Češke u
Saint-Etienneu

17.06.2016.
Remi Hrvatske i Češke u Saint-Etienneu

U drugom kolu Europskog prvenstva u Francuskoj, Hrvatska je remizirala s Češkom u Saint-Etienneu.

ČEŠKA - HRVATSKA 2:2 (0:1)
Europsko prvenstvo 2016., Skupina D.
Stade Geoffroy Guichard, Saint-Etienne.

Sudac: M. Clattenburg (Engleska)

Strijelci: 0:1 - Perišić (37'), 0:2 - Rakitić (59'), 1:2 - Škoda (76'), 2:2 - Necid (90+4' - 11m)

Žuti kartoni: Badelj (14'), Sivok (72'), Brozović (74'), Vida (90+3')

Češka: Čech, Kaderabek, Hubnik, Sivok, Limbersky, Plašil (od 86' Necid), Rosicky, Krejči, Skalak (od 67' Šural), Darida, Lafata (od 67' Škoda). Izbornik: P. Vrba.

Hrvatska: Subašić, Strinić (od 90+8' Vrsaljko), Ćorluka, Vida, Srna, Badelj, Modrić (od 62' Kovačić), Brozović, Rakitić (od 90+7' Schildenfeld), Perišić, Mandžukić. Izbornik: A. Čačić.

Nakon uvodne pobjede nad Turcima u Parizu, Hrvatska je u drugom susretu europske smotre u Francuskoj odmjerila snage s Česima u Saint Etienneu te osvojila jedan bod. Završilo je 2:2, premda su Vatreni vodili 2:0.

Hrvatska je ponovno pokušavala preuzeti konce igre u svoje ruke te je uvelike u tome i uspijevala, kombinirajući na češkoj polovici i stvarajući probleme suparničkoj obrani i vrataru.

Nakon dvije dobre situacije Milana Badelja, Ivanu Perišiću i Ivanu Rakitiću nedostajali su centimetri u 22. minuti, a češki blok na čelu s Petrom Čechom osujetio je ostala hrvatska nastojanja sve do 37. minute.

Tada je Perišić krenuo u prodor, ušao u kazneni prostor i preciznim niskim udarcem matirao Čecha za vodstvo Vatrenih. Samo nekoliko minuta poslije pucao je i Domagoj Vida, no otišlo je tik pored vratnice, a Hrvatska s pogotkom prednosti na odmor.

Tu je prednost udvostručio Rakitić u 59. minuti, nakon lijepog proigravanja Marcela Brozovića i prebacivanja Čecha za 2:0. Potom je igru napustio Modrić zbog istegnuća aduktora te je upitan njegov nastup protiv Španjolske, ali Hrvatska je imala još veliku prigodu Marija Mandžukića i slobodni udarac Rakitića.

U 76. minuti, češki džoker s klupe Škoda glavom je poslao loptu u mrežu za 2:1, a nakon propuštene prigode Brozovića te privremenog zaustavljanja utakmice u 87. minuti, u sudačkoj je nadoknadi vremena Vida igrao rukom u kaznenom prostoru. Još jedna češka zamjena, Necid, svladao je Subašića za konačnih 2:2.

U trećem kolu Hrvatska u Bordeauxu igra protiv Španjolske.

17.06.2016., , Saint-Étienne. Gledatelja: 38376
Suci: Mark Clattenburg (ENG), Simon Beck (ENG), Jake Collin (ENG)
Četvrti sudac: Sidiropoulos Anastasios (GRE)
Češka
2
2
1Petr Cech23Danijel Subašić
2Pavel Kaderabek7Ivan Rakitić
59'
90'+2'
5Roman Hubnik10Luka Modrić
62'
6Tomas Sivok
72'
5Vedran Ćorluka
8David Limbersky4Ivan Perišić
37'
10Tomaš Rosicky19Milan Badelj
14'
13Jaroslav Plašil
86'
3Ivan Strinić
90'+1'
19Ladislav Krejči17Mario Mandžukić
20Jiri Skalak
67'
11Darijo Srna
21David Lafata
67'
21Domagoj Vida
88'
22Vladimir Darida14Marcelo Brozović
74'
16Tomaš Vaclik12Lovre Kalinić
23Tomaš Koubek1Ivan Vargić
7Tomas Necid
89'
86'
18Ante Ćorić
12Milan Škoda
76'
67'
9Andrej Kramarić
18Josef Šural
67'
8Mateo Kovačić
62'
3Michal Kadlec2Šime Vrsaljko
90'+1'
4Theodor Gebre Selassie6Tin Jedvaj
9Borek Dočkal20Marko Pjaca
11Daniel Pudil16Nikola Kalinić
14Daniel Kolar13Gordon Schildenfeld
90'+2'
15David Pavelka15Marko Rog
17Marek Suchy22Duje Čop
Pavel VrbaAnte Čačić

Nakon vrijedne pobjede nad Turskom, svoj drugi susret na Europskom prvenstvu u Francuskoj reprezentacija Hrvatske igra protiv Češke.

Češka - Hrvatska
Europsko prvenstvo 2016., Skupina D
17. lipnja 2016., 18:00
Stade Geoffroy Guichard, Saint Etienne

Hrvatska nogometna reprezentacija pod vodstvom izbornika Ante Čačića otvorila je europsku smotru pobjedom nad Turcima (1:0), zahvaljujući prekrasnom pogotku Luke Modrića krajem prvog poluvremena, a u petak će snage odmjeriti s Česima.

Česi su u prvom dvoboju minimalno poraženi od Španjolaca (0:1), a jedini im je pogodak postigao Pique u samoj završnici utakmice. Stoga izbornik Čačić poziva na oprez, ali ističe važnost utakmice i osnovni cilj Vatrenih u tom dvoboju.

"Sve momčadi u ovoj skupini s pravom žele proći dalje i očekujem da će Češka biti ambicioznija nego protiv Španjolske.  Češka nije nimalo slaba, najveća im je kvaliteta cijela momčad, a u njoj je izrazito bitan Rosicky, igrač preko kojega izlaze u završnicu. Svaki protivnik treba posebno razmišljati o njemu, pa tako i mi", rekao je.

"No, vjerujem da će Hrvatska opet ući u susret s gardom koji je pokazala protiv Turske i da će igrači dati sve od sebe tijekom 90 minuta. Svaku utakmicu nastojimo dobiti, pa ćemo tako i ovu. Olakotna nam je okolnost da bi nam i bod bio dobar, ali Hrvatska protiv svakoga mora težiti pobjedi. Pokušat ćemo nametnuti svoje planove, kroz kontroliranu dominaciju držati utakmicu pod kontrolom", najavio je.

Udarnu postavu Hrvatske ponovno će povesti kapetan Darijo Srna, koji je poslije pariškog ogleda bio otputovao na pogreb svog oca u Metković, kojemu je prisustvovala i delegacija Hrvatskog nogometnog saveza, uključujući i izbornika Čačića. Vedran Ćorluka, kojemu je u dvoboju s Turcima stradala glava te Ivan Perišić, koji je imao problema s grčevima, bit će spremni za susret.

Dobrog raspoloženja i optimizma među Vatrenima ne nedostaje.

"Češka je jako dobra i nezgodna reprezentacija, dobro su organizirani i čvrsti od iza te očekujemo tešku utakmicu. Moramo biti maksimalno koncentrirani te sam siguran da ćemo biti pravi u ovoj utakmici, kao i protiv Turske", izjavio je Luka Modrić.

Hrvatska je s Češkom nakon osamostaljenja odigrala dvije prijateljske utakmice. U prosincu 1996. godine osvojila je Kup kralja Hassana II svladavši Čehe na jedanaesterce nakon neriješenih 1:1, a u veljači 2011. godine slavila je u Puli 4:2, uz dva gola Nikole Kalinića.

Utakmicu u Saint Etienneu sudit će Englez Mark Clattenburg, a drugi susret drugog kola Skupine D u 21:00 igraju Španjolska i Turska.