Hrvatski preokret za
pobjedu u Rusiji

17.11.2015.
Hrvatski preokret za pobjedu u Rusiji

Hrvatska nogometna reprezentacija ubilježila je novu pobjedu pod vodstvom Ante Čačića, svladavši Rusiju u Rostovu 3:1.

RUSIJA - HRVATSKA 1:3 (1:0)
Prijateljska utakmica.
Stadion Olimp-2, Rostov na Donu.

Sudac: C. Turpin (Francuska)

Strijelci: 1:0 - Smolov (15'), 1:1 - N. Kalinić (57'), 1:2 - Brozović (59'), 1:3 - Mandžukić (81')

Žuti kartoni: Perišić (29'), Vida (36')

Rusija: Lodigin (od 46' Rebrov), Kombarov (od 65' Novoselcev), Semenov, Vasin (od 89' Ignaševič), Šiškin, Glušakov (od 71' Mamajev), Jonov (od 65' Ignatjev), Širokov, Jusupov, Černišev (od 70' Dzjuba), Smolov. Izbornik: L. Slucki.

Hrvatska: L. Kalinić (od 90+1' Vargić), Pivarić, Vida, Lešković, Srna (od 46' Vrsaljko), Močinić, Badelj, Brozović, Perišić, Mandžukić (od 87' Kramarić), N. Kalinić (od 75' Milović). Izbornik: A. Čačić.

Hrvatska i Rusija u dvije su utakmice kvalifikacijskog ciklusa za EP 2008. godine dva puta odigrale 0:0, a u utorak u Rostovu napokon su pali i prvi pogoci. U skladu s hrvatskim željama, više je lopti naposljetku završilo u ruskoj mreži.

Domaćini su poveli u 15. minuti lijepom akcijom koju je glavom okončao Smolov, a do odlaska na odmor najbolje su hrvatske šanse za izjednačenje propustili Mandžukić, koji je izbio sam ispred Lodigina, te Perišić, koji je pucao tik pokraj gola.

U nastavku utakmice ipak je uslijedio preokret. Za poravnanje je pogodio raspucani Kalinić, nakon dobre asistencije Vrsaljka s desne strane u 57. minuti.

Samo dvije minute poslije, Brozović je okušao udarac s ruba kaznenog prostora i izvrsno pogodio pod prečku za hrvatsko vodstvo 2:1.

Svoj je obol pobjedi dao i hrvatski vratar Kalinić jednom sjajnom obranom u trenucima kada su Rusi tražili izjednačenje, da bi Mandžukić na novu Vrsaljkovu asistenciju postavio konačnih 3:1 desetak minuta prije kraja utakmice.

17.11.2015., , Rostov na Donu
Suci: Clement Turpin (FRA), Frederic Cano (FRA), Nicolas Danos (FRA)
Četvrti sudac: Sergey Ivanov (FRA)
Rusija
1
3
12Yuri Lodygin
46'
12Lovre Kalinić
90'
23Dmitri Kombarov
65'
21Domagoj Vida
24Andrey Semenov8Ivan Močinić
13Viktor Vasin
89'
13Marko Lešković
3Roman Shishkin11Darijo Srna
46'
8Denis Glushakov
71'
14Marcelo Brozović
60'
21Alexey Ionov
65'
4Ivan Perišić
14Artur Yusupov19Milan Badelj
11Denis Cheryshev
70'
16Nikola Kalinić
57'
74'
9Fedor Smolov
14'
17Mario Mandžukić
82'
87'
22Josip Pivarić
16Artem Rebrov
46'
1Ivan Vargić
90'
15Roman Shirokov2Šime Vrsaljko
46'
6Aleksei Berezutski9Andrej Kramarić
87'
4Sergey Ignashevich
89'
18Ivica Olić
19Alexander Samedov6Goran Milović
74'
5Pavel Mamaev
71'
17Vladislav Ignatiev
65'
22Artem Dzyuba
70'
2Oleg Kuzmin
7Igor Denisov
10Alan Dzagoev
20Ivan Novoseltsev
65'
18Yury Zhirkov
Leonid SlutskiyAnte Čačić

Hrvatska nogometna reprezentacija u utorak će odigrati prijateljsku utakmicu protiv Rusije, što u taboru Vatrenih smatraju početkom priprema za Europsko prvenstvo u Francuskoj.

Nakon uspješnog listopadskog završetka kvalifikacija za europsku smotru 2016. godine - pobjeda nad Bugarskom i Maltom koje su osigurale izravni plasman - Hrvatska u terminu dodatnih kvalifikacija igra prijateljski susret s Rusijom.

Izabranici Ante Čačića okupili su se u utorak u Zagrebu te odrađivali treninge u dobroj atmosferi i iskoristili priliku za druženje s navijačima i zajedničke aktivnosti, a u Rostov na Donu otputovali su u ponedjeljak.

Za susret neće konkurirati nekolicina ozlijeđenih prvotimaca, poput Rakitića, Pranjića, Subašića i Ćorluke, dok je umjesto Antolića pozvan Močinić. Modrić je zbog prijašnjih ozljeda dobio poštedu, a Kovačić je priključen mladoj reprezentaciji za susret protiv Španjolske.

"Ovakve prijateljske utakmice ponekad i služe da se pruži prilika igračima koji su odmorniji te vidimo koliko se na njih može računati u reprezentaciji, odnosno na Europskom prvenstvu", istaknuo je hrvatski izbornik Čačić.

Hrvatska se s Rusijom sastala dva puta, u kvalifikacijskom ciklusu za odlazak na EP 2008. godine u Austriji i Švicarskoj, a obje su utakmice završile bez pobjednika i bez pogodaka (0:0).

"Bit će to dobar test - i za nas i za njih. Nadam se da će konačno pasti i koji pogodak, i to barem jedan više u rusku mrežu", kaže Milan Badelj.

Rusija je također osigurala izravni plasman na Europsko prvenstvo u Francuskoj, osvojivši drugo mjesto u skupini s prvoplasiranom Austrijom te ostavivši iza sebe Švedsku, Crnu Goru, Lihtenštajn i Moldovu.

Utakmica Rusije i Hrvatske u Rostovu na Donu počinje u 19 sati po lokalnom, odnosno 17 sati po hrvatskom vremenu.