EURO 2020: prvi
bodovi Engleskoj

13.06.2021.
Hrvatska otvorila EURO 2020: prvi bodovi Engleskoj

Hrvatska je po prvi puta izgubila utakmicu otvaranja Europskog prvenstva - Engleska je u nedjelju na Wembleyju slavila pogotkom Sterlinga u 57. minuti dvoboja.

ENGLESKA - HRVATSKA 1:0 (0:0)
Europsko prvenstvo 2020., Skupina D.
Wembley, London.

Sudac: D. Orsato (Italija)

Strijelci: 1:0 - Sterling (57')

Žuti kartoni: Ćaleta-Car (42'), Kovačić (48'), Foden (64'), Brozović (66')

Engleska: Pickford, Trippier, Mings, Stones, Walker, Rice, Phillips, Foden (71' Rashford), Mount, Sterling (90+2' Calvert-Lewin), Kane (82' Bellingham). Izbornik: G. Southgate.

Hrvatska: Livaković, Gvardiol, Ćaleta-Car, Vida, Vrsaljko, Brozović (70' Vlašić), Kovačić (85' Pašalić), Modrić, Perišić, Kramarić (70' Brekalo), Rebić (78' Petković). Izbornik: Z. Dalić.

Izabranici Zlatka Dalića sastali su se s Engleskom na početku novog velikog natjecanja, Europskog prvenstva, no svjetski doprvaci morat će prolazak Skupine D tražiti u preostalim okršajima grupne faze.

Najbolju priliku prvog dijela propustili su Englezi: nakon samo šest minuta igre, Foden je pogodio vratnicu, a ubrzo je Livaković zaustavio Phillipsa. Nedugo prije odmora, opasno je iz slobodnog udarca pokušao Trippier, a Hrvatska je ozbiljnije zaprijetila tek preko Perišića u 27. minuti.

U nastavku su prave prigode također bile rijetke, ali domaćin je svoju iz 57. minute iskoristio - Phillips je uposlio Sterlinga, koji uspijeva proslijediti loptu u mrežu za, pokazat će se, konačnih 1:0.

Kane je potom mogao povisiti rezultat, a Rebić i Brozović, u hrvatskoj potrazi za izjednačenjem, iz dobrih pozicija nisu uspjeli pogoditi metu. U posljednjoj akciji dvoboja prilika se ukazala džokeru Pašaliću, no pucao je preko gola i englesko je slavlje moglo početi.

U drugoj utakmici prvog kola Skupine D u ponedjeljak se sastaju Škotska i Češka, a Hrvatska će u drugom kolu, u petak 18. lipnja, snage odmjeriti s Češkom.

EURO 2020, Skupina D:
1. Engleska 3 (1)
2. Češka 0 (0)
3. Škotska 0 (0)
4. Hrvatska 0 (1)

13.06.2021., Wembley, London. Gledatelja: 18497
Suci: Daniele Orsato (ITA), Alessandro Giallatini (ITA), Fabiano Preti (ITA)
5John Stones5Duje Ćaleta-Car
42'
9Harry Kane
82'
8Mateo Kovačić
48'
85'
10Raheem Sterling
57'
90'+2'
9Andrej Kramarić
70'
12Kieran Trippier10Luka Modrić
14Kalvin Phillips11Marcelo Brozović
66'
70'
15Tyrone Mings17Ante Rebić
78'
19Mason Mount21Domagoj Vida
20Phil Foden
64'
71'
25Joško Gvardiol
13Dean Henderson12Lovre Kalinić
23Sam Johnstone23Simon Sluga
3Luke Shaw7Josip Brekalo
70'
7Jack Grealish13Nikola Vlašić
70'
8Jordan Henderson14Ante Budimir
11Marcus Rashford
71'
15Mario Pašalić
85'
16Conor Coady16Mile Škorić
18Dominic Calvert-Lewin
90'+2'
19Milan Badelj
22Ben White20Bruno Petković
78'
24Reece James22Josip Juranović
25Bukayo Saka24Domagoj Bradarić
26Jude Bellingham
82'
26Luka Ivanušec
Gareth Southgate (England)Zlatko Dalić

Hrvatska nogometna reprezentacija sutra na Wembleyju protiv Engleske otvara nastup na Europskom prvenstvu. Izbornik Vatrenih, Zlatko Dalić, svjestan je da njegovu momčad očekuje velika i zahtjevna utakmica.

Dalić pritom ukazuje na činjenicu da će se utakmica lomiti na detaljima.

“Svjesni da igramo veliku utakmicu protiv velike momčadi i opasnost će vrebati sa svih strana, na obje strane. Želimo biti kompaktni, borbeni, pokazati zajedništvo i moć na terenu. Naravno da se nećemo doći samo braniti, želimo dobar start i samopouzdanje za nastavak natjecanja, ali zaista očekujem tešku utakmicu, koja će se lomiti u detaljima. Mi želimo kroz posjed lopte stvarati prilike i to iskoristiti, ali ponavljam, bit će jako teško i toga smo svjesni".

Računate li da će Southgate otkad je izbornik prvi put zaigrati s trojicom u obrani?

“Englezi su zadnjih godinu dana igrali s četvoricom u zadnjoj liniji. Međutim, o Englezima znamo sve, tko god da zaigra, pravi je igrač. Mislim da priče oko toga hoće li Englezi igrati s trojicom ili četvoricom igrača u zadnjoj liniji da li trojica ili četvorica ne stoje i ne želim o tome pričati. Želimo kvalitetno odgovoriti na njihovu agresiju i pokazati što možemo i znamo.”.