pobjedom otvorila
kvalifikacije

31.08.2017.
Hrvatska U-21 pobjedom otvorila kvalifikacije

Mlada hrvatska nogometna reprezentacija upisala je prva tri boda u svom prvom nastupu u kvalifikacijama za Europsko prvenstvo 2019. godine.

U-21: MOLDOVA - HRVATSKA 0:3 (0:2)
Kvalifikacije za EP 2019., Skupina 1.
Stadion Zimbrua, Kišinjev.

Sudac: A. Anufrijevs (Latvija)

Strijelci: 0:1 - Ćorić (5'), 0:2 - Brekalo (43'), 0:3 - Brekalo (61')

Žuti kartoni: Pongračić (38'), Jakoliš (56'), Bejan (89')

Moldova: Timbur, A. Macritchii, Tiscul, Mandricenco (od 46' Bejan), Marandici, Dragan (od 64' Cojocaru), Oancea (od 70' Cararus), Damascan, Boiciuc, V. Macrtichii, Bojii. Izbornik: D. Oprea.

Hrvatska: Posavec, Karačić, Ćaleta-Car, Pongračić, Sosa, Šunjić, Moro (od 71' Balić), Ćorić (od 58' Majer), Halilović (od 89' Bašić), Brekalo, Jakoliš. Izbornik: N. Gračan.

Hrvatska U-21 na željeni je način startala u novi kvalifikacijski ciklus, za europsku smotru najboljih u Italiji i San Marinu 2019. godine. Na gostovanju u Moldovi ubilježila je pobjedu, rezultatom 3:0.

Na prvi se pogodak čekalo samo pet minuta. Kapetan Halilović proigrao je Ćorića, koji prebacuje domaćeg vratara Timbura za vodstvo mladih Vatrenih.

Odmah potom prigodu je imao i Jakoliš, a Brekalo je potom u dva navrata pogađao okvir gola. No, u 43. minuti zatresao je mrežu za 2:0, preciznim prizemnim udarcem na povratnu loptu Sose.

Do konačnih je 3:0 Hrvatska stigla u 61. minuti, kada je Halilović upisao drugu asistenciju, a Brekalo drugi pogodak, izašavši sam ispred Timbura i mirno zaključivši okomitu akciju.

Hrvatska po uspješnom okončanju prvog kvalifikacijskog ispita odlazi na prijateljski ogled s Austrijancima, 4. rujna u Gleisdorfu, a kvalifikacije nastavlja 5. listopada kod kuće protiv Bjelorusije.

31.08.2017., Stadionul Zimbru, Chisinau
Suci: Anufrijevs Aleksandrs (LVA), Platonovs Romans (LVA), Grišcenko Aleksejs (LVA)
Četvrti sudac: Golubevs Aleksandrs (LVA)
4Dmitri Mandrîcenco
46'
4Nikola Moro
71'
5Denis Marandici5Duje Ćaleta-Car
7Ion Dragan
64'
6Ivan Šunjić
8Evgheni Oancea
70'
7Josip Brekalo
43'
61'
9Vitalie Damaşcan8Ante Ćorić
4'
58'
11Alexandru Boiciuc9Marin Jakoliš
56'
13Valerii Macriţchii V. Macriţchii10Alen Halilović
89'
14Danu Bojii17Marin Pongračić
38'
12Maxim Bardîș1Karlo Letica
6Cristian Jalbă11Lovro Majer
58'
10Alexandru Bejan
89'
46'
13Petar Bočkaj
16Ion Cărăruș
70'
14Andrija Balić
71'
17Vadim Gulceac15Nikola Katić
18Maxim Cojocaru
64'
16Petar Bosančić
19Serghei Svinarenco18Toma Bašić
89'
Dănuț Oprea ((MDA))Nenad Gračan

Mlada hrvatska nogometna reprezentacija u četvrtak u Kišinjevu započinje svoj put prema Europskom prvenstvu 2019. godine.

Na početku novog kvalifikacijskog ciklusa za europsku smotru najboljih izabranici Nenada Gračana odlaze na gostovanje kod Moldove. Na stadionu Zimbrua u 19:00 sati po hrvatskom vremenu igraju svoju prvu utakmicu u kvalifikacijskoj Skupini 1, koju čine još nositelj Češka te Grčka, Bjelorusija i San Marino.

Dvije su utakmice već odigrane, pri čemu je upravo Moldova pobijedila San Marino 2:0, dok je Bjelorusija istog suparnika svladala 1:0.

Hrvatska će ove jeseni, nakon ogleda u Moldovi, odigrati još četiri utakmice: 5. i 9. listopada kod kuće s Bjelorusijom i Češkom, 8. studenoga kod kuće sa San Marinom te 13. studenoga na gostovanju kod Grčke.

"Na papiru sve to izgleda jednostavnije nego što je bilo u prošlom ciklusu, no ne treba se zavaravati. Češka je nositelj, Grčka je sigurno neugodna, a i Moldova i Bjelorusija mogu iznenaditi. Ipak, imamo ambiciju i motiv, a naša je generacija dobra - bila je u mlađim kategorijama već i na Europskom i na Svjetskom prvenstvu. Želimo se nametnuti te pretvoriti igračku kvalitetu i njihov talent u uspješne rezultate", poručio je izbornik Gračan.

Na Europsko prvenstvo, koje će 2019. godine ugostiti Italija i San Marino, plasirat će se devet pobjednika kvalifikacijskih skupina, dok će četiri najbolje drugoplasirane momčadi ući u doigravanje koje će dati posljednja dva putnika za završni turnir. Automatski se kvalificirala Italija.

S prvotnog su popisa zbog ozljeda otpali Benković i Fiolić, Vlašić je na vlastitu molbu oslobođen akcije, a reprezentativcima je priključen Marin Pongračić iz RB Salzburga.

"Reprezentativci Moldove igraju izravno, traže agresivnost, nezgodni su u prekidima jer su visoki i snažni, ali budemo li se postavili kako treba - organizirano i ozbiljno - moramo tražiti pobjedu", jasan je bio Gračan.

Po završetku susreta u Kišinjevu, Hrvatska U-21 odlazi na prijateljsko gostovanje kod Austrije u Gleisdorfu (4. rujna, 18:00).