Vatrenima slavlje
protiv Meksika

28.03.2018.
Rakitić osigurao Vatrenima slavlje protiv Meksika

Vatreni su u Dallasu snage odmjerili s Meksikom te nastavili pobjednički niz u prijateljskim ogledima ovih reprezentacija.

MEKSIKO - HRVATSKA 0:1 (0:0)
Prijateljska utakmica.
Stadion AT&T, Dallas, SAD.

Sudac: M. Escobar (Gvatemala)

Strijelci: 0:1 - Rakitić (62' - 11m)

Žuti kartoni: -

Meksiko: Ochoa, Ayala, Araujo (od 16' Reyes, od 46' Salcedo, od 67' Alvarez), Moreno, Pizarro (od 46' Layun), Guardado (od 60' Jimenez), Govea (od 46' Molina), Jo. Hernandez, Vela, Ja. Hernandez, Lozano. Izbornik: J.C. Osorio.

Hrvatska: L. Kalinić, Pivarić, Ćorluka (od 74' Nižić), Vida, Vrsaljko (od 34' Jedvaj), Badelj (od 45+2' Bradarić), Rakitić (od 76' Čop), Pjaca (od 60' Rog), Kovačić, Rebić (od 72' Pašalić), Kramarić. Izbornik: Z. Dalić.

Hrvatska nogometna reprezentacija Meksikance je u prijateljskim dvobojima nadjačala 1992., 1999. i 2017. godine, a na stadionu AT&T pred 79.128 gledatelja isto je pošlo za rukom i izabranicima Zlatka Dalića, u sklopu priprema za nadolazeću svjetsku smotru.

Utakmicu u Dallasu Vatreni su odradili bez Modrića, Subašića, Mandžukića, Perišića, Brozovića i N. Kalinića, a obostrano su borbeni susret dobili zahvaljujući pogotku Rakitića, nositelja kapetanske vrpce, iz kaznenog udarca u 62. minuti. Izborio ga je Jedvaj u samom kutu šesnaesterca.

Prije odlučujućeg trenutka, ponajbolju je prigodu za Hrvatsku imao Kramarić u 12. minuti, a ubrzo je pokušao i Rebić. Nedugo prije poluvremena Ochoi su opasno zaprijetili još i Ćorluka i Pivarić. Meksikanci su imali veći posjed lopte, no manje izraženih šansi.

U nastavku su L. Kalinića pokušali testirati Vela, Lozano i Jimenez, u nekoliko je navrata dobar posao odradio i hrvatski obrambeni blok, a blizu je drugom pogotku Vatrenih stigao Pašalić desetak minuta prije isteka vremena. Nakon lijepe akcije njegova je lopta ipak otišla iznad prečke.

Izbornik Dalić minutažu je dao i šestorici igrača s klupe za pričuve kako bi stekao što bolji uvid u svoje opcije uoči završnih priprema za Svjetsko prvenstvo.

Prije početka turnira u Rusiji Hrvatskoj predstoje još dvije prijateljske utakmice: 3. lipnja u Engleskoj protiv Brazila te 8. lipnja u Osijeku protiv Senegala.

27.03.2018., , Arlington. Gledatelja: 79128
Suci: Mario Escobar (Guatemala), Ronald De La Cruz (Guatemala), Kyle Atkins (SAD)
Četvrti sudac: Drew Fischer (SAD)
Meksiko
0
1
13Guillermo Ochoa12Lovre Kalinić
2Nestor Araujo
16'
9Andrej Kramarić
15Hector Moreno7Ivan Rakitić
62'
75'
18Andres Guardado
60'
8Mateo Kovačić
11Carlos Vela5Vedran Ćorluka
74'
14Javier Hernandez2Šime Vrsaljko
35'
24Jorge Hernandez18Ante Rebić
71'
8Hirving Lozano20Marko Pjaca
60'
20Omar Govea
46'
22Josip Pivarić
4Hugo Ayala19Milan Badelj
45'
25Rodolfo Pizarro
46'
21Domagoj Vida
12Alfredo Talavera1Dominik Livaković
1Jesus Corona24Filip Bradarić
45'
19Oribe Peralta13Tin Jedvaj
35'
23Jesus Molina
46'
26Mario Pašalić
71'
3Carlos Salcedo
46'
69'
3Ivan Strinić
9Raul Jimenez
60'
14Duje Čop
75'
6Oswaldo Alanis15Marko Rog
60'
7Miguel Layun
46'
25Zoran Nižić
74'
26Jonathan Gonzalez
22Edson Alvarez
69'
5Diego Reyes
16'
46'
10Marco Fabian
21Jesus Gallardo
Juan Carlos OsorioZlatko Dalić

Vatreni će u Dallasu odigrati svoj ukupno šesti dvoboj s Meksikom te pokušati zadržati svoj maksimalni učinak u prijateljskim dvobojima s tom reprezentacijom.

Meksiko - Hrvatska
Prijateljska utakmica
27. ožujka 2018., 21:00 LT

Nakon okršaja s Peruancima u Miamiju, koji je pripao Južnoamerikancima rezultatom 2:0, Hrvatska će zaključiti svoje putovanje u Sjedinjene Američke Države utakmicom protiv Meksika u Dallasu.

U pet prijašnjih ogleda s Meksikancima, Vatrenima su pripale sve tri prijateljske utakmice. U listopadu 1992. godine u Zagrebu bilo je 3:0, u lipnju 1999. godine u Seoulu 2:1, a u svibnju prošle godine u Los Angelesu 2:1. Upravo tu pobjedu napadač Duje Čop čuva na posebnom mjestu svoje karijere.

"Ta će mi utakmica uvijek biti u posebnom sjećanju s obzirom da mi je pripala čast biti kapetan. Tu priliku nisu imali ni neki drugi igrači koji su ostavili veći trag u reprezentaciji. Rado pamtim i pobjedu u spektakularnoj atmosferi te se nadam sličnim uvjetima i u Dallasu", rekao je. Tada su za slavlje Hrvatske pogodili upravo Čop te Fran Tudor.

Meksiku su, međutim, pripala oba dvoboja na svjetskim prvenstvima. U Niigati 2002. godine presudio je pogodak Blanca s bijele točke za 1:0, a u Recifeu 2014. godine hrvatske su nade u plasman u drugi krug ugasili Marquez, Guardado i Hernandez. Ivan Perišić je u završnici uspio tek ublažiti poraz (3:1).

U Dallasu će Hrvatska nastupiti bez Luke Modrića, Danijela Subašića, Marija Mandžukića, Ivana Perišića, Marcela Brozovića te Nikole Kalinića, a izbornik Zlatko Dalić naglasak će staviti na minutažu mlađim snagama.

"Plan je bio da podijelimo vrijeme igračima i da se šestorica ranije vrate kući, te da protiv Meksika priliku dobiju drugi igrači. Vidio sam mnogo stvari protiv Perua, vidjet ću i protiv Meksika i znat ću potom odlučiti. Ovo nam je zadnja provjera prije završnog okupljanja u svibnju, zadnja šansa da isprobam neke pojedince", poručio je.

Utakmica na stadionu AT&T počinje u 21:00 sat po lokalnom, odnosno 04:00 sati po hrvatskom vremenu, u noći s utorka na srijedu. Stadion je dom NFL momčadi Dallas Cowboys, a u redovnim prigodama može primiti 80.000 gledatelja.

Hrvatska će prije početka Svjetskog prvenstva odigrati još dvije prijateljske utakmice: 3. lipnja protiv Brazila te 8. lipnja protiv Senegala.