protiv Engleske

24.06.2019.
Trostruki povratak mladih Vatrenih protiv Engleske
  • Najava

Mlada hrvatska nogometna reprezentacija zaključila je svoj nastup na Europskom prvenstvu u Italiji i San Marinu osvajanjem boda protiv engleskih vršnjaka.

U-21: HRVATSKA - ENGLESKA 3:3 (1:1)
Europsko prvenstvo U-21, Skupina C.
Stadion San Marino, Serravalle.

Sudac: O. Grinfeld (Izrael)

Strijelci: 0:1 - Nelson (11' - 11m), 1:1 - Brekalo (39'), 1:2 - Maddison (48'), 2:2 - Vlašić (62'), 2:3 - Kenny (70'), 3:3 - Brekalo (82')

Žuti kartoni: Dowell (38'), Kenny (51'), Bradarić (90+3')

Hrvatska: Grbić, Čabraja (76' Bradarić), Katić, Kalaica, Uremović, Moro, Šunjić, Vlašić (66' Ivanušec), Brekalo, Majer, Kulenović. Izbornik: N. Gračan.

Engleska: Henderson, Kelly, Tomori, Clarke-Salter (49' Konsa), Kenny, Maddison (73' Gibbs-White), Dowell (56' Mount), Foden, Nelson, Gray, Abraham. Izbornik: A. Boothroyd.

Hrvatska reprezentacija do 21 godine starosti sastala se s Engleskom nakon poraza od Rumunjske i Francuske u prva dva kola europske smotre te u utakmici za prestiž odigrala neriješenih 3:3.

Iako je Kulenović na samom otvaranju sjajno pucao glavom, a Henderson odlično obranio, mladi Vatreni i po treći su se puta našli u ranom zaostatku. Nelson je u 11. minuti sam izborio i realizirao kazneni udarac za vodstvo Engleske.

Imali su Englezi još nekoliko opasnih situacija, uključujući i dvije velike prilike Graya, no Hrvatska je uspjela izjednačiti sjajnim pogotkom Brekala u 39. minuti, kada je ušao s lijeve strane u šesnaesterac i prekrasno pogodio suprotni kut.

Međutim, na samom početku drugog poluvremena Engleska je ponovno povela. Loptu je s desetak metara pod prečku poslao Maddison.

Hrvatska je potom pronašla put do drugog izjednačenja. Lijepu je akciju u 62. minuti, na asistenciju Kulenovića, odmjerenim udarcem s ruba kaznenog prostora zaključio Vlašić, koji je odmah zatim morao napustiti igru zbog ozljede.

Nisu dugo Gračanovi izabranici bili u egalu: već u 70. minuti Kenny puca iz daljine i pogađa za englesko vodstvo 3:2, ali niti tu nije bio kraj.

Igrala se 82. minuta kada je Ivanušec asistirao, a Brekalo iz blizine matirao Hendersona za svoj drugi, a treći hrvatski pogodak na utakmici, te - pokazalo se - remi i osvajanje boda na završetku natjecanja.

U drugoj utakmici trećeg kola Skupine C Rumunjska i Francuska odigrale su utakmicu bez pogodaka (0:0) te će Rumunjska kao prvoplasirana momčad u polufinalu igrati protiv Njemačke, a Francuska će kao najbolja drugoplasirana momčad igrati protiv Španjolske. Te su četiri reprezentacije ujedno osigurale i plasman na Olimpijske igre u Tokiju.

EP U-21, Skupina C:
1. Rumunjska 7 (8:3)
2. Francuska 7 (3:1)
3. Engleska 1 (6:9)
4. Hrvatska 1 (4:8)

24.06.2019., San Marino Stadium, Serravalle. Gledatelja: 3512
Suci: Orel Grinfeeld (ISR), Roy Hassan (ISR), Idan Yarkoni (ISR)
Četvrti sudac: Andreas Ekberg (SWE)
3
Engleska
3
1Ivo Grbić1Dean Henderson
4Ivan Šunjić12Jonjoe Kenny
51'
70'
7Josip Brekalo
39'
82'
23Tammy Abraham
8Nikola Vlašić
62'
66'
5Fikayo Tomori
15Branimir Kalaica4Jake Clarke-Salter
49'
20Nikola Moro21Reiss Nelson
11'
22Marijan Čabraja
76'
6Kieran Dowell
38'
56'
19Sandro Kulenović7Demarai Gray
13Lovro Majer10Philip Foden
5Nikola Katić8James Maddison
48'
73'
2Filip Uremović14Lloyd Kelly
23Adrian Šemper13Angus Gunn
12Josip Posavec22Frederick Woodman
10Alen Halilović9Dominic Solanke
18Robert Murić3Jay Dasilva
6Filip Benković18Mason Mount
56'
3Borna Sosa17Harvey Barnes
17Toma Bašić20Morgan Gibbs White
73'
16Toni Borevković19Dominic Calvert-Lewin
11Luka Ivanušec
66'
2Wan Bissaka
21Domagoj Bradarić
90'+3'
76'
15Ezri Konsa
49'
14Kristijan Bistrović
Nenad Gračan(-)

Izbornik mladih Vatrenih Nenad Gračan i reprezentativci Nikola Moro i Branimir Kalaica održali su konferenciju za medije uoči sraza s Engleskom, posljednjem na Europskom prvenstvu.

Nenad Gračan

"Želja nam je ostvariti pozitivan rezultat. Protiv Francuske smo pokazali da možemo, da smo se fizički i psihički podigli te želimo ostati na toj razini i pokušati pobijediti. Ovo je veliko iskustvo za sve, i one kojima su to zadnji nastupi za ovu generaciju i one koji ostaju. Važno je ne posustajati bez obzira na poraze, vidjeli smo da problema na ovako jakom turniru imaju i po imenima jače reprezentacije. Bit će za Engleze određenih promjena u momčadi, razmišljamo da svi koji su ovdje ujedno i nastupe"

Nikola Moro

"Engleska ima vrhunske igrače, kvalitetne pojedinačno i momčadski, a nije realno da smo i mi i Englezi u ovoj situaciji na tablici. Nismo pokazali najviše što možemo, ostali smo dužni sami sebi, navijačima i svima koji nas gledaju. Ipak, nakon loše prve utakmice, u drugoj smo pokazali više. Optimist sam"