Hrvatske za slavlje i
vodeću poziciju

13.10.2014.
Šest golova izvrsne Hrvatske za slavlje i vodeću poziciju

Hrvatska nogometna reprezentacija zadržala je savršeni učinak u kvalifikacijskoj Skupini H. U Osijeku je ubilježila i treću pobjedu, uvjerljivo svladavši Azerbajdžan.

HRVATSKA - AZERBAJDŽAN 6:0 (4:0)
Kvalifikacije za EP 2016., Skupina H.
Stadion Gradski vrt, Osijek.

Sudac: Stephan Studer (Švicarska)

Strijelci: 1:0 - Kramarić (11'), 2:0 - Perišić (35'), 3:0 - Perišić (45'), 4:0 - Brozović (45+2'), 5:0 - Modrić (56' - 11m), 6:0 - Sadigov (61' - autogol)

Žuti kartoni: Ramaldanov (16'), Ramazanov (37')

Hrvatska: Subašić, Pranjić, Ćorluka, Vida, Srna, Rakitić, Modrić (od 60' Modrić), Brozović, Kovačić (od 24' Perišić), Mandžukić i Kramarić (od 76' Olić). Izbornik: N. Kovač.

Azerbajdžan: Agajev, Karajev (od 30' Ramazanov, od 41' Husejnov), Alahverdijev (od 67' Gulijev), Gusejnov, Sadigov, Medvedev, Ramaldanov, Abdulajev, Nazarov, Amirgulijev, Alijev. Izbornik: B. Vogts.

Samo tri dana poslije vrlo zahtjevne utakmice u Bugarskoj, Hrvatska je u Osijeku dočekala čvrsti Azerbajdžan te vrlo dobrim nastupom, uz sjajnu podršku s tribina, došla do nova tri boda.

Nakon što je Rakitić promašio vrlo izglednu priliku u osmoj minuti, želje za brzim pogotkom ostvarile su se u 11. minuti, kada je na prizemni centaršut kapetana Srne natrčao Kramarić i doveo Hrvatsku u vodstvo. Izabranici Nike Kovača nisu popuštali te je u 20. minuti Pranjić zatresao okvir gola, a jedina prijetnja Subašiću bio je udarac Alijeva pokraj gola.

Zbog ozljede je potom morao izaći Kovačić, a ulazak Perišića pokazao se punim pogotkom. Problema s ozljedama imali su i Azerbajdžanci. Izbornik Vogts morao je obaviti dvije zamjene, uključujući ulazak pa izlazak Ramazanova.

Igrala se 35. minuta kada je Rakitić ubacio iz prekida, a Perišić glavom proslijedio loptu u mrežu za 2:0, a isti je igrač, ponovno glavom, povisio na 3:0 u 45. minuti. Tada je asistent s lijeve strane bio Pranjić. Međutim, niti tu nije bio kraj. U drugoj minuti sudačke nadoknade prvog dijela, na Modrićevu loptu, precizan je bio i Brozović, koji je tako postigao svoj prvi pogodak u hrvatskom dresu.

U prvih petnaestak minuta nastavka Hrvatska je povisila svoju prednost na 6:0. Prvo je nakon prekršaja Alahverdijeva na Srni švicarski sudac pokazao na bijelu točku, a siguran je realizator bio Modrić. Potom je azerbajdžanski kapetan Sadigov, rekorder po broju nastupa, skrenuo Perišićevu loptu u vlastitu mrežu.

Šanse za sedmi pogodak imali su zatim i Rakitić i Kramarić, pri kraju utakmice i Halilović, a jedina je prava opasnost za Subašića u nastavku bio udarac Nazarova koji se odbio od Ćorluke i završio tik pored vratnice. No, rezultat se više nije mijenjao i slavlje na terenu, kao i ono na ispunjenim tribinama, moglo je početi.

Sljedeći je kvalifikacijski ispit Hrvatske gostovanje u Italiji, 16. studenoga u Milanu, a prije toga bit će odigran i prijateljski susret sa SAD-om, 12. studenoga u Londonu.

13.10.2014., Stadion Gradski vrt, Osijek. Gledatelja: 16021
Suci: Stepahn Studer (SUI), Sandro Pozzi (SUI), Jean-Yves Wicht (SUI)
Četvrti sudac: Vital Jobin (SUI)
6
Azerbajdžan
0
23Danijel Subašić1Kamran Aghayev
3Danijel Pranjić2Gara Garayev
30'
22Andrej Kramarić
11'
76'
3Rasim Ramaldanov
16'
7Ivan Rakitić5Elnur Allahverdieyev
55'
66'
10Luka Modrić
57'
60'
6Badavi Guseynov
20Mateo Kovačić
24'
7Araz Abdullayev
5Vedran Ćorluka11Rauf Alieyev
17Mario Mandžukić13Dmitrij Nazarov
11Darijo Srna14Rashad F. Sadigov
61'
21Domagoj Vida18Maksim Medvedev
14Marcelo Brozović
45'
19Rahid Amirgulieyev
12Lovre Kalinić12Emil Balayev
1Ivan Vargić23Salahat Aghayev
18Ivica Olić
76'
15Aghalbala Ramazanov
36'
30'
41'
8Alen Halilović
60'
16Javid Huseynov
41'
19Hrvoje Milić22Tarlan Guliyev
66'
4Ivan Perišić
34'
45'
24'
Hans-Hubert Vogts

Izabranici Nike Kovača u ponedjeljak u Osijek traže pobjedu protiv Azerbajdžana kako bi nadogradili važan uspjeh u Bugarskoj.

Hrvatska - Azerbajdžan
Kvalifikacije za EP 2016., Skupina H
13. listopada 2014., 20:45.
Stadion Gradski vrt, Osijek

U svom trećem nastupu u kvalifikacijama za Europsko prvenstvo 2016. godine u Francuskoj, Hrvatska će ugostiti reprezentaciju Azerbajdžana, s kojom se još nije susretala.

Grad domaćin susreta bit će Osijek, a u hrvatskom taboru računaju na uobičajeno vatrenu potporu s tribina Gradskog vrta.

"Osjećamo da nas ljudi ovdje vole, da nas poštuju i da jedva čekaju da dođemo. Siguran sam da nam neće nedostajati sjajne podrške", rekao je reprezentativni vezni igrač i član europskog prvaka Real Madrida, Luka Modrić.

Momčad Azerbajdžana ne smije se podcijeniti, naglasio je izbornik Niko Kovač koji s maksimalnim poštovanjem pristupa svakom protivniku pa tako i sastavu pod vodstvom iskusnog njemačkog stručnjaka Bertija Vogtsa.

"Njegovo je znanje neupitno i Azerbajdžan u višegodišnjem Vogtsovom mandatu neprestano napreduje. Azerbajdžan će se sigurno dobro braniti i prijetiti u protunapadima te moramo biti oprezni, a u ovim su kvalifikacijama sve utakmice jako neizvjesne", upozorio je Kovač.

U svom prvom kvalifikacijskom susretu Azerbajdžan je na domaćem terenu poražen od Bugarske 2:1, a pogodak je primio u samoj završnici. Prije tri dana gostovao je kod Italije te je poražen istim rezultatom, golom Chiellinija desetak minuta prije kraja. Hrvatska na svom kontu ima šest bodova, uz pobjede nad Maltom (2:0) i Bugarskom (1:0), bez primljenog pogotka.

Luka Modrić i Marcelo Brozović, koji su imali manjih zdravstvenih poteškoća nakon susreta s Bugarskom, uspješno su se oporavili te obojica konkuriraju za nastup u početnoj jedanaestorici. U odnosu na utakmicu u Sofiji, za susret ne konkurira tek Nikica Jelavić, koji se u subotu povukao u reprezentativnu mirovinu.

Švicarsku sudačku postavu predvodit će Stephan Studer.

U Skupini H susreću se još Malta i Italija te Norveška i Bugarska.

1. Italija 6 (4:1)
2. Hrvatska 6 (3:0)
3. Norveška 3 (3:2)
4. Bugarska 3 (2:2)
5. Azerbajdžan 0 (2:4)
6. Malta 0 (0:5)