"Nula" Hrvatske u
hladnom Reykjaviku

15.11.2013.
"Nula" Hrvatske u hladnom Reykjaviku

U prvoj utakmici dodatnih kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo Island i Hrvatska odigrali su bez pogodaka, 0:0.

ISLAND - HRVATSKA 0:0 (0:0)

Dodatne kvalifikacije za SP 2014., 15. studenoga 2013.

Reykjavik, stadion Laugardalsvöllur.

Sudac: Alberto Undiano Mallenco (Španjolska)

Strijelci: -

Žuti kartoni: -

Crveni karton: O. Skulason (50')

Island: Halldorsson, R. Sigurdsson, Arnason, O.Skulason, A. Skulason, Gunnarsson, Bjarnason, Gudmundsson, G. Sigurdsson, Finnbogason (od 63' Gislason), Sigthorsson (od 46' Gudjohnsen). Izbornik: L. Lagerbäck.

Hrvatska: Pletikosa, Pranjić, Šimunić, Ćorluka, Srna, Iličević (od 46' Olić), Rakitić, Modrić, Perišić, Mandžukić (od 87' Benko), Eduardo (od 72' Rebić). Izbornik: N. Kovač.

Prvih 90 minuta borbe Islanda i Hrvatske za mjesto u Brazilu ipak nije dalo pobjednika. Dvoboj u Reykjaviku, u debitantskom nastupu Nike Kovača na izborničkoj klupi, završio je 0:0.

Utakmicu su dobrim prilikama otvorili Eduardo i Finnbogason, no ostatak prvog dijela nije ponudio previše posla za vratare Halldorssona i Pletikosu.

Hrvatska je pokušala s nekoliko centaršuteva, no oni su uglavnom završavali u rukama islandskog čuvara mreže, a Perišić se okušao s dva udarca iz daljine.

Island je tik prije odmora zbog ozljede ostao bez napadača Sigthorssona, umjesto kojega je ušao iskusni Gudjohnsen.

Pet minuta nakon što je lopta krenula s centra, Islanđani su ostali i s igračem manje. Zbog prekršaja na Perišiću, koji je krenuo sam prema Halldorssonu, isključen je O. Skulason. Iz slobodnog udarca opasno je pucao Srna.

Halldorsson je, međutim, bio vrlo raspoložen u nastavku te hrvatski pritisak nije urodio plodom, a desetak minuta prije kraja odličnu je priliku na spuštenu loptu Mandžukića propustio Perišić.

Uzvrat je na rasporedu 19. studenoga u Zagrebu, na stadionu Maksimir.

15.11.2013., Laugardalsvöllur, Reykjavik. Gledatelja: 9767
Suci: Alberto Undiano (ESP), Raul Cabanero Martinez (ESP), Roberto Diaz Perez (ESP)
9Kolbeinn Sigthorsson
46'
7Ivan Rakitić
10Gylfi Sigurdsson10Luka Modrić
11Alfred Finnbogason
63'
11Darijo Srna
14Kari Arnason17Mario Mandžukić
88'
16Olafur Skulason
50'
21Danijel Pranjić
17Aron Gunnarsson22Eduardo Alves Da Silva
72'
23Ari Skulason15Ivo Iličević
46'
1Gunnleifur Gunnleifsson12Lovre Kalinić
2Kristinn Jonsson23Danijel Subašić
3Hallgrimur Jonasson2Šime Vrsaljko
4Eggert Jonsson6Dejan Lovren
5Solvi Ottesen8Mate Maleš
13Victor Palsson9Ante Rebić
72'
15Helgi Danielsson13Gordon Schildenfeld
18Arnor Smarason14Leon Benko
88'
19Rurik Gislason
63'
16Milan Badelj
20Haraldur Bjornsson18Ivica Olić
46'
21Emil Hallfredsson19Niko Kranjčar
22Eidur Gudjohnsen
46'
20Mateo Kovačić
Lars Edvin LagerbackNiko Kovač

Na samom sjeveru Europe izabranici Nike Kovača počinju završnu borbu za jedno od preostalih mjesta na svjetskoj smotri idućeg ljeta.

Island - Hrvatska
Dodatne kvalifikacije za Svjetsko prvenstvo 2014.
15. studenoga 2013., 20:00
Reykjavik, stadion Laugardalsvöllur

Hrvatska nogometna reprezentacija u Reykjaviku igra prvu utakmicu dodatnih kvalifikacija za odlazak na Svjetsko prvenstvo 2014. godine u Brazilu. Suparnik joj je Island, momčad predvođena iskusnim švedskim liscem Larsom Lagerbäckom, koja je u svojoj kvalifikacijskoj skupini završila iza Švicarske, a još nikada nije izborila plasman na završni turnir nekog velikog natjecanja.

"Island je jako motiviran zbog svoje jedinstvene prilike", svjestan je hrvatski izbornik Niko Kovač, no kapetan Darijo Srna naglasio je dan prije utakmice: "Ne postoji veća motivacija za svakog igrača. Hrvatska je mala zemlja koja živi za uspješan rezultat i za odlazak na Svjetsko prvenstvo. Želimo Hrvatskoj donijeti sreću, veselje i ponos - ono što nas je uvijek krasilo - da ljudi lakše žive i iščekuju nastup u Brazilu".

Za utakmicu konkurira i napadač Ivica Olić, koji je nakon ozljede lista uspješno odradio trening sa suigračima, a u islandskoj momčadi zbog kartona pravo nastupa u prvoj utakmici nema branič Birkir Már Savarsson.

"Nećemo se braniti, ali nećemo biti ni naivni. Svi bismo voljeli sve riješiti u prvih 90 minuta, ali bit ćemo pametni i nećemo srljati. U najmanju ruku tražimo pogodak, a nadamo se i više njih", najavio je Kovač.

Utakmica počinje u 19:00 po islandskom, a u 20:00 po hrvatskom vremenu. Sudit će španjolski sudac Alberto Undiano Mallenco.

Uzvratni je susret na rasporedu u utorak, 19. studenoga, na stadionu Maksimir u Zagrebu.

Preostale parove doigravanja čine Grčka - Rumunjska, Ukrajina - Francuska te Portugal - Švedska.