uvjerljiva protiv
Hrvatske

11.09.2018.
Španjolska u Elcheu uvjerljiva protiv Hrvatske

U svom prvom nastupu u Ligi nacija Hrvatska je morala stisnuti ruku svom domaćinu, reprezentaciji Španjolske, koja je u Elcheu slavila s visokih 6:0.

ŠPANJOLSKA - HRVATSKA 6:0 (3:0)
Liga nacija, Skupina A4.
Stadion Martinez Valero, Elche.

Sudac: B. Bastien (Francuska)

Strijelci: 1:0 - Niguez (24'), 2:0 - Asensio (33'), 3:0 - Kalinić (35' - ag), 4:0 - Rodrigo (49'), 5:0 - Ramos (57'), 6:0 - Isco (70')

Žuti kartoni: Santini (12'), Brozović (39')

Španjolska: De Gea, Gaya, Nacho, Ramos, Carvajal (75' Azpilicueta), Busquets (59' Rodri), Niguez (65' Thiago), Ceballos, Isco, Asensio, Rodrigo. Izbornik: L. Enrique.

Hrvatska: Kalinić, Pivarić, Vida, Mitrović, Vrsaljko (20' Rog), Brozović (62' Pjaca), Rakitić, Perišić, Modrić, Kovačić, Santini (71' Livaja). Izbornik: Z. Dalić.

Vatreni su u utorak navečer u španjolskom Elcheu debitirali u novom reprezentativnom natjecanju, no kući će se vratiti praznih ruku, s obzirom da je Furija učinkovitim nastupom u oba poluvremena došla do svoje druge uzastopne pobjede.

Izabranici Zlatka Dalića, međutim, vrlo su dobro otvorili susret te zaprijetili Rakitićevim udarcem iz daljine te Santinijevim pokušajem iz blizine, a oba su završila tik pored vratnice. Izglednu je priliku imao i Perišić, ali je u zadnji trenutak blokiran.

Sastav Hrvatske nakon 20 minuta morao je napustiti ozlijeđeni Vrsaljko, a u 24. minuti Niguez je glavom pospremio Carvajalov ubačaj u Kalinićevu mrežu za 1:0.

U 33. minuti Asensio je lijepim udarcem iz daljine kaznio obrambeni propust Hrvatske, za 2:0, a samo dvije minute poslije pucao je s ruba kaznenog prostora da bi se lopta od prečke pa od Kalinića odbila preko crte za 3:0.

Na početku drugog poluvremena Rodrigo je izašao sam ispred Kalinića i povisio na 4:0, a u 57. minuti Ramos je glavom nakon udarca iz kuta postigao i peti španjolski pogodak. Konačnih 6:0 postavio je Isco dvadesetak minuta prije kraja utakmice, stavivši "točku na i" na najteži poraz hrvatske reprezentacije u povijesti.

Imala je Španjolska još nekoliko obećavajućih prigoda te je Kalinić morao intervenirati, no rezultat se više mijenjao, a Hrvatska će ponovno na teren 12. listopada, kada u Rijeci dočekuje svoje suparnike iz polufinala Svjetskog prvenstva, Engleze.

Liga nacija, Skupina A4:
1. Španjolska 6 (2)
2. Engleska 0 (1)
3. Hrvatska 0 (1)

Jubilej Ivana Rakitića

Hrvatski je dokapetan protiv Španjolske upisao svoj stoti nastup za Hrvatsku te je prije početka utakmice upriličena svečana predaja prigodnih darova. Rakitić je u 100 nastupa - kroz 11 godina - postigao 15 pogodaka te bio jedna od ključnih karika u mnogim hrvatskim uspjesima, posebno na putu prema svjetskom srebru u Rusiji.

11.09.2018., Martínez Valero, Elche. Gledatelja: 26900
Suci: Benoit Bastien (FRA), Hicham Zakrani (FRA), Frederic Haquette (FRA)
Četvrti sudac: Philippe Jeanne (FRA)
Španjolska
6
0
1David De Gea Quintana12Lovre Kalinić
35'
2Daniel Carvajal Ramos
75'
10Luka Modrić
4Jose Ignacio Fernandez Iglesias8Mateo Kovačić
5Sergio Busquets Burgos
59'
2Šime Vrsaljko
20'
8Saul NIguez Esclapez
24'
65'
5Matej Mitrović
9Rodrigo Moreno Machado
49'
22Josip Pivarić
15Ramos Garcia Sergio
57'
4Ivan Perišić
18Jose Luis Gaya Pena17Ivan Santini
12'
71'
20Marco Asensio Willemsen
33'
21Domagoj Vida
21Daniel Ceballo Fenandez11Marcelo Brozović
39'
62'
22Francisco Roman Alarcon Suarez
70'
10Thiago Alcantara Do Nascimento
65'
20Marko Pjaca
62'
11Jesus Joaquin Fernandes Saenz De La Torre6Antonio Milić
12Marco Alonso Mendoza19Milan Badelj
14Cesar Azpilicueta Tanco
75'
13Marko Livaja
71'
16Rodrigo Hernandez Cascante
59'
9Duje Čop
17Iago Aspas Juncal18Marko Rog
20'
19Sergi Roberto Carnicer3Borna Barišić
Luis Enrique MartinezZlatko Dalić

Hrvatska nogometna reprezentacije, aktualni doprvak svijeta, u utorak debitira u Ligi nacija na gostovanju kod jedne od europskih velesila - Španjolske.

Španjolska - Hrvatska
Liga nacija, A-Liga, Skupina 4
11. rujna 2018., 20:45

Nakon prijateljskog remija s Portugalom, Vatreni su stigli u Španjolsku kako bi započeli svoj nastup u novoosnovanom Uefinom natjecanju, Ligi nacija. Španjolska, bivši europski i svjetski prvak, u subotu je startala pobjedom na Wembleyju protiv Engleske (2:1), dok će Hrvatskoj susret u Elcheu biti prvi u Skupini 4 A-Lige.

Izbornik Zlatko Dalić protiv Furije ne može računati niti na Liverpoolovog braniča Dejana Lovrena, no reprezentaciji se priključio dokapetan Ivan Rakitić, koji čeka svoj jubilarni, stoti nastup u nacionalnom dresu.

"Stvarno nevjerojatno, sretan sam i ponosan, a da sam mogao birati suparnika teško da bih izabrao nekog drugog. Sve se poklopilo, ali neće biti pravi jubilej ne budemo li uspješni. Trebamo odigrati pravu utakmicu, borit ćemo se", najavio je slavljenik.

Španjolce vodi novi izbornik Luis Enrique, nasljednik Julena Lopeteguija, a izbornik Dalić želi iskoristiti i ovu priliku za testiranje svojih igrača uoči početka onoga što je Hrvatskoj najvažnije - kvalifikacija za Europsko prvenstvo 2020. godine.

"Nema bolje situacije za traženje novih igrača od ove, tako ćemo biti načistu i znati na koga možemo računati. No, nismo došli izgubiti, nego ćemo pokušati pobijediti bez obzira na snagu suparnika i vrući teren", kaže.

Hrvatska se sa Španjolskom sastala već šest puta te na svom kontu ima dvije pobjede, jedan remi i tri poraza. Prvi susret datira iz 1994. godine, kada su prijateljskom pobjedom 2:0 u Valenciji Vatreni najavili svoj dolazak na veliku scenu, a u sljedeća tri prijateljska ogleda uspješniji su bili Španjolci.

Pobijedili su 1999. godine u Sevilli (3:1), u Splitu je godinu dana poslije bilo 0:0, a 2006. godine u Ženevi Španjolska je slavila 2:1. Uslijedili su okršaji na dvije uzastopne europske smotre: 2012. godine u Gdansku Furija je upisala minimalnih 1:0 u samoj završnici, a Hrvatska posebno pamti sraz iz 2016. godine u Bordeauxu i pobjednički preokret na 2:1.

Pravdu će dijeliti francuski sudac Bastien, a po završetku rujanskog okupljanja, Vatrene u listopadu u sklopu Lige nacija čeka domaći susret s Engleskom.