Sjajna premijera na
Rujevici

04.06.2016.
Rekordni Vatreni: Sjajna premijera na Rujevici

U posljednjoj prijateljskoj utakmici uoči odlaska na Europsko prvenstvo, Hrvatska je svladala goste iz San Marina rezultatom 10:0 te tako ubilježila svoju rekordnu pobjedu.

HRVATSKA - SAN MARINO 10:0 (6:0)
Prijateljska utakmica.
Stadion Rujevica, Rijeka.

Sudac: M. Žganec (Slovenija)

Strijelci: 1:0 - Pjaca (20'), 2:0 - Mandžukić (24'), 3:0 - Srna (25'), 4:0 - Mandžukić (36'), 5:0 - Mandžukić (38'), 6:0 - Perišić (40'), 7:0 - Rakitić (50'), 8:0 - N. Kalinić (59'), 9:0 - N. Kalinić (73'), 10:0 - N. Kalinić (84')

Žuti kartoni: Berretti (47'), Gasperoni (49')

Hrvatska: Subašić, Strinić, Schildenfeld, Vida, Srna (od 56' Vrsaljko), Badelj (od 75' Rog), Modrić (od 46' Kovačić), Pjaca (od 75' Ćorić), Rakitić (od 55' Kramarić), Perišić, Mandžukić (od 56' N. Kalinić). Izbornik: A. Čačić.

San Marino: A. Simoncini (od 54' Benedettini), Brolli, Palazzi (od 85' Cesarini), Biordi, D. Simoncini, Della Valle, Zafferani (od 79' Mazza), Gasperoni (od 79' Cervellini), Stefanelli (od 53' Hirsch), Rinaldi, Berretti (od 54' Colombini). Izbornik: P. Manzaroli.

Hrvatska nogometna reprezentacija pod vodstvom izbornika Ante Čačića odlično je odradila posljednji test prije odlaska u Francusku, na smotru najboljih momčadi Starog kontinenta. Nakon što je proteklog tjedna nadjačala Moldovu u Koprivnici 1:0, u svom prvom nastupu na riječkoj Rujevici pružila je izvrsnu, učinkovitu partiju i rekordnim rezultatom pobijedila San Marino.

Nakon nekoliko propuštenih prigoda u prvih dvadesetak minuta, Modrić je pucao izvan kaznenog prostora, a Pjaca petom skrenuo loptu u mrežu za vodstvo, da bi Mandžukić i Srna dobrim reakcijama na drugoj vratnici, na Perišićeve asistencije, ubrzo povisili na 3:0.

U 36. i 38. minuti Mandžukić je dva puta glavom, oba puta u padu, matirao gostujućeg vratara Simoncinija, a u oba navrata asistirao mu je kapetan Srna s desne strane. Prvo je poluvrijeme zaokružio Perišić lijepim pogotkom izravno iz slobodnog udarca, za visokih 6:0.

Drugo je poluvrijeme otvorio Rakitić, pogotkom na prvoj vratnici na još jednu Srninu asistenciju, a potom je na scenu stupio N. Kalinić, koji je zamijenio Mandžukića. Naime, Kalinić je također postigao hat-trick.

Na dodavanje Pjace u 59. minuti precizan je bio za 8:0, a nakon što je Vrsaljko sjajnim volejem pogodio vratnicu, Kalinić se iz gužve u 73. minuti ponovno upisao u listu strijelaca. Naposljetku, Kalinić je postavio i konačnih 10:0, na dodavanje Perišića, spretnom reakcijom šest minuta prije isteka vremena.

Vatreni su se tako na najbolji način oprostili od hrvatske publike prije puta na Europsko prvenstvo, a pobjeda nad San Marinom ostat će zapisana i u povijesnim knjigama, s obzirom da je srušila dosadašnji rekord (7:0) i postala najveća pobjeda Hrvatske ikada.

04.06.2016., Rujevica, Rijeka
Suci: Mitja Žganec (SLO), Tomaž Klančnik (SLO), Andraž Kovačič (SLO)
Četvrti sudac: Mario Zebec (CRO)
10
San Marino
0
23Danijel Subašić1Simoncini Aldo Junior
53'
7Ivan Rakitić
50'
55'
2Brolli Cristian
10Luka Modrić
46'
3Palazzi Mirko
84'
20Marko Pjaca
20'
75'
4Biordi Juri
4Ivan Perišić
40'
5Simoncini Davide
19Milan Badelj
75'
6Della Valle Alessandro
3Ivan Strinić7Zafferani Tommaso
78'
17Mario Mandžukić
23'
36'
38'
55'
8Gasperoni Lorenzo
49'
78'
11Darijo Srna
24'
55'
9Stefanelli Mattia
53'
21Domagoj Vida10Rinaldi Danilo Ezequiel
13Gordon Schildenfeld11Berretti Maicol
47'
53'
12Lovre Kalinić12Benedettini ELia
53'
1Ivan Vargić13Cervellini Michele
78'
18Ante Ćorić
75'
14Mazza Pier Filippo
78'
9Andrej Kramarić
55'
15Hirsch Adolfo Jose
53'
8Mateo Kovačić
46'
16Vitaoioli Matteo
5Vedran Ćorluka17Censoni Luka
2Šime Vrsaljko
55'
18Vitaioli Fabio
6Tin Jedvaj19Valentini Carlo
14Marcelo Brozović20Colombini Eugenio
53'
22Duje Čop21Cesarini Davide
84'
16Nikola Kalinić
59'
73'
84'
55'
15Marko Rog
75'
Ante ČačićPierangelo Manzaroli

U drugoj provjernoj utakmici u završnim pripremama za Europsko prvenstvo, Vatreni u subotu na Rujevici dočekuju reprezentaciju San Marina.

Hrvatska - San Marino
Prijateljska utakmica
4. lipnja 2016. godine, 20:15
Stadion Rujevica, Rijeka

U sklopu priprema za europsku smotru u Francuskoj, hrvatska nogometna reprezentacija debitirat će na još jednom stadionu, riječkoj Rujevici, gdje će ugostiti San Marino u prijateljskom dvoboju.

Izabranici Ante Čačića dočekali su prije osam dana Moldovu u Koprivnici, gdje su također zaigrali po prvi puta, te pobijedili 1:0 pogotkom Andreja Kramarića.

"Utakmicu sa San Marinom stavljamo u kontekst drugog dijela priprema za odlazak na Europsko prvenstvo, a blok pripremnih treninga završava sa samom utakmicom. Želim koristiti igrače što više, iako smo limitirani sa šest izmjena tako da ću još vidjeti kojim bih igračima trebao u utakmici dati veću minutažu. Siguran sam da me ova utakmica, kao i prethodna te kao i svaki trening približavaju ideji na koji način i s kojim igračima treba otvoriti Europsko prvenstvo", najavio je izbornik Čačić.

U Rijeci, na stadionu Kantrida, Hrvatska je odigrala već 11 utakmica te ubilježila čak 10 pobjeda uz gol-razliku 19:4, a jedini neriješeni ishod izvukli su Bugari odigravši 0:0.

Sa San Marinom Vatreni su se susreli dva puta, u kvalifikacijama za odlazak na Svjetsko prvenstvo u Japanu i Južnoj Koreji. U lipnju 2001. godine bilo je 4:0 u Varaždinu, zahvaljujući pogocima Vlaovića, Balabana, Šukera i Vugrinca, dok je u rujnu iste godine u Serravalleu također bilo 4:0, uz dva pogotka Prosinečkog te po jedan N. Kovača i Solde.

Za dvoboj sa San Marinom konkuriraju i europski prvaci Luka Modrić i Mateo Kovačić, koji su se posljednji priključili pripremama, istaknuo je Čačić. "Svakog protivnika treba poštovati, susret sa San Marinom nam mora biti dobra trening-utakmica. U njoj moramo zadovoljiti svoje kriterije. Sljedeći tjedan počinjemo s osvježavanjem i adaptacijom na protivnike u Francuskoj. Imali smo ljude koji su pratili naše suparnike, a kada odemo u Francusku detaljnije ćemo se pozabaviti suparnicima u skupini", kaže.

Kapetan Darijo Srna pozvao je u ime svih reprezentativaca navijače na korektnu podršku: "Na tribinama stvarno nema mjesta neprimjerenom ponašanju i upućujem apel navijačima da se na tribinama i utakmicama ponašaju u skladu sa zakonom, da podržavaju nogomet i hrvatsku reprezentaciju koja je osigurala nastup na 9 od 11 velikih natjecanja. Upravo stoga zaslužujemo igrati pred punim tribinama te da se prema nama svi odnose pozitivno. Pozivam sve ljude, navijače i državu da stanu na kraj rasizmu, uzvicima i neprimjerenom ponašanju kako bi mogli igrati pred punim tribinama bez ružnih dovikivanja i vrijeđanja".

Hrvatska nogometna reprezentacija u Francusku odlazi u utorak, 7. lipnja, a prvu utakmicu na Europskom prvenstvu igra 12. lipnja u Parizu protiv Turske.