvog mjesta u skupini i priliku da se kroz doigravanje ostvari veliki cilj ove generacije, plasman u Češku.

"Svi s velikom željom i velikim motivom čekamo utakmicu. Želja je ove generacije napraviti ono što dugo nismo, plasirati se na Europsko prvenstvo. Vodili smo cijele kvalifikacije i nadam se da ćemo tako i završiti", najavio je izbornik Gračan prije puta.

Hrvatska U-21 u dosadašnjem je dijelu kvalifikacija ubilježila pet pobjeda, uključujući i gostujuće protiv najvećih konkurenata, Ukrajine i Švicarske, te domaći poraz od Švicarske i domaći remi s Ukrajinom.

Latvija je svoje dvije kvalifikacijske pobjede ubilježila protiv Lihtenštajna.

"Latvija preskače igru, koristi duge lopte i mislim da smo bolji, ali to moramo pokazati. Moramo se čuvati prekida i udaljiti ih od vlastitog gola, time bismo napravili veliki dio posla. Ako odigramo kako možemo, neće biti problema", rekao je Gračan.

U rujnu 2013. godine, kada je Hrvatska bila domaćin, Latvija je svladana rezultatom 3:1, a pogotke su na stadionu Aldo Drosina u Puli postigli Jedvaj, Brozović i Perica, svi u prvom poluvremenu. Latvija je tek desetak minuta prije kraja ublažila poraz preko Reija.

Utakmica u Jelgavi počinje u 16 sati, a sudit će slovački sudac Peter Kralović.