za tri boda protiv
Islanda

12.11.2016.
Dva gola Brozovića za tri boda protiv Islanda

U posljednjoj natjecateljskoj utakmici u 2016. godini, hrvatska nogometna reprezentacija dočekala je izabranu vrstu Islanda te ubilježila vrijednu pobjedu.

HRVATSKA - ISLAND 2:0 (1:0)
Kvalifikacije za SP, Skupina I.
Stadion Maksimir, Zagreb.

Sudac: G. Rocchi (ITA)

Strijelci: 1:0 - Brozović (15'), 2:0 - Brozović (90+1')

Žuti kartoni: E. Bjarnason (19'), Badelj (39'), Vida (75')

Crveni kartoni: Perišić (90+4')

Hrvatska: Subašić, Pivarić, Vida, Ćorluka, Vrsaljko, Badelj, Kovačić (od 46' Modrić), Brozović, Rakitić (od 85' Kramarić), Perišić, Mandžukić (od 90+2' Čop). Izbornik: A. Čačić.

Island: Halldorsson, Saevarsson, R. Sigurdsson, Arnason, Magnusson, Gudmundsson, B. Bjarnason, G. Sigurdsson, Gunnarsson, E. Bjarnason (od 75' Traustason), Bodvarsson (od 75' Kjartansson). Izbornik: H. Hallgrimson.

Vatreni su Islanđane ugostili na maksimirskom stadionu u Zagrebu, pred praznim tribinama zbog Fifinih sankcija, u susretu vodećih momčadi kvalifikacijske Skupine I.

Nakon nekoliko uvodnih poluprilika, Hrvatska je povela u 15. minuti utakmice, kada je nakon akcije s Rakitićem strijelac postao Brozović, koji je precizno pucao s 18 metara.

Uzbudljive su bile završne minute prvog dijela, u kojima je Perišić imao dvije velike prilike, dok su Gunnarsson i E. Bjarnason prijetili hrvatskim vratima, no vratari Halldorsson i Subašić istaknuli su se s dvije velike obrane.

S kapetanom Modrićem u sastavu od početka nastavka, Perišić i Brozović pokušali su zaprijetili s dva udarca, ali Island je uzvratio opasnom šansom Bodvarssona.

Između 69. i 73. minute Modriću, Perišiću i Vidi malo je nedostajalo za drugi pogodak Vatrenih, da bi potvrda pobjede stigla na početku sudačke nadoknade.

Tada je Brozović primio loptu na sredini terena, iskoristio ponuđeni prostor i još jednim odmjerenim udarcem postavio konačnih 2:0. U posljednjim trenucima utakmice zbog prekršaja je isključen Perišić, no posljedica po rezultat nije bilo.

Turska je istovremeno pobijedila Kosovo 2:0, a Ukrajina je minimalno svladala Finsku (1:0). Vatreni u nedjelju putuju na prijateljsku utakmicu protiv Sjeverne Irske u Belfastu, a kvalifikacije nastavljaju u ožujku 2017. godine kod kuće protiv Ukrajine.

12.11.2016., Stadion Maksimir, Zagreb. Gledatelja: 0
Suci: Gianluca Rocchi (ITA), Mauro Tonolini (ITA), Filippo Meli (ITA)
Četvrti sudac: Paolo Silvio Mazzoleni (ITA)
2
Island
0
23Danijel Subašić1Hannes Thor Halldorsson
7Ivan Rakitić
85'
2Birkir Mar Saevarsson
8Mateo Kovačić
46'
6Ragnar Sigurdsson
5Vedran Ćorluka7Johann Gudmundsson
2Šime Vrsaljko8Birkir Bjarnason
22Josip Pivarić10Gylfi Thor Sigurdsson
4Ivan Perišić
90'+4'
14Karl Arnason
19Milan Badelj
39'
17Aron Einar Gunnarsson
17Mario Mandžukić
90'+2'
18Elmar Bjarnason
19'
75'
21Domagoj Vida
76'
19Hordur Bjorgvin Magnusson
11Marcelo Brozović
15'
90'+1'
22Jon Dadi Bodvarsson
75'
12Lovre Kalinić12Ogmundur Kristinsson
1Ivan Vargić13Ingvar Jonsson
9Andrej Kramarić
85'
9Vidar Orn Kjartansson
75'
10Luka Modrić
46'
21Arnor Ingvi Traustason
75'
6Matej Mitrović3Aron Elis Prandarson
13Tin Jedvaj4Holmar Orn Eyjolfsson
14Duje Čop
90'+2'
Ante ČačićHeimir Hallgrimsson

Hrvatska i Island u studenome 2016. godine na Maksimiru igraju svoj peti međusobni susret, a Islanđani još čekaju na svoju prvu pobjedu.

U samo jednom od četiri dosadašnja susreta Island je protiv Hrvatske izbjegao poraz: 15. studenoga 2013. godine u Reykjaviku u prvoj utakmici dodatnih kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo u Brazilu odigrao je 0:0 s Vatrenima, premda je od 50. minute bio bez isključenog Skulasona.

Taj je dvoboj istovremeno bio i debi Nike Kovača na klupi hrvatske seniorske reprezentacije, a vrijedi istaknuti da je u oba susreta doigravanja za Island zaigrao i legendarni napadač Eidur Gudjohnsen.

U uzvratu, četiri dana kasnije u Zagrebu, Hrvatska je dio utakmice odigrala s desetoricom zbog isključenja Marija Mandžukića, no stigla je do ključne pobjede 2:0 i željenog plasmana na veliku pozornicu.

Pogotke su za Vatrene postigli Mandžukić, prije crvenog kartona, u 27. minuti, te kapetan Darijo Srna na samom početku drugog poluvremena. Bila je to izvrsna partija Hrvatske koja je Island ostavila bez prvog, povijesnog plasmana na veliko natjecanje. Na taj su pothvat Islanđani morali čekati još dvije godine.

Prva dva susreta Hrvatske i Islanda odigrana su u ožujku i rujnu 2005. godine, u sklopu kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo u Njemačkoj. Pod vodstvom izbornika Kranjčara, Vatreni su Islanđane ugostili u Zagrebu i slavili 4:0, uz dva pogotka tadašnjeg kapetana Nike Kovača.

Po jedan su dodali današnji trener reprezentacije Josip Šimunić te Dado Pršo, a Islanđane je predvodio Hermann Hreidarsson, igrač nekolicine engleskih prvoligaša.

Rujanski okršaj u Reykjaviku bio je neizvjesniji, s obzirom da je Island na poluvremenu vodio 1:0 golom Gudjohnsena iz 24. minute. Međutim, u 56. i 61. minuti za preokret se pobrinuo dvostruki strijelac Boško Balaban, a pobjedu Hrvatske zapečatio je Srna s bijele točke desetak minuta prije kraja.

Hrvatska je u tom ciklusu osvojila prvo mjesto na tablici kvalifikacijske skupine, bez poraza, i potvrdila vizu za Njemačku, a Island je natjecanje završio pretposljednji, ispred Malte, s četiri osvojena boda.