iz Walesa, odluka
protiv Slovačke

13.10.2019.
Hrvatska donosi bod iz Walesa, odluka protiv Slovačke

Hrvatska reprezentacija odigrala je neriješenih 1:1 s Velšanima u drugom listopadskom kvalifikacijskom susretu za odlazak na Europsko prvenstvo 2020. godine.

WALES - HRVATSKA 1:1 (1:1)
Kvalifikacije za EP 2020., Skupina E
Stadion Cardiff City, Cardiff.

Sudac: B. Kuipers (Nizozemska)

Strijelci: 0:1 - Vlašić (9'), 1:1 - Bale (45+3')

Žuti kartoni: Vida (15'), Lovren (45+5'), Petković (46'), Moore (57'), Rakitić (85'), Allen (86'), Modrić (89'), James (90+6')

Wales: Hennessey, B. Davies, Lockyer, Rodon, C. Roberts, Ampadu (50' Morrell), Allen, James, J. Williams (68' Wilson), Bale, Moore (86' T. Roberts). Izbornik: R. Giggs.

Hrvatska: Livaković, Barišić, Vida, Lovren, Jedvaj, Modrić (90' Badelj), Kovačić (46' Rakitić), Brekalo, Vlašić, Perišić, Petković (64' Rebić). Izbornik: Z. Dalić.

Svjetski su doprvaci svoj pretposljednji dvoboj u kvalifikacijskom ciklusu za odlazak na Europsko prvenstvo odigrali u Cardiffu te su s domaćinom Walesom podijelili bodove.

Kao i na dosadašnjim ovogodišnjim gostovanjima, Hrvatska je rano povela: već u devetoj minuti Brekalo se probio po lijevoj strani, a Petković asistirao Vlašiću, koji s ruba kaznenog prostora pogađa od vratnice za 1:0.

Ubrzo je Petković odlično pronašao i Perišića, no njegov pokušaj glavom sjajno brani Hennessey, a hrvatska je prednost na semaforu stajala do sudačke nadoknade prvog dijela, kada je Baleu ostalo prostora u šesnaestercu te velški kapetan donosi poravnanje.

U borbeni nastavak utakmice Hrvatska je ušla s Rakitićem umjesto ozlijeđenog Kovačića, prigodu je potom umjesto Petkovića dobio i Rebić, a najbolje su prigode s obje strane propustili James i Jedvaj.

Završne je minute obilježila i ozljeda hrvatskog kapetana Modrića, koji je morao napustiti igru i prepustiti svoje mjesto Badelju.

U drugoj utakmici dana Skupine E Mađarska je pred svojim navijačima pobijedila Jurčevićev Azerbajdžan 1:0, a Hrvatska će svoju posljednju utakmicu u skupini odigrati 16. studenoga u Rijeci protiv Slovačke te joj treba bod za potvrdu plasmana na europsku smotru.

13.10.2019., City Stadium, Cardiff. Gledatelja: 31745
Suci: Bjorn Kuipers (NED), Sander van Roekel (NED), Erwin Zeinstra (NED)
Četvrti sudac: Paulus (Pol) van Boekel (NED)
Wales
1
1
1Wayne Hennessey1Dominik Livaković
11Gareth Bale
49'+4'
10Luka Modrić
89'
90'
7Joseph Allen
86'
6Dejan Lovren
90'+5'
17Jonathan Williams
68'
4Ivan Perišić
4Ben Davies21Domagoj Vida
15'
20Daniel James
96'+6'
8Mateo Kovačić
46'
16Thomas Lockyer16Tin Jedvaj
15Ethan Ampadu
50'
20Bruno Petković
46'
64'
14Connor Roberts17Josip Brekalo
5Joseph Rodon13Nikola Vlašić
9'
13Kieffer Moore
57'
86'
3Borna Barišić
12Danny Ward12Lovre Kalinić
21Adam Rhys Davies23Simon Sluga
2Chris Gunter19Milan Badelj
90'
3Neil Taylor7Ivan Rakitić
85'
46'
9Sam Vokes14Mile Škorić
6Ashley Williams9Mislav Oršić
19Tom Lawrence18Ante Rebić
64'
18Joseff Morrell
50'
15Mario Pašalić
10Harry Wilson
68'
5Dino Perić
8Tyler Roberts
86'
11Filip Bradarić
22Rabbi Matondo22Karlo Bartolec
23William Vaulks2Dario Melnjak
Ryan Joseph Giggs(-)

Hrvatskoj nogometnoj reprezentaciji preostale su još dvije kvalifikacijske utakmice u borbi za odlazak na Europsko prvenstvo 2020. godine, a prva od njih na rasporedu je u Cardiffu kod Walesa.

Wales - Hrvatska
13. listopada 2019., 20:45 CET
Cardiff City Stadium, Cardiff.

Izabranici Zlatka Dalića nadomak su ostvarenja svog cilja, plasmana na europsku smotru sljedećeg ljeta. Zahvaljujući domaćoj pobjedi u sjajnom splitskom ambijentu u četvrtak, protiv Mađarske (3:0), eventualna pobjeda u Walesu potvrdit će svjetskim doprvacima željenu vizu za novo veliko natjecanje.

Hrvatska je Wales u ovom kvalifikacijskom ciklusu već pobijedila u lipanjskom dvoboju u Osijeku (2:1), kada su gostujućeg vratara svladali James Lawrence autogolom i Ivan Perišić, dok je završnicu neizvjesnom učinio David Brooks.

"Itekako poštujemo Wales, u Osijeku smo imali puno problema s njima i teško pobijedili. Njima igra samo pobjeda, osjećat će pritisak, ali svatko tko ima Balea u momčadi zaslužuje poštovanje - tim više što imaju i brojnih drugih dobrih igrača, uključujući i poletnu mladost poput Jamesa", prezentirao je Dalić dan uoči utakmice.

Zbog žutih kartona na raspolaganju neće imati Marcela Brozovića te je najavio još dvije izmjene u početnoj postavi svjetskih doprvaka, kako bi cijela momčad bila na visokoj energetskoj razini kroz svih 90 minuta.

S Velšanima se Hrvatska nakon osamostaljenja sastala ukupno pet puta, a uz osječku pobjedu ostvarila je još tri, uz remi iz prvog ogleda odigranog 2002. godine.

"Imamo vrhunske igrače i u svakoj utakmici idemo na pobjedu, ne možemo unaprijed biti zadovoljni bodom. S našim mentalitetom svako bi kalkuliranje završilo loše. Nadam se da ćemo već sutra riješiti pitanje plasmana na Europsko prvenstvo", najavio je Ivan Perišić.

U dosadašnjem dijelu kvalifikacija Wales je kod kuće pobijedio Slovačku (1:0) i Azerbajdžan (2:1), dok je u gostima poražen kod Hrvatske (1:2) i Mađarske (0:1), uz osvojeni bod u Slovačkoj (1:1).

Sudačku trojku u Cardiffu predvodit će Nizozemac Björn Kuipers, a u ranijem nedjeljnom terminu svoj će dvoboj na budimpeštanskoj Groupama Areni odraditi Mađarska i Azerbajdžan.